Njoftime

Me homazhe përkujtohen dëshmorët Shaban Bajrami dhe Besim Xhemaili në 17 vjetorin e rënies

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Bujanoc, njofton të gjithë familjet e dëshmorëve, invalidët, veteranët dhe te gjithë të interesuarit se të shtunën me datë 07.03.2019 për nderë të 17 vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve Shaban Bajrami dhe Besim Xhemaili do të bëhen homazhe. Homazhe do të …

Më shumë...

Lahi Brahimaj: Qerimi “Dema” do të pushoj i qetë mes shokëve të idealit

Në ditën e varrimit të bashkëluftëtarit Qerim Kelmendi, ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,  Lahi Brahimaj në llogarinë e tij ka shkruar: “varrezat e dëshmorëve në Gllogjan i dhamë lamtumirën e fundit bashkëluftëtarit dhe njërit prej themeluesve të UÇK-s Qerim Kelmendi i cili u vra pabesisht. Qerimi “Dema” do të …

Më shumë...

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Menaxhimit Emergjent nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me JICA Japoneze

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Menaxhimit Emergjent nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me JICA Japoneze

Sot, në selinë e Agjencisë së Menaxhimit Emergjent-MPBAP ,Drejtori i Përgjithshëm z. Fadil KODRA nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me JICA Japoneze. I shoqëruar me zv. Drejtorin dhe zyrtarë përgjegjës të AME-s, z. Kodra priti në takim përfaqësuesin JICA Këshilltarin për Ministrinë e Integrimeve Evropiane në Qeverinë e Kosovës z. Takahiko Makino, …

Më shumë...

OVL-UÇK në Ferizaj më 6 mars 2020 organizon homazhe në Varrezat e Dëshmorëve të UÇK-së

OVL-UÇK në Ferizaj më 6 mars 2020 organizon homazhe në Varrezat e Dëshmorëve të UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së – dega Ferizaj bënë ftesë për homazhe. 5, 6 dhe 7 marsi janë ditët e krenarisë dhe lavdisë kombëtare. “Të nderuar bashkëqytetarë, familjarë të Dëshmorëve të Kombit, Invalidë dhe Veteranë të UÇK-së, në nder të Epopesë së UÇK-së, ftoheni nesër, e premte: – …

Më shumë...

Adem Gashi kryetari i Sindikatës së KOSTT bënë ftesë për protestë

Adem Gashi kryetari i Sindikatës së KOSTT bënë ftesë për protestë

Të dashur kolegë, bashkëpunëtorë sindikal, aktivistë të shoqërisë civile, njerëz vullnet mirë dhe media. Sot me datën 5 Mars 2020, organizohet protestë në mbështetje të Sekretarit të Federatës së Sindikatave të Pavarura Elektro Kosova- FSPE, si dhe njëherësh punëmarrës i KEDS-it, i larguar padrejtësisht nga puna, i përkrahur nga punëtorë …

Më shumë...

Më 5 mars 2020 në Muzeun Kombëtar të Kosovës hapet ekspozita “Flakadanët e Lirisë” e autorit Besart Gashi

Më 5 mars 2020 në Muzeun Kombëtar të Kosovës hapet ekspozita “Flakadanët e Lirisë” e autorit Besart Gashi

Në Muzeun Kombëtar të Kosovës hapet ekspozita “Flakadanët e Lirisë” e autorit Besart Gashi. Gjatë tre ditëve të shënimit të “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, do të ekspozohen portrete të dëshmorëve të gravura në dru nga artisti Gashi. E veçanta e kësaj ekspozite, në hapësirat e Muzeut, autori do …

Më shumë...

Më 5, 6 dhe 7 mars 2020 mbahet manifestimi Tradoicional Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Më 5, 6 dhe 7 mars 2020 mbahet manifestimi Tradoicional Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Me rastin e 22 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe Familjes Jashari, Qeveria e Republikës së Kosovës, me 5, 6 dhe 7 Mars 2020, organizon manifestimin gjithë-popullor në nderim të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe në kujtim të Komandantit legjendar Adem Jashari, familjes Jashari …

Më shumë...

Përkujtohet veterani i UÇK-së, Habib Morina në 2 vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Përkujtohet veterani i UÇK-së, Habib Morina në 2 vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Sot në 2 vjetorin e ndarjes nga jeta të veteranit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Habib Avdullah Morina, OVL-UÇK, Dega në Klinë se bashku me familjaret benë homazhe dhe vendosem lule në vend prehjen e tij në fshatin Gllarevë. Në emër të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dega …

Më shumë...

Në moshën 97-vjeçare ka ndërruar jetë, Vito Kapo

Në moshën 97-vjeçare ka ndërruar jetë, Vito Kapo

Tre ditë pas vdekjes së Nexhmije Hoxhës, ka ndërruar jetë në moshën 97-vjeçare edhe Vito Kapo. Ajo ka mbajtur disa poste të rëndësishme gjatë periudhës komuniste. Ajo ishte bashkëshortja e Hysni Kapos, një nga figurat më të rëndësishme të PPSH-së. Vito Kapo ka qenë ish-ministre e industrisë së lehtë në …

Më shumë...

Nesër në Kompleksin Memorial në Gllogjan varroset ish-luftëtari i orëve të para të UÇK-së, Qerim Kelmendi – Dema

https://www.radiokosovaelire.com/veprimtari-mehmet-musa-i-ka-derguar-telegram-ngushellimi-familjes-se-qerim-kelmendit-me-rastin-e-vrasjes-mizore/

Këshilli Organizues i OVL-UÇK-së në Pejë ka njoftuar se varrimi ish-luftëtarit të orëve të para të UÇK-së, Qerim Kelmendi – Dema do të bëhet nesër, në orën 15:00, në Kompleksin Memorial në Gllogjan të Deçanit. Ndërkaq prej orës 13:00 deri në orën 14:00 do të bëhen homazhe në qendër të …

Më shumë...

Ndërroi jetë këngëtarja, Vjollca Susaj-Prelaj

Ndërroi jetë këngëtarja, Vjollca Susaj-Prelaj

Dje ka ndërrue jetë në Tiranë, në moshën 64 vjeçare, këngtarja e mirënjohur Vjollca Susaj (Prelaj), bashkëshortja e kompozitorit të shquar, Kolë Susaj – Mjeshtër i Madh; vajza e Bajram Hoxhës (Prelaj)- intelektual e personaliteti i njohur në Tropojë e jashtë saj; motra e këngtarit të ndjerë Petrit Hoxha, e …

Më shumë...

Më aktivitete përkujtimore nesër shënohet 22 vjetori i Betejës së Likoshanit dhe Qirezit

Më aktivitete përkujtimore nesër shënohet 22 vjetori i Betejës së Likoshanit dhe Qirezit

Nesër bëhen 22 vjet nga Beteja e Likoshanit dhe Qirezit. Në këtë përvjetor, komuna e Skenderajt dhe ajo e Drenasit bashkë me OVL-UÇK kanë organizuar disa aktivitete. Me 28 shkurt, do të bëhen homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Qirez e Likoshan. Më pas në Likoshan do të zbulohet edhe …

Më shumë...

U nda nga jeta, Nexhmije Hoxha, gruaja e ish-prijësit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha

Ndahet nga jeta në moshën 99 vjeçare Nexhmije Hoxha, gruaja e ish-liderit shqiptar Enver Hoxha

Sot u nda nga jeta, Nexhmije Hoxha, gruaja e ish-prijësit komunist të Shqipërisë,  Enver Hoxha, e cila gjurmën e fundit e la përmes një libri që ka dalë nga shtypi  vetëm pak ditë më parë. Nexhmije Hoxha, është shuar nga jeta në moshën 99 vjeçe. Ajo u martua me Enver …

Më shumë...

Nesër hapet ekspozita kushtuar heronjve të kombit Rexhep Rexhepi dhe Beqir Rexhepi në 22 vjetorin e rënies heroike të tyre

Nesër hapet ekspozita kushtuar heronjve të kombit Rexhep Rexhepi dhe Beqir Rexhepi në 22 vjetorin e rënies së tyre

Më rastin e 22 vjetorit të Betejës së Parë në Likoshan – Qirez, më 28 shkurt – 1 mars 1998, ndërmjet njësiteve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në njërën anë dhe të policisë kriminale serbe, në anën tjetër, ftoheni të merri pjesë në ceremoninë e hapjes së ekspozitës të studentëve …

Më shumë...

Sot, Zana Bytyqi-Geci e OJQ-së “Familja dhe Shpresa” kërkon takim me kryeministrin, Albin Kurti

Sot, Zana Bytyqi-Geci e OJQ-së “Familja dhe Shpresa” kërkon takim me kryeministrin, Albin Kurti

Sot, Zana Bytyqi-Geci e OJQ-së “Familja dhe Shpresa” kërkon takim me kryeministrin, Albin Kurti. Edhe Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiçi, e të tjerët si Ministri i tij i Jashtëm, Ivica Daciçi, duhet që të thirren nga prokurori Jack Smith që të bëjnë një udhëtim deri në zyrën e tij në …

Më shumë...

Në 75 vjetorin e rënies së heroit të çështjes kombëtare Shaban Polluzha, mbahet Akademi përkujtimore

Në 75 vjetorin e rënies së heroit të çështjes kombëtare Shaban Polluzha, mbahet Akademi përkujtimore

Më rastin e 75 vjetorit të rënies përkujtohet  Komandanti i luftës së Drenicës, Shaban Polluzha. Sot në nderim  dhe përkujtim të jetës dhe veprës së tij  mbahet Akademi përkujtimore në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, duke filluar në orën 12:00. Akademia mbahet  nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Më shumë...