leoni

Njoftime

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Dragaj

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Dragaj

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe humanisti, Demush Dragaj. Lajmin e kanë bërë të ditur bashkëluftëtari i tij Musa Dervishaj përmes një postimi. “Runiku u zgjua sot me një humbje të madhe! Sofra e shumë skamnorëve të kësaj ane kaloi në përjetësi! Ish ushtarët e UÇK-së …

Më shumë...

(RrGK) 20 vite të Rezolutës 1325: Kosova duhet ta prioritizojë zbatimin e kësaj Rezolute

Rrjeti i Grave të Kosovës

Në prag të përvjetorit të 20-të të Rezolutës 1325 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), si rrjet i 156 organizatave anëtare, kërkon nga Qeveria e Kosovës të sigurojë pjesëmarrje përmbajtësore të grave në procese të negociatave, paqes dhe sigurisë, …

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare kompozitori Avni Mula

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare kompozitori Avni Mula

Shuhet një tjetër yll i muzikës shqiptare. Kompozitori Avni Mula ka ndërruar jetë  në moshën 92-vjeçare. Lajmin e ka dhënë vet e bija, tenorja e famshme Inva Mula. Përmes një postimi në rrjetin social, Inva Mula. Ndërsa homazhet për artistin e popullit kryen sot, 30 tetor nga ora 11:00 deri …

Më shumë...

Më 2 nëntor 2020 në 31 vjetorin e rëniës nderohen heronjtë e kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

31 vjet nga rënia e heronjve të kombit, Fahri Fazliu dhe Afrim Zhitia në luftë të pabarabartë me forcat okupatore serbe

Me rastin e 31-vjetorit të rënies së heronjve të kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, më 2 nëntor 2020, në nderim të veprës së tyre, do të mbahen këto aktivitete: Në orën 10:00 nderim pranë Obeliskut të heroit të kombit Afrim Zhitia në Llugë. Në orën 12:00 homazhe te varrezat …

Më shumë...

Selim Pacolli: Fillojnë punimet për zbatimin e projektit për Parkun e Qytetit që shtrihet nё hapësirë prej 7.5 hektarё

Selim Pacolli: Fillojnë punimet për zbatimin e projektit për Parkun e Qytetit që shtrihet nё hapësirë prej 7.5 hektarё

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli për mes një postimi ka bërë të ditur se kanë nisur punimin në realizimin e projektit për Parkun e Qytetit. Sipas tij ky projekt është tepër i vlefshëm për banorët e qendrës së kryeqytetit. “Punët e mira nuk kanë fund! Filluam me punimet …

Më shumë...

Qendra e Studentëve në Prishtinë hap konkursin për pranimin e 1.600 studentëve të rinj

Qendra e Studentëve në Prishtinë hap konkursin për pranimin e 1.600 studentëve të rinj

Qendra e Studentëve ka njoftuar se është hapur konkursi për pranimin e studentëve për banim në konvikte dhe për ushqim në mensë. Konkursi do të hapet më 29 tetor dhe do të qëndrojë i hapur deri më 11 nëntor. “Qendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës, shpallë konkursin për pranimin …

Më shumë...

Shërbimi Spitalor sqaron se organizimi i hapësirave dhe personelit në ShSKUK është bërë konform situatës me virus

SShSKUK: Më shumë ka pacientë që po lirohen në shtëpi se sa që po pranohen në spitale, ndëra 65 janë në gjendje të rënduar

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, në lidhje me shkrimin “Kardiologjia Invazive me notë proteste në adresë të Hotit për marrjen e hapësirave të repartit”, sqaron se organizimi  i hapësirave dhe personelit në ShSKUK është bërë konform situatës me COVID-19 Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, në lidhje …

Më shumë...

Drejtoria e Parqeve në Komunën e Prishtinës demanton raportimet për prerje ilegale të druve në Peizazhin e Mbrojtur të Gërmisë

Drejtoria e Parqeve në Komunën e Prishtinës demanton raportimet për prerje ilegale të druve në Peizazhin e Mbrojtur të Gërmisë

Drejtoria e Parqeve në Komunën e Prishtinës njofton se raportimet e sotme për prerje ilegale të drunjëve në Peizazhin e Mbrojtur të Gërmisë janë të pavërteta dhe se shqetësimi i ngritur nga qytetarët është i panevojshëm. Njoftojmë të gjithë vizitorët e Gërmisë dhe mediet se drunjët janë prerë nga punëtorët …

Më shumë...

Publikimi i një buletini të përbashkët me ISSN si revistë shkencore në mes të KPMM-së dhe AKBN-së

Publikimi i një buletini të përbashkët me ISSN si revistë shkencore në mes të KPMM-së dhe AKBN-së

Sfidat e krijuara në situatën e të paprecedentë të përballjës me pandeminë Covid-19, kanë qen vështirë të përballueshme si dhe me ndikim në të gjitha sektorët në përgjithësi, e po ashtu ndikimi është i pranishëm edhe në sektorin minerar. Andaj, në kuadër të bashkëpunimit dhe shkëmbimit të eksperiencës reciproke si …

Më shumë...

Selim Pacolli: Përurohen renovimet në Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje të keqe

Selim Pacolli: Përurohen renovimet në Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje të keqe

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë të ditur gjatës së sotme është bërë përurimi i renovimeve të Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje shumë keqe. “Sot i përuruam hapësirat e renovuara të Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në …

Më shumë...

Selim Pacolli : Renovohet strehimorja për gra dhe fëmijë në Prishtinë

Selim Pacolli: Përurohen renovimet në Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje të keqe

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës Selim Pacolli ka bërë të ditur gjatës së sotme se  është bërë përurimi i renovimeve të Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje shumë keqe. “Sot i përuruam hapësirat e renovuara të Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve …

Më shumë...

Eliot Engel me 28 tetor do të jetë pjesëmarres i një tryeze të rrumbullakët për të ardhmen e Kosovës

Kosova mund humbasë mbështetësin e saj më të madh në Kongresin amerikan, Eliot Engel, kur të largohet nga detyra

Udhëheqësi i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, Eliot Engel, do të marrë pjesë në një tryezë të rrumbullakët për të ardhmen e Kosovës, më 28 tetor. Fjalimin hyrës do ta mbajë ish-sekretarja e shtetit e SHBA-së, Madeleine Albright. Tryeza do të organizohet më 28 tetor, ndërsa …

Më shumë...

Ka vdekur gazetari, poeti dhe kritiku letrar, Ramadan Musliu

Ka vdekur gazetari, poeti dhe kritiku letrar, Ramadan Musliu

Sot u nda nga jeta, gazetari, poeti dhe kritiku letrar, Ramadan Musliu. Në vitin 1981 pa punura në të përditshmen “Rilindja”, botim i Prishtinës, si dhe ishte anëtar i redaksisë së përdyjavshme për kulturë në revistën “Fjala”. Ai punoi si redaktor kulture, e pastaj edhe si drejtues i të përditshmes …

Më shumë...

SHOQATA “ YJET QË NUK VDESIN ” kërkon fillimin e punimeve të ngritjes së OBELISKUT

SHOQATA “ YJET QË NUK VDESIN ” kërkon fillimin e punimeve të ngritjes së OBELISKUT

Sot në orën 12:00, në Hotel Swiss Diamond – Sallën e Konferencave, nën moton 1432 MOS – HARRESA NË SHËRBIM TË KUJTESËS HISTORIKE, nën organizimin e Shoqatës “YJET QË NUK VDESIN”, dhe përfaqësuesve të familjarëve të 1432 fëmijëve të vrarë të Kosovës nga ushtria dhe policia serbe, do ta mbajmë …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë pas një sëmundje të rënd veterani i UÇK-së, Hesat Bajram Duga nga Bregu i Zi i Lypjanit

Ka ndërruar jetë pas një sëmundje të rënd veterani i UÇK-së, Hesat Bajram Duga nga Bregu i Zi i Lypjanit

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Hesat Bajram Duga. Ai ka ndërruar jetë me 19 tetor 2020 në Paris të Francës pas një sëmundje të rënd. Ka shërbyer në luftën e kufirit në Koshare. I ndjeri varroset sot me datën 22 tetor 2020 në fshatin Bregu i Zi komuna Lypjanit në …

Më shumë...

Autoriteti i Aviacionit Civil: Fushatë vaksinimi nga ajri nga data 24 deri më 31 tetor 2020

Autoriteti i Aviacionit Civil: Fushatë vaksinimi nga ajri nga data 24 deri më 31 tetor 2020

Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës informon të gjithë qytetarët se nga data 24 deri më datë 31 tetor 2020, në territorin e Republikës së Kosovës, do të zhvillohet fushata e vaksinimit nga ajri të kafshëve të egra kundër tërbimit. Kjo fushatë zhvillohet në tërë Ballkanin Perëndimor si pjesë e …

Më shumë...