Njoftime

Ka ndërruar jetë vetarani i UÇK-së dhe ushtari i i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Nijazi Uruqi

FSK

Ka ndërruar jetë ushtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Nijazi Uruqi. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë me dije ish-shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi përmes një postimi. “Pikëllues lajmi për vdekjen e ushtarit të UÇK-së, TMK-së e FSK-së, Nijazi Uruqi. Nijaziu ishte shembulli më i mirë …

Më shumë...

Të hënën përurohet libri me argumente “Tokë e mbjellë varre – krimet serbe në Kosovë 1998/1999” e autorit Dibran Fylli

Të hënën përurimin e librit me argumente ‘Tokë e mbjellë varre – krimet serbe në Kosovë 1998/1999” e autorit Dibran Fylli

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Akademia Shqiptaro-Amerikane e Shkencave dhe Arteve nga Nju Jorku dhe ProduktPress bënë ftesë për pjesëmarrje në përurimin e librit me argumente ‘Tokë e mbjellë varre – krimet serbe në Kosovë 1998/1999” të autorit Dibran Fylli. Përurimi bëhet në Bibliotekën kombëtare …

Më shumë...

Aleanca Kosova e Re, sot do të mbajë tri takime me qytetarë dhe struktura të partisë në Viti, Gjilan dhe Kamenicë

AKR

Aleanca Kosova e Re, sot  do të mbajë tri takime me qytetarë dhe struktura të partisë në tri komuna: Viti, Gjilan dhe Kamenicë, në të cilat do të marrë pjesë edhe lideri i partisë, z. Behgjet Pacolli. Takimet do të zhvillohen si në vijim: Viti: Ora 17:00, në restaurant “Lindi”; …

Më shumë...

Sot në Lypjan mbahet tubimin promovues i kandidatëve për deputetë të Nismës Socialdemokrate

Nisma Socialdemokrate

Sot në Lypjan mbahet tubimin promovues i kandidatëve për deputetë të Nismës Socialdemokrate.  Tubimi mbahet në sallën e Shtëpisë së Kulturës “Tahir Sinani” në Lipjan në orën 18:00. Në këtë tubim i pranishëm do të jetë edhe kandidati për kryeministër të Kosovës, Fatmir Limaj.

Më shumë...

Sot në Prishtinë mbahet Akademi përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri

Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” mbahet Akademi përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri

Nën patronatin e Kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, organizohet Akademi Përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri. Akademia do të mbahet në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”. Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi e ka konsideruar Xhavit Hazirin si personaliteti eminent për liri, shtet dhe bashkim kombëtar. Sipas tij, …

Më shumë...

Më 18 shtator 2019 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi në 19-vjetorin e rënies heroike

Më 18 shtator 2019 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi në 19-vjetorin e rëniës heroike të tij

Në 21-vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit Skënder Gashi, më 18 shtator 2019 do të bëhen homazhe në varrezat e dëshmorëve të kombit, në Landovicë. Homazhet nisin në orën 11:00 pranë varrit të dëshmorit. Ftohen familjarët, shokët, bashkëluftëtarët, veprimtarët dhe ata që e vlerësojnë luftën e sakrificën e …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë atdhetari Sadik Batusha, baba i dy dëshmorëve të kombit, Ramiz dhe Asllan Batusha

Ka ndërruar jetë atdhetari Sadik Batusha, baba i dy dëshmorëve të kombit, Ramiz dhe Asllan Batusha

Ka ndërruar jetë baca Sadik, baba i dy dëshmorëve të kombit, Ramiz dhe Asllan Batusha. Bacën Sadik do ta kujtojmë gjithmonë si një baba që Kosovës ia dha bijtë e tij më të mirë, bijtë që u flijuan që ne sot ta gëzojmë lirinë dhe pavarësinë. Do ta kujtojmë si …

Më shumë...

Në Prizren përkujtohen dëshmorët: Ismail Kryeziu, Ismet Jashari-Kumanova, Xhevat Berisha dhe Pal Paluca

Në përkujtim e nderim të dëshmorëve, familjarët e tyre, bashkëluftëtarët veteranë e invalidë të luftës së UÇK-së nesër në orën 10:00 do të bëjnë homazhe në varrezat e Dëshmorëve në Landovicë; pastaj në orën 10:30, homazhet mbahen te Shtatorja e Heroit, Ismail Kryeziu në Arbanë. Në orën 11:00, homazhet mbahen …

Më shumë...

Më 17 shtator 2019, rivarroset trupi i dëshmorit, Ragip Xhafer Shylemaja

UCK

Më 17 shtator 2019, trupi i dëshmorit, Ragip Xhafer Shylemaja, zhvarroset nga varrezat në Prishtinë dhe rivarroset në Kompleksin e dëshmorëve në Koshare. Nisja e familjarëve, veteranëve dhe bashkëluftëtarëve bëhet më 17 shtator në orën 9. 00 nga vendi te Xhamia e Llapit. Ceremonia e varrimit bëhet në orën 12.00 …

Më shumë...

Më 11 shtator 2019 në Deçan nderohen dëshmorët e kombit Xhevat Sejfijaj, Sadri Vishaj dhe Shpejtim Bobi

UCK

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se të mërkurën më 11 shtator 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit Xhevat Sejfijaj, Sadri Vishaj dhe Shpejtim Bobi. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 10:00 në Gllogjan, në Kompleksin Memorial  për dëshmorin Xhevat Sejfijaj. Në orën …

Më shumë...

Janë përkujtuar dëshmorët: Brahimaj, Ramizin, Sherifin, Rexhepin, Murselin dhe nënën Nemkë

Luftëtari i Lirisë z. Salih Lajci ka përkujtuar të rënët e familjes Brahimaj, Ramizin, Sherifin, Rexhepin, Murselin dhe nënën Nemkë. Në shenjë nderimi u zbulua pllaka përkujtimore. Kjo lagje ishte pjesë ndërlidhëse e brigadës 136 “Rugova” dhe brigadës 133 “Adrian Krasniqi” të ZOD-it. Këta dëshmorë që i përkujtuam sot i bashkuan …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta vëllai i dëshmorit të kombit Gasper Karaqi, Zef Karaqi

Është ndarë nga jeta vëllai i dëshmorit të kombit Gasper Karaqi, Zef Karaqi

Është ndarë nga jeta vëllai i dëshmorit Gasper Karaqi, Zef Karaqi, lajmin e ka bërë të ditur veprimtari Martin Çuni. “U nda nga jeta nipi jonë Zef Karaqi, e vëllai i dëshmorit Gasper Karaqi! Ngushëllime familjes, miqve dhe shokëve! Ishte mërgimtar në Hamburg, dhe veprimtar i devotshëm i atdheut gjatë …

Më shumë...

Në Gjakovë mbahet Akademi përkujtimore “Dy dekada ankth e pritje – zbardhja e fatit të pagjeturve”

Në Gjakovë mbahet Akademi përkujtimore “Dy dekada ankth e pritje – zbardhja e fatit të pagjeturve”

Në vazhdën e Ditës Ndërkombëtare të Personave të Pagjetur, Shoqata e Intelektualëve “Jakova”, organizon Akademi përkujtimore “Dy dekada ankth e pritje – zbardhja e fatit të pagjeturve”. Në këtë akademi do të flasin Nesrete Kumnova dhe Luljeta Sharani. Gjithashtu, do të shfaqet edhe filmi dokumentar “Mjaft lot…o zot”, i autorit …

Më shumë...

Më 12 shtator 2019, në Deçan promovohet libri i Fetnete Ramosajt me informata nga koha e luftës

Më 12 shtator 2019, në Deçan promovohet libri i Fetnete Ramosajt me informata nga koha e luftës

Më 12 shtator 2019, në orën 11:00 në Sallën e Kuvendit Komunal në Deçan promovohet libri i Fetnete Ramosajt me informata nga koha e luftës. Promovimi bëhet në ditëlindjen e Fetnetës. Ish-luftëtarja e lirisë, intelektualja, studiuesja e veprimtarja Fetnete Ramosaj është ndarë nga jeta me 5 prill të këtij viti. …

Më shumë...

Më një ceremoni Akademia e Kosovës për Siguri Publike sot shënon 20 vjetorin e themelimit të saj

Më një ceremoni Akademia e Kosovës për Siguri Publike sot shënon 20 vjetorin e themelimit të saj

Akademia e Kosovës për Siguri Publike sot shënon 20 vjetorin e themelimit. Në këtë ngjarje do të marrin pjesë ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, zëvendës udhëheqës i Misionit në Kosovë të OSBE-së, Kilian Wahl, menaxhere e programit të ICITAP në Kosovë, Kimberly Riffe, si dhe udhëheqës …

Më shumë...