Njoftime

   VDIQ MËSUESI, SHKENCËTARI DHE ATDHETARI PROF. DR. SHAQIR SHAQIRI

Shaqir Shaqiri

   Sot, më 15.11. 2020, në Goteborg të Suedisë, pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë vdiq prof. dr. Shaqir Shaqiri. Me veprën e tij të madhe pedagogjike, shkencore, publicistike dhe atdhetare Shaqir Shaqiri do të jetojë përjetësisht në altarin e atdheut.     Prof. Dr.Shaqir Shaqiri lindi më 16.10.1947 …

Më shumë...

Zymer Mehani: Ndërroi jetë poeti i kombit, Sami Sherifi

Zymer Mehani: Ndërroi jetë poeti i kombit, Sami Sherifi

Sot, më 13 nëntor 2020, në Sillare të Poshtme të Shkupit ndërroi jetë poeti i kombit, Sami Sherifi. Ai është njëri prej poetëve bashkëkororë të letërsisë shqipe, krijues mërgimtar, meqë rreth 34 vjet të jetës së tij i kaloi në mërgim, kryesisht në Zvicër. Sami Sherifi u lind më 15 …

Më shumë...

Sot në Prishtinë ndërroi jetë, Faik Krasniqi, vëlla i dëshmorit të kombit, Ismet Krasniqi

Sot në Prishtinë ndërroi jetë, Faik Krasniqi, vëlla i dëshmorit të kombit, Ismet Krasniqi

Sot,  më 13 nëntor 2020 në Prishtinë, pas një sëmundje të rëndë dhe nga virusi korona  ndërroi jetë në moshën 68 vjeçare, atdhetari,  Faik Krasniqi, vëlla i dëshmorit të kombit,  Ismet Krasniqi nga Prishtina. Faik Krasniqi ishte një përkrahës i lirisë, pavarësisë së Kosovës dhe bashkimit kombëtar. Gjatë luftës çlirimtare, …

Më shumë...

Ndahet nga ish-luftëtari i UÇK-së dhe UÇPMB-së, Bajram Xheladini

Ndahet nga ish-luftëtari i UÇK-së dhe UÇPMB-së, Bajram Xheladini

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i UÇK-së dhe UÇPMB-së, Bajram Xheladini. Lajmin e ka bërë me dije Ahmet Isufi përmes një postimi në rrjetin social. “I rëndë lajmi për vdekjen e luftëtarit të denjë të UÇK-së dhe UÇPMB-së Bajram Xheladini. Do të mbetet gjithmonë shembull se si duhet, luftohet e punohet …

Më shumë...

Reagimi i Kryesisë së OVL UÇK-së, Dega në Fushë Kosovë, lidhur me Gjykatën Speciale në Hagë

UCK

Të nderuara familje të dëshmorëve, Invalid dhe Veteran të UÇK-së. Goditjet e rënda që morëm ditëve të fundit nga Prokuroria Speciale e Dhomave të Specializuara, i kemi përcjellë me shumë shqetësim, zhvillime këto neveritëse për çdo kënd që ndjehet shqiptar. Dhomat e Specializuara në Hagë janë vënë në gjah të …

Më shumë...

FSK: Nesër mbahet Aktiviteti i dorëzimit të donacionit  të FSK-së me pajisje mbrojtëse për Covid-19 në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare  në Mitrovicë

FSK

Të përcjellin aktivitetin e dorëzimit të donacionit  të FSK-së me pajisje mbrojtëse për Covid-19 në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare  në Mitrovicë Ceremonia do të mbahet nesër,  12.11.2020, ditë e enjte, në ora 10:00 në ambientet e Qendrës Kryesore të  Mjekësisë Familjare në Mitrovicë, rruga “Afrim Zhitia”. Qendra Mjekësore e …

Më shumë...

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, në muajin Qershor 2020, ka lansuar faqen e internetit www.aferfemijes.org

KOMF

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, në muajin Qershor 2020, ka lansuar faqen e internetit www.aferfemijes.org e cila ka për qëllim të shërbejë si burim alternativ për mbështetjen e prindërve, kujdestarëve dhe ofruesve të shërbimeve për zhvillimin në fëmijërinë e hershme. Kjo faqe ofron temat aktuale, aktivitete, këshilla, udhëzime …

Më shumë...

Në njëvjetorin e vdekjes, përkujtohet veprimtari Bajram Mehmetaj

Në njëvjetorin e vdekjes, përkujtohet veprimtari Bajram Mehmetaj

Baram Mehmetaj u lind më 1935 në fshatin Pozhar të komunës së Deçanit. Rrjedh nga një familje me tradita patriotike dhe luftarake. Të parët e kësaj familje më shumë se dyqind vjet rrjesht luftuan kundër pushtuesve të ndryshëm. Nga kjo familje dolën mbi 30 dëshmorë, disa prej tyre me tituj …

Më shumë...

ODA E HOTELERISE DHE TURIZMIT TE KOSOVES, TE HENEN ME VENDIM TE RI, nuk PEJASHTOHEN EDHE PROTESTAT

  Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës kundër vendimit të ngutshëm për mbylljen e bizneseve hoteliere dhe të gastronomisë në vikend. Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës sërish reagon kundër vendimit të Qeverisë për mbylljen e bizneseve hoteliere dhe të gastronomisë duke e cilësuar si vendim të ngutshëm …

Më shumë...

Ndahet nga jeta nënkryetari i OVL-UÇK-së në Kaçanik, Hajrullah Shehu

Ndahet nga jeta nënkryetari i OVL-UÇK-së në Kaçanik, Hajrullah Shehu

Ka ndërruar sot jetë nënkryetari i OVL-UÇK-së në Kaçanik, Hajrullah Shehu. Kjo është bërë e ditur me anë të disa postimeve në rrjetin social nga familjarë të Shehut. I ndjeri ishte edhe epror në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Varrimi i tij do të bëhet sot pas drekës.

Më shumë...

Sot në Llapushnik në një vjetorin e vdekjes së veteranit të UÇK-së, Abdenin Gashi bëhen homazhe dhe nderime

Sot në Llapushnik në një vjetorin e vdekjes së veteranit të UÇK-së, Abdenin Gashi bëhen homazhe dhe nderime

Të dashur familjarë, miq, shokë, bashkëluftëtarë e bashkëveprimtarë sot me 5 Nëntor 2020 në orën 10:00 në njëvjetorin e vdekjes së Abedin Gashit (14.04.1973 – 05.11.2019) , luftëtarit të Brigadës 121 Kumanova dhe invalidët të luftës së UÇK-së bëhen homazhe pranë varrit të tij në Llapushnik. I përjetshëm kujtimi për …

Më shumë...

Më 6 nëntor 2020 nderohen dëshmorët e kombit Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullaabazi-Mici, Hamdi Hajrizi, Bektesh Haliti e Nezir Imeri në 22 vjetorin e rënies heroike

Më 06 nëntor 2020 nderohen dëshmorët e kombit Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullaabazi-Mici ,Hamdi Hajrizi, Bektesh Haliti e Nezir Imeri në 22 vjetorin e rënies heroike

Në 22 vjetorin e rënies heroike të Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullaabazi-Mici ,Hamdi Hajrizi, Bektesh Haliti e Nezir Imeri. Më 6 nëntor 2020 në orën 14:00 do mbahen homazhe tek vendi i rënies. Për shkak të pandemisë me Covid-19 këtë vit nuk do ketë Akademi përkujtimore.

Më shumë...

Kardiokirurgjia demanton Tefik  Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit

Kardiokirurgjia demanton Tefik Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit

Kardiokirurgjia demanton Tefik  Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit Në lidhje me shkrimin e botuar në medie, “pezullimi i drejtorit, kardiokirurgjia saboton punën”,  Qendra Klinike Universitare e Kosovës, njofton se në Klinikën e Kardiokirurgjisë nuk ka pasur sabotim të punës, por operacionet janë kryer sipas programit operativ të planifikuar. Mjekët …

Më shumë...

Lëvizja: Kujtojmë dhe nderojmë Heronjtë e Kombit shqiptar, Afrimin dhe Fahriun

Shoqeria Levizja

Kujtojmë dhe nderojmë Heronjtë e Kombit shqiptar, Afrimin dhe Fahriun Bashkëveprimtarë, bashkëluftëtarë e bashkëkombës të dashur, 2 Nëntori është ditë e shënuar në kalendarin e përpjekjeve, qëndresës dhe luftës për çlirimin e tokave të pushtuara të Shqipërisë. 2 Nëntori i vitit 1989 përsëriti përpjekjen, qëndresën dhe luftën me armë në …

Më shumë...

Njoftimi i kryetarit të komunës së Malishevës, Ragip Begaj lidhur me vetizolimin

Ragip Begaj: Malisheva po menaxhon mirë situatën e krijuar me COVID-19 dhe po shkon drejt stabilizimit

Të nderuar qytetarë të Komunës së Malishevës! Ju njoftoj se pas shfaqjes së disa problemeve shëndetësore, e kam bërë testin RT-PCR dhe kam rezultuar pozitiv me SARS CoV-2. Për shkak të kësaj, për dy javë do të jem në vetizolim. I falënderoj të gjithë për përkrahjen dhe mbështetjen e dhënë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Dragaj

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Dragaj

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe humanisti, Demush Dragaj. Lajmin e kanë bërë të ditur bashkëluftëtari i tij Musa Dervishaj përmes një postimi. “Runiku u zgjua sot me një humbje të madhe! Sofra e shumë skamnorëve të kësaj ane kaloi në përjetësi! Ish ushtarët e UÇK-së …

Më shumë...