Brickos

Njoftime

Ndahet nga jeta nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Ndahet nga jeta nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Sot ka ndërruar jetë nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci. Lajmin e ka bërë të ditur djali i saj, i cili është edhe kryetar komune në Drenas Ramiz Lladrovci. “Më dhimbje të thellë njoftojmë të gjithë miqtë dhe dashamirët, shokët, bashkëluftëtarët dhe të afërmit, se sot në mëngjes, në …

Më shumë...

Kuvendi Rinor i Prishtinës ka implementuar projektin “I riu si shofer”, i cili është përkrahur nga Komuna e Prishtinës

Kuvendi Rinor i Prishtinës ka implementuar projektin “I riu si shofer”, i cili është përkrahur nga Komuna e Prishtinës. Duke parë numrin e lartë të aksidenteve të trafikut (sidomos 2 vitet e fundit), është e nevojshme të dihen se cilët janë shkaktarët kryesorë të këtyre aksidenteve të cilat në disa …

Më shumë...

Për shkak të zhvillimit të disa punimeve nesër për katër orë ndalohet qarkullimi në autoudhën “Arbën Xhaferi”

Për shkak të zhvillimit të disa punimeve nesër për katër orë ndalohet qarkullimi në autoudhën “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës njofton publikun se nesër (e shtunë, 6 qershor 2020), për shkak të zhvillimit të punimeve (betonimit të soletës kaluese në mbikalimin për këmbësorë) dhe për sigurinë publike, prej orës 10:00 deri në orën 14:00, ndalohet qarkullimi i automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy …

Më shumë...

Vesel Krasniqi merr detyrën e Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë

Vesel Krasniqi merr detyrën e Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë

Ministri i ri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi mori sot detyrën e re në krye të këtij dikasteri. Ai u prit nga Ushtruesi i Detyrës së sekretarit të MTI-së, Irfan Lipovica dhe stafi i ministrisë. Ministri Krasniqi theksoi se do të bashkëpunojë ngushtë me stafin e ministrisë për t’i …

Më shumë...

Sot është Dita Botërore e Mjedisit, 5. 6. 2020

Sot është Dita Botërore e Mjedisit, 5. 6. 2020

Organizata botërore për mbrojtjen e natyrës WWF në Kosovë, për nder të kësaj dite, së bashku me Drejtorinë e Parkut Kombëtar Sharri, ka përgatitur një PR ku përveç historikut të kësaj dite nxjerr në pah disa probleme në Zonat e Mbrojtura në Kosovë, konkretisht në Parkun Kombëtar Sharri siç janë …

Më shumë...

KPM: Shtyhet deri me 26 qershor 2020 afati për komente publike nga mediet

KPM: Ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren me zyrtarin tonë deri në zbardhjen e plotë të rastit

Shtyhet deri me 26 qershor 2020 afati për komente publike për Daft Rregulloren për Shpërndarjen e Ofruesve të Shërbimeve Mediale Audio dhe Audiovizuele. Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM), duke pas parasysh situatën e krijuar pas paraqitjes së virusit Covid-19 edhe në Republikën e Kosovës dhe së fundi vendimit nga …

Më shumë...

KOMF, po zhvillon një fushatë vetëdijesuese lidhur me procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale dhe familjare

KOMF ka adresuar sot dokumentin “Një Kryeministër për Fëmijët”

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, është duke zhvilluar një fushatë vetëdijesuese lidhur me procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale dhe familjare. Shërbimet sociale dhe familjare duhet të ofrohen për të gjithë qytetarët në nevojë për mbrojtje sociale. Për të sjellë shërbimet sociale sa më afër qytetarëve, …

Më shumë...

Dr.Jennifer Caldwell: Ndërhyrja e hershme është thelbësore në zhvillimin e fëmijëve dhe në çrregullimet e sjelljes e zhvillimit

Grupi i fëmijëve ‘Respect Our Rights’ mbajti kampin ekologjik, ‘Mendo për një tokë më të mirë për fëmijët’

Më 2 Qershor në Konferencën e 3-të Ndërkombëtare të Fëmijëve Dr.Jennifer Caldwell, themeluesja e Institutit Kosovar të Ergoterapisë (INKET) theksoi se diagnostifikimi dhe ndërhyrja e hershme është thelbësore në zhvillimin e fëmijëve dhe në çrregullimet e sjelljes e zhvillimit. Gjatë prezantimit të saj online, ajo theksoi se kjo bazohet në …

Më shumë...

Veprat e kompozitorëve të Kosovës, premierë në Londër

Veprat e kompozitorëve të Kosovës, premierë në Londër

Vepra « Trio» e Kreshnik Aliçkaj dhe « Optio » e Memli Kelmendit, do të jenë veprat që do të interpretohen Premierë Botërore nga Willingdon House Music Londër. 24 kompozitorë nga mbarë bota u janë përgjigjur thirrjes së aplikimit WHM (RE) Inventions, New music, për shkak të numrit të madh …

Më shumë...

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ndan mirënjohje për HANDIKOS për punën e tyre gjatë pandemisë

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ndan mirënjohje për HANDIKOS për punën e tyre gjatë pandemisë

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ka inicuar projektin për dhurimin e mirënjohjeve për organizatat ose bizneset që demostrojnë qasje pozitive ndaj ndërgjegjësimit për personat me aftësi të kufizuara. INKET po vazhdon me dhurimin e mirënjohjeve për vlerësimin e punës dhe përkushtimin ndaj personave me aftësi të kufizuara gjatë kohës së pandemisë. …

Më shumë...

21 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hajrush Elezaj dhe Feriz Blakaj në Lubozhdë të Burimit

21 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hajrush Elezaj dhe Feriz Blakaj në Lubozhdë të Burimit

Sot me datë 28.05.2020 bëhen 21 vite nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hajrush Elezaj dhe Feriz Blakaj ushtarë të të Brigadës 133 “Adrian Krasniqi” të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Andaj në orën 11:00 do të mbahen homazhe tek vend rënia e tyre tek “Ura e Januzajve” në fshatin …

Më shumë...

Sot në Krushë nderohen dëshmorët e kombit Ismajl Gashi, Mensur Zyberaj, Habib Gashi, Bedri Berisha dhe Kurtish Hasani

Sot në Krushë nderohen dëshmorët e kombit Ismajl Gashi, Mensur Zyberaj, Habib Gashi, Bedri Berisha dhe Kurtish Hasan

Sot më 28 maj 2020 në orën 10:30 bëhen homazhe në Krushë e Madhe, ku më pas do vazhdohet tek vendi i rënies, në vendin mes fshatrave Krushë-Nagavc-Qendresë të lapidari ku 21 vite më parë ra Ismajl Gashi, Mensur Zyberaj, Habib Gashi, Bedri Berisha, Kurtish Hasani e dëshmorëve të tjerë …

Më shumë...

Linja e Jetës – Hapja e përkujtimores për viktimat e vetëvrasjes

Linja e Jetës - Hapja e përkujtimores për viktimat e vetëvrasjes

Javën e kaluar, Linja e Jetës,  ka shënuar muajin e ndërgjegjësimit të shëndetit mendor me kampanjën #këtupërty (e financuar nga Zyra e UNICEF në Kosovë dhe LENS), e cila ka pasë si fokus specifik ndërgjegjësimin rreth parandalimit të vetëvrasjes. Me 27 maj e përmbyllim këtë kampanjë me hapjen e një …

Më shumë...

Ramosaj: Sot në Gllogjan zbulohet lapidari për dëshmorët Luan Qerimaj, Rexhep Tafa, Beslim Alijaj Fetah Selca dhe Haki Krasniqi

Ramosaj: Sot në Gllogjan zbulohet lapidari për dëshmorët Luan Qerimaj, Regjep Tafa, Beslim Alijaj Fetah Selca dhe Haki Krasniqi

Sot më 26 maj 2020 bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj. “Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë dhe veteranë të UÇK-së, qytetarë të dashur, Ju njoftojë se më datën 26.05.2020, në orën …

Më shumë...

Nëna e Harun Aliut, Minevere Arif Aliu, u varros me nderime kombëtare e fetare, në Hasanbeg të Shkupit

Nëna e Harun Aliut, Minevere Arif Aliu, u varros me nderime kombëtare e fetare, në Hasanbeg të Shkupit

Me nderime fetare, në praninë e një numri të madh të personaliteteve nga jeta fetare dhe kombëtare anë e mban trojve tona, në varrezat Kamnik të fsh. Hasanbeg në Shkup, iu dha lamtumira e fundit nënës së Harun Aliut – Komandant Kushtrimi. Urime festa e pastrimit shpirtëror – Me fat …

Më shumë...

Nesër në Gjakovë bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija

Nesër në Gjakovë bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija

Nesër më 26 maj 2020 përkujtohet dëshmori i kombit, Rexhep Tafa cili ka rënë heroikisht në altarin e lirisë në vendin e quajtur Lajthishte. Prandaj njoftohen bashkëvendësit dhe qytetarët e Gjakovës së nesër bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija. Nisja nga Beci bëhet …

Më shumë...