leoni

Njoftime

Keshilli i Prinderve te Kosoves, uron nxenesit dhe mesimdhenesit per fillimin e gjysmevjetorit te dyte shkollor

Keshilli i Prinderve te Kosoves, uron nxenesit dhe mesimdhenesit per fillimin e gjysmevjetorit te dyte shkollor

Keshilli i Prinderve te Kosoves, uron nxenesit dhe mesimdhenesit per fillimin e gjysmevjetorit te dyte shkollor. Ne kohen kur vendi dhe i gjithe globi po perballen me luftimin e  pandemise, nxenesit dhe mesimdhenesit duhet te shtojne kujdesin ne maksimim me qellim ruajtjen e shendetit, ndersa thellimi i hallkes se bashkepunimit …

Më shumë...

Në Fakultetin e Mjekësisë themelohet për herë të parë Qendra për Simulim dhe Zhvillim të Shkathtësive Klinike

SShSKUK: Më shumë ka pacientë që po lirohen në shtëpi se sa që po pranohen në spitale, ndëra 65 janë në gjendje të rënduar

Ne Fakultetin e Mjekesise kemi themeluar per here te pare Qendren per Simulim dhe Zhvillim te Shkathtesive Klinike.  Qellimi i themelimit te kesaj qendre eshte qe studentet permes simulimit te zhvillojne shkathtesite klinike para se te fillojne punen praktike me paciente, gje qe kerkohet edhe nga ekspertet nderkombetare te akreditimit bazuar …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Gani Buja babai i komandantëve të UÇK-së, luftëtarëve dhe të burgosurëve politik Ramë, Agush e Shukri Buja

Ndahet nga jeta Gani Buja babai i komandantëve të UÇK-së, luftëtarëve dhe të burgosurëve politik Ramë, Agush e Shukri Buja

Ka ndërruar jetë Gani Buja babai i komandantëve të UÇK-së, luftëtarëve dhe të burgosurëve politik Ramë, Agush e Shukri Buja si dhe veteranëve Abdyl, Avni, Ruzhdi e Lutfi Buja! I ndjeri ishte veprimtar dhe idealist i çështjes kombëtare! Varrimi bëhet sot më 18 janar 2021 në orën 12:00 në varrezat …

Më shumë...

Përmes pingpongut, Priping ndihmon Kroacinë

Përmes pingpongut, Priping ndihmon Kroacinë

Më 16 Janar Klubi i Pingpongut Priping në bashkëpunim me Rotary Club Prishtina  Newborn (RCPNB) organizoi një turne për të mbledhur fonde dedikuar Kroacisë, e cila para disa ditësh është prekur nga tërmeti. Turneu i organizuar është mbajtur në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, në Prishtinë, duke filluar nga ora …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani dhe eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shefqet Paçarizi

Ndahet nga jeta veterani dhe eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shefqet Paçarizi

Ndahet nga jeta Shefqet Paçarizi, kapedani dhe ish komandanti Batalionit të II-të të Brigadës 122 “Imer Krasniqi” të Zonës Operative të Pashtrikut. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari i tij Nehat Duraku. ”E patëm lenë me shku në Krushë, të vëllezërit e Nuhi Durakut, (martirë) të cilin e kishte …

Më shumë...

ETEA, ORCA DHE QHPSM kanë reaguar kundër paralajmërimit të SBASHK-ut për grevë

KPK: Nuk ka kuptim të kompensohen orët e humbura derisa mësimdhënësit nuk i kanë marrë pagat e muajit shtator

 Organizata ETEA, Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) dhe Qendra për Hulumtime Psiko-Sociale dhe Mjekësore (QHPSM) shprehin indinjatën e thellë mbi leximin e gabuar të situatës në arsim nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), veçanërisht në raport me kërcenimet për hyrje në grevë në …

Më shumë...

Manifestimi në përvjetorin e Masakrës së Reçakut, kësaj radhe nuk mbahet nën patronatin e Presidencës së Kosovës

Recak

Kryesia e fshatit Reçak ka njoftuar lidhur me aktivitetet  që do të mbahen nesër,  më 15 janar,  për martirët  e gjenocidit serb  në Masakrën e Reçakut. Kryesia ka shprehur indinjatën se si përkujtimi për Masakrën e Reçakut, është organizuar vazhdimisht nga Presidenca, por jo edhe kësaj radhe. “Ka disa vite …

Më shumë...

Të premten në orën 20:00 ndizen qirinj në nderim të viktimave të gjenocidit serb në Kosovë

Të premten në orën 20:00 ndizen qirinj në nderim të viktimave të gjenocidit serb në Kosovë

Të gjithë shqiptarëve nëpër botë janë ftuar nga Qendra “Gjenocidi në Kosovë-Plagët e Hapura” që në ditën e përkujtimit të gjenocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë, nëpër ballkonet e tyre të ndezin qirinj për të kujtuar të gjitha viktimat e këtij gjenocidi. “Të premten më 15 janar, në orën 20:00, të …

Më shumë...

Arrihet memorandum bashkëpunimit në mes të KRU ”Prishtina” dhe Kolegjit BIZNESI në Prishtinë

Arrihet memorandum bashkëpunimit në mes të KRU ”Prishtina” dhe Kolegjit BIZNESI në Prishtinë

Në ditët e sotme, gjithnjë po shtohen nevojat e drejtimeve të emergjencës në fusha të ndryshme jetësore, për tejkalimin e sfidave që shpesh po shfaqen në mesin tonë. Memorandumi i bashkëpunimit në mes të KRU”Prishtina” sh.a. dhe Kolegjit BIZNESI në Prishtinë është nënshkruar gjatë ditës së sotme, me qëllim përcaktimin …

Më shumë...

People in Need, publikon thirrjen për aplikime në kërkim të propozim projekteve që trajtojnë efektet e COVID-19 në 5 komuna në Kosovë

Vazhdon të rritet numri i të infektuarve me Covid-19 vetëm sot janë konfirmuar 888 raste të reja

People in Need në Kosovë ku publikon thirrjen për aplikime në kërkim të propozim projekteve që trajtojnë efektet e COVID-19 në 5 komuna në Kosovë. Skema e grantit është pjesë e projektit Fuqizimi i Zërave Lokalë për Zhvillim të Barabartë (ALVED) i financuar nga Fondi për Siguri, Stabilitet dhe Konflikte i Qeverisë …

Më shumë...

Doli nga botimi libri i 20-të i autorit, Avni Dehari, “Çamarrokët dhe aventurat e tyre”

Doli nga botimi libri i 20-të i autorit, Avni Dehari, “Çamarrokët dhe aventurat e tyre”

Veprimtari dhe shkrimtari, Avni Dehari, përkundër sfidave me të cilat është ballafaquar deri më tani në jetë, mbetet një figurë e ndritshme shqiptarie, jo vetëm si personalitet më vete, por edhe si krijues i shquar që vazhdimisht begaton trungun tonë letrar me botime të reja. Ai ka nxjerr nga botimi …

Më shumë...

Si shkak i vërshimeve nga reshjet e fundit është bllokuar rruga Sllatinë-Vragoli, ku janë krijuar kolona të gjata

Si shkak i vërshimeve nga reshjet e fundit është bllokuar rruga Sllatinë-Vragoli, ku janë rijuar kolona të gjata

Si shkak i reshjeve të furishme të shiut dhe borës gjatë ditëve të fundit ka pasur vërshime në shumë pjesë të vendit. Si rrjedhojë e tyre janë krijuar edhe vështirësi edhe në komunikacion ku ujë e ka vërshuar edhe rrugët. Një situatë e tillë është edhe sot në rrugën Pejë …

Më shumë...

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, ngushëllon familjen e Nehat Ramadanit

Besian Mustafa: Për mosvaksinimin e qytetarëve fajtor është Qeveria e cila po dëshiron ta vendos vendin përsëri në karantinë

Me pikëllim të thellë mora lajmin për ndarjen nga jeta të më të dashurit tuaj dhe mikut e bashkëpunëtorit tonë, zv/ministrit Nehat Ramadani. Një njeri si Nehat Ramadani është i pazëvendësueshëm dhe humbja e tij lë pas vetes dhimbje për ju si familje, por edhe për ne që e njohëm. …

Më shumë...

Studentët e Kolegjit Universum kanë bërë një hulumtim në lidhje me nivelin e edukimit të deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Seanca e Kuvendit të Kosovës për 100 ditëshin e Qeverisë Kurti i vazhdon punimet edhe sot

Hulumtimi: Sa janë të shkolluar deputetët kosovarë? Studentët e Kolegjit Universum nga Departamenti Shkenca Politike kanë bërë një hulumtim në lidhje me nivelin e edukimit të deputetëve të Republikës së Kosovës. Qëllimi i hulumtimit ka qenë identifikimi i nivelit të edukimit, drejtimet në të cilat këta deputetë kanë diplomuar si dhe vendet e përzgjedhura …

Më shumë...

Më 11.01.2021 organizohet vendosja e Gurthemelit në  përkujtim të martirëve të rënë në masakren e vitit 1921, në fshatin Prapashticë

Më 11.01.2021 organizohet vendosja e Gurthemelit në  përkujtim të martirëve të rënë në masakren e vitit 1921, në fshatin Prapashticë

Komuna e Prishtinë ka njoftuar se  sot më 11.01.2021  ditë e hënë, organizohet vendosja e Gurthemelit në  përkujtim të martirëve të rënë në masakren e vitit 1921 fshatin  në Prapashticë. Në përkujtim të këtyre martirëve nesër në ora 13:00 te Dheu i Kuq në Prapashticë bëhet vendosja e Gurthemelit. Komuna …

Më shumë...

Raport mbi gjendjen e rrugëve në Republikën e Kosovës nga Ministria e Infrastrukturës

Raport mbi gjendjen e rrugëve në Republikën e Kosovës nga Ministria e Infrastrukturës

Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët se pas reshjeve të shiut në drejtim të auto-udhës Vermicë-Gjurgjicë në kilometrin e 53 kemi rrëshqitje të dheut, të një sasie jo të madhe, por që auto-udha “Ibrahim Rugova” është e qarkullueshme. Ministria e Infrastrukturës ka sinjalizuar vendin dhe ekipet janë duke punuar për ta …

Më shumë...