Sot në Shtime është mbajtur një protestë në kërkim të drejtësisë për pesë anëtarët e mbytur të familjes Ramadani

Sot në Shtime është mbajtur një protestë në kërkim të drejtësisë për pesë anëtarët e mbytur të familjes Ramadani

Sot në Shtime u mbaj një protestë  në kërkim të drejtësisë në rastin ku nga  një aksident ne komunikacion  humbën jetën pesë anëtarët e familjes Ramadani, në qershor të këtij viti. Protestuesit kanë mbajtur pankarta ku shkruhej “Ministre ku je”, “Po drejtësi, jo korrupsion”, e pankarta të tjera. Aksidenti tragjik kishte ndodhur më 6 qershor  të këtij viti në Koshare të Ferizajt. Në aksident kishin qenë të përfshira dy automjete civile të udhëtarëve. Deri tek aksidenti dyshohet të ketë ardhur, kur automjeti i udhëtarëve Audi me targa vendore, e drejtuar nga E.M. 22-vjeç, po qarkullonte nga drejtimi i Ferizajt drejt Shtimes dhe me të arritur në Koshare, për shkaqe ende të panjohura, kalon në anën tjetër të lëvizjes dhe ndeshet me automjetin Vw Golf me targa vendore, i cili po qarkullonte në drejtimin e kundërt. Si pasojë e aksidentit kanë humbur jetën pesë persona të cilët ishin në automjetin Golf : N.R. 39-vjeçar – drejtues i automjetit, XH.R., 60-vjeçare, S.R. 32-vjeçare dhe Y.R., 12-vjeçar. I.R., 32-vjeçe. Tomë Gashi, avokat i E.M, personit, i cili  ka shkaktuar aksidentin tragjik në Koshare, ku të vdekur kanë mbetur pesë persona, ka reaguar pas protestës që është zhvilluar sot në Shtime, ku u kundërshtua lirimi në arrest shtëpiak i tij. Ai ka thënë se nuk ka pasur arsye ligjore që të vazhdojë paraburgimi ndaj E.M. edhe pse ai ka shuar një familje nga papërgjegjësia në komunikacion (!)

Kontrolloni gjithashtu

Bajraktari: Për një periudhë tejet të gjatë kohore krimet e luftës kanë qenë kompetence e autoriteteve ndërkombëtare

Avokati Ardian Bajraktari ka vlerësuar se trajtimi i krimeve të luftës në përgjithësi dhe atyre …