Brickos

Njoftime

Sot u nda nga jeta veterani i UÇK-se, Haxhi Deli Rexhaj

Sot u nda nga jeta veterani i UÇK-se, Haxhi Deli Rexhaj

Sot u nda nga jeta veterani i UÇK-së, Haxhi Deli Rexhaj, pasardhës i kryetrimave të periudhës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit: Avdi e Isuf Smajli, Rexhe Avdia dhe Ademë Isufi. Haxhi Rexhaj duke ruajtur traditën e të parëve, që në pranverën e  viti 1998 u bashkua në radhët e Uushtrisë …

Më shumë...

Ndërron jetë aksidentalisht veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Osman Seferaj nga Gjinoci i Therandës

Ndërron jetë aksidentalisht veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Osman Seferaj nga Gjinoci i Therandës

Sot ka ndërruar jetë në një aksident veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Osman Seferaj nga Gjinoci i Therandës. Ai ishte pjesëmarrës i luftës  për liri që nga fillimi i saj dhe deri në çlirimin e vendit. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari i tij Zenel Zekolli.

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-ushtari dhe veterani Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haxhi Mehmet Krasniqi

Ndahet nga jeta ish-ushtari dhe veterani Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haxhi Mehmet Krasniqi

Sot më 8 gusht 2020 është ndarë nga jeta ish-ushtari dhe veterani Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haxhi Mehmet Krasniqi nga Damaneku. Ai gjatë luftës ka qenë luftëtarë i dalluar dhe komandant skuadre. Varrimi i të ndjerit bëhet sot në varrezat e fshatit të tij të lindjes.

Më shumë...

Forca e Sigurisë së Kosovës hap konkurs për pranimin e rekrutëve të rinj, ushtarë aktivë

Dy vjet nga miratimi dhe ndryshimi i mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës

Forca e Sigurisë së Kosovës ka hapur konkurs për pranimin e rekrutëve të rinj, ushtarë aktivë. Siç është bërë e ditur në njoftim, konkursi do të jetë i hapur nga 10 gushti, deri më 21 gusht, Dokumentet duhet të dorëzohen personalisht në të gjitha kazermat e FSK-së, çdo ditë pune …

Më shumë...

Skadimi i mandatit të katër anëtarëve të Bordit të Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale

Skadimi i mandatit të katër anëtarëve të Bordit të Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale si institucion i pavarur  i  përgjigjet Kuvendit të Kosovës  përmes Bordit udhëheqës së KPMM-së, komfort zbatimit të Ligjit për Miniera dhe Minerale, Ligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare si dhe Strategjinë Minerare 2012-2025 të Republikës së Kosovës. Bordi udhëheqës i deri …

Më shumë...

Në moshën 34-vjeçare ndahet nga jeta pasi ishte infektuar nga virusi korona Afrim Tafa, djali i dëshmorit të kombit, Ali Tafa nga Carraleva

Në moshën 34-vjeçare ndahet nga jetasi shkak i virusit korona Afrim Tafa që ishte djali i dëshmorot të kombit. Ali Tafa nga Carraleva

Komuna e Shtimes njoftoi për humbjen e një zyrtari të saj, Afrim Tafa, në moshën 34-vjeçare i cili ishte djali i dëshmorit të kombit, Ali Tafa nga Carraleva. Kryetari i kësaj komune, Naim Ismajli, pohoi se Tafa ishte i prekur me Covid-19. “Me pikëllim të thellë mora lajmin për vdekjen …

Më shumë...

Me 7 Gusht 2020 në Vraniq të Gjakovës përkujtohen dëshmorët e familjes Lleshi në 22 vjetorin e rënies heroike të tyre

Me 7 Gusht 2020 në Vraniq të Gjakovës përkujtohen dëshmorët e familjes Lleshi në 22 vjetorin e rënies heroike të tyre

Me 7 gusht 2020 bëhen 22 vite nga luftimet e familjes Lleshi kundër forcave pushtuese serbe. Të nderuar familje të dëshmorëve, invalidë të luftës, bashkëluftëtarë, miq dhe dashamirë, t’i nderojmë se bashku të rënët për liri. Ju njoftojmë se me 7 Gusht 2020 ditë e Premte nga ora 10:00 deri …

Më shumë...

Në 22 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët, Naim Bajraktaraj, Isa Balaj dhe Beqir Mehmetaj

Naim Bajraktaraj

Sot Bjeshkën e Milishevcit të Komunës së Deçanit, janë përkujtuar dëshmorët Naim Bajraktaraj, Isa Balaj dhe Beqir Mehmetaj, në 22 vjetorin e rënies së tyre në altarin e Lirisë. Homazhet dhe nderimet janë bërë nga familjarët dhe bashkëluftëtarët e dëshmorëve në vendin e rënies së tyre, si dhe janë vendosur …

Më shumë...

Ndahet nga jeta pasi ishte i infektuar nga virusi korona vëllai i kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifi

Ka vdekur nga Covid-19, vëllai i kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifi. Lajmin e ka konfirmuar Muharrem Nitaj, përmes një shkrimi. “Veç lajme të hidhura po marrim. Sapo më njoftoi Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, që i paska ndërruar jetë vëllai. Ka qene i prekur me Covid 19. Jam pjesë e …

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshë të re veterani i UÇK-së dhe ish-pjesëtari i TMK-së, Kushtrim Hakaj nga Isniqi

Ndahet nga jeta në moshë të re veterani i UÇK-së dhe ish-pjesëtari i TMK-së, Kushtrim Hakaj nga Isniqi

Pas një sëmundje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 37 vjeçare veteran i UÇK-së, dhe ish pjesëtari i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, Kushtrim Agim Hakaj nga Isniqi i Deçanit. Varrimi i të ndjerit bëhet sot më 1 gusht në varrezat e fshatit Isniq  Në orën 15:00.

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Gajraku

Ndahet nga jeta veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Gajraku

Është ndarë nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Mehmet Gajraku. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari Fatmir Shurdhjaj përmes një postimi në rrjetin social. “Lajm i trishtë për vdekjen e hershme të bashkëluftëtarit të UÇK-së Mehmet Gajraku, njëri ndër luftëtaret e devotshëm e të palëkundur me skuadrën e …

Më shumë...

Në moshën 82-vjeçare ndahet nga jeta nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama

Në moshën 82-vjeçare ndahet nga jeta nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama

Ndërron jetë në moshën 82-vjeçare nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama. Zemra e nënës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e dha vetë kreu i qeverisë shqiptare përmes një postimi. “Ishe drita dhe guri këndor i shtëpisë ku u rritëm …

Më shumë...

Sot shënohet 19-vjetori i rënies heroike të Komandantit, Tahir Sinani dhe katër bashkëluftëtarëve të tij

Sot shënohet 19-vjetori i rënies heroike të Komandantit, Tahir Sinani dhe katër bashkëluftëtarëve të tij

Më 29 korrik të vitit 2001, në rajonin e Malësisë së Gostivarit, ku kishte filluar zgjerimi i radhëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare  ka rënë  Komandanti i tri luftërave çlirimtare, Tahir Sinani dhe bashkëluftëtarët e tij, Naser Ademi,  pjesëmarrës në katër luftëra çlirimtare, në Kroaci, Bosnje, Kosovë dhe në Maqedoni, pastaj …

Më shumë...

Përmbyllet fushata virtuale “Mbro fëmijët”

Përmbyllet fushata virtuale "Mbro fëmijët"

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, ka përmbyllur fushatën vetëdijesuese një-javore lidhur me implementimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. Ky Ligj, u hartua për herë të parë në Kosovë dhe u miratua më 27 Qershor të vitit 2019 nga Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe sipas …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe komandanti i togut në Kaçanikut, Lutfi Jaha

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe komandanti i togut në Kaçanikut, Lutfi Jaha

Të nderuar veteranë dhe bashkëluftëtarë, me pikëllim të thellë ju njoftojmë se sot më 25 korrik 2020, ka ndërruar jetë veterani i Luftës së UÇK-së njëherit edhe komandant i togut në Kaçanik Lutfi Jaha! “Me respektin më të madh OVL e UÇK-së dega në Kaçanik, familjes dhe gjithë farefisit ju …

Më shumë...

Nesër bëhet shënimi dhe promovimi i Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës dhe veprimet që duhen ndërmarrë nga institucionet

Në ​Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve KOMF e lanson fushatën “Komuna Ime, e Drejta Ime Sociale”

Me rastin e hyrjes në fuqi të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, më 17.07.2020, organizata Syri i Vizionit në partneritet më Save the Children, zyra në Kosovë dhe në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të mirë dhe Komisionin Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe …

Më shumë...