Njoftime

24 kryetarë e ish kryetarë të nëndegëve të PDK-së mbështesin Bekim Jasharin

24 kryetarë e ish kryetarë të nëndegëve të PDK-së mbështesin Bekim Jasharin

Sot, kryetari i tanishëm dhe i ardhshëm i Skenderajt, Bekim Jashari, bashkë me bartësin e listës për kuvend komunal, Nuredin Lushtaku, ka takuar kryetarë e ish kryetarë të nëndegëve të PDK-së në Skenderaj, të cilët i falënderoj për mbështetjen e pa rezervë që po i japin kandidaturës së tij për …

Më shumë...

Ministria e Punëve të Brendshme brenda 24 orëve lëshon afër 1 mijë e 500 targa provuese

Ministria e Punëve të Brendshme brenda 24 orëve lëshon afër 1 mijë e 500 targa provuese

Duke filluar nga dje secili automjet që hynë nga Serbia në Kosovë do të duhet që të ndërrojë targat, me ato të përkohshme apo provuese në Kosovë. Edhe pse vendimi në fjalë veçse është funksionalizuar, janë serbët ata që po vazhdojnë të kundërshtojnë atë madje me protesta mjaftë të zëshme. …

Më shumë...

Automjetet kalojnë më vështirësi në ‘Rrugën e Kombit’ pas rrëshqitjes së dheut dhe gurëve

Automjetet kalojnë më vështirësi në ‘Rrugën e Kombit’ pas rrëshqitjes së dheut dhe gurëve

Makinat kanë arritur të kalojnë me vështirësi në autostradën Shqipëri-Kosovë të hënën pasi reshjet e dendura të shiut shkaktuan rrëshqitje të dheut dhe gurëve. Vështirësi e kalimit të mjeteve u raportua dhe përgjatë rrugës Kukës-Tunel i Kalimashit. Dheu dhe gurët duket se kanë rrëshqitur nga të dy anët e rrugës, …

Më shumë...

Nga 22 shtatori rifillon puna në ambulancat specialistike në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës

Nga 22 shtatori rifillon puna në ambulancat specialistike në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se nga data 22 shtator, do të rikthehet puna në ambulanca specialistike, për shkak të rënies së numrit të pacientëve të spitalizuar me Covid-19. Po ashtu, nga dita e sotme, 20 shtator 2021, hapësirat e klinikave interne janë liruar, më nuk …

Më shumë...

RrGK publikon Raportin Analitik “Më shumë zgjedhje përmes politikave miqësore për familjen”  

RrGK publikon Raportin Analitik “Më shumë zgjedhje përmes politikave miqësore për familjen”  

Nesër, më 21 shtator 2021 nga ora 11:00-12:30, përmes platformës Zoom, Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë (UNFPA) publikojnë raportin analitik “Më shumë zgjedhje përmes politikave miqësore për familjen”, të shkruar nga David JJ Ryan në emër të RrGK-së. Pas prezantimit të gjetjeve dhe rekomandimeve kryesore, një panel ekspertësh …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj viziton Akademinë Ushtarake Tokësore në Turqi, takon oficerët nga Kosova

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj viziton Akademinë Ushtarake Tokësore në Turqi, takon oficerët nga Kosova

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, në kuadër të vizitës në Turqi, ka qëndruar në Akademinë Ushtarake Tokësore të këtij shteti. “Përveç kuadrove të forcave turke, qe disa vite, studiojnë edhe kuadrot e oficerëve dhe nënoficerëve të forcave tona tokësore”, është shpehur ai, duke i quajtur ata si ambasadorët më të …

Më shumë...

Xhelal Sveçla: Aksioni i Policisë së Kosovës në veri të vendit ka të bëjë me targat e automjeteve

Xhelal Sveçla: Aksioni i Policisë së Kosovës në veri të vendit ka të bëjë me targat e automjeteve

Forca të shtuara të Njësive Speciale të Kosovës janë drejtuar sot në pikën kufitare Kosovë-Serbi, saktësisht në Jarinje. Pas kësaj, ministri i Brendshëm Xhelal Sveçla ka dhënë detaje lidhur me situatën e krijuar atje. Sveçla deklaroi se bashkë me Policinë e Kosovës në kuadër të aktiviteteve të zakonshme si dhe …

Më shumë...

Nuk ka kolona të automjeteve në pikat e vendkalimeve kufitare me përjashtim në Vërmicë

Nuk ka kolona të automjeteve në pikat e vendkalimeve kufitare me përjashtim në Vërmicë ku pritjet janë 20 deri në 30 minuta

Pas orës 22:00, me përjashtim të Vërmicës, nuk ka kolona të automjeteve në pikat e vendkalimeve kufitare në Kosovë. Pritjet për të hyrë në Vërmicë nga territori i shtetit shqiptar janë 20 deri në 30 minuta. Ndërsa kolona e automjeteve është 300 metra, teksa për dalje në këtë pikë kufitare …

Më shumë...

Deputetët, do t’iu drejtohen nesër ulëseve të Kuvendit në seancën e parë plenare për sesionin vjeshtor

Kuvendi i Kosovës

Nesër deputetët e Kosovës do t’iu drejtohen nesër ulëseve të Kuvendit në seancën e parë plenare për sesionin vjeshtor. Seanca do të fillojë me pikat e rëndomta, deklarime jashtë rendit të ditës dhe pyetje parlamentare, për të vijuar me shqyrtimin e parë të Projektligjit për të drejtat pronësore të shtetasve …

Më shumë...

Sejdi Rama: Ju ftoj që me PDK-në në krye t’i arrijmë dhe t’i realizojmë idealet tona të përbashkëta

Sejdi Rama: Ju ftoj që me PDK-në në krye t’i arrijmë dhe t’i realizojmë idealet tona të përbashkëta

Sejdi Rama nga Batusha e Gjakovës, do të jetë kandidat për këshilltar komunal nga radhët e PDK-së. Në zgjedhjet lokale të 17 tetorit, Rama do të garojë në listën për asamblistë nga PDK-ja, me numrin 20. Rama është magjistër i shkencave Juridike, dhe ka një bagazh të gjerë në jetën …

Më shumë...

The Balkan Forum: “JO Regjimit të Vizave, pasi koha është për të vendosur qytetarët në rend të parë”

The Balkan Forum: “JO Regjimit të Vizave, pasi koha është për të vendosur qytetarët në rend të parë”

Konferenca,  “JO regjimit të vizave, pasi është koha për të vendosur qytetarët në rend të parë” e organizuar nga The Balkan Forum  do të mbahet të Hënën, 20 shtator, nga ora 14:00 deri në 15:30. Konferenca do të mbahet në Swiss Diamond Hotel. Konferenca është e organizuar në dy panele: …

Më shumë...

Xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, do t’i bashkohen Forcave të Armatosura të Shqipërisë

Xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, do t’i bashkohen Forcave të Armatosura të Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se dy xhudistet kosovare, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, do t’i bashkohen Forcave të Armatosura Shqiptare. Sipas tij, këtë dëshirë e kanë shprehur vetë kampionet olimpike të “Tokio 2020”. “Një tjetër vendim është përfshirja në strukturat e FA të dy fitueseve të medaljeve …

Më shumë...

Reshjet e dendura të shiut kanë krijuar sot probleme me rrugët dhe energjinë elektrike në Kukës

Reshjet e dendura të shiut kanë krijuar sot probleme me rrugët dhe energjinë elektrike në Kukës

Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë probleme në disa rrugë të qytetit të Kukësit. Reshjet nisën orët e para të mëngjesit dhe kanë përfshirë të gjithë verilindjen.Ndërkohë në rrugët e qytetit ka prezencë të madhe uji. Shiu ka sjellë shkarje dherash dhe inertesh në Kukes-Shishtavec dhe Kukës-Peshkopi. Ndërkohë, energjia …

Më shumë...

Fjalimi i kryetarit, Mytaher Haskuka me rastin e prezantimit të kandidatëve të Vetëvendosjes, në Prizren 

Fjalimi i kryetarit, Mytaher Haskuka me rastin e prezantimit të kandidatëve të Vetëvendosjes, në Prizren 

Fjalimi i kryetarit, Mytaher Haskuka me rastin e prezantimit të kandidatëve të Vetëvendosjes, në Prizren  I nderuar kryetar i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe deputet i Kuvendit të Kosovës, z. Artan Abrashi, Të nderuar deputetë të Republikës së Kosovës, Të nderuar kandidatë për Kuvendin e Komunës së Prizrenit, Të nderuar …

Më shumë...

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 540 pacientë po trajtohen me oksigjeno-terapi dhe 44 në kujdes intensiv

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 540 pacientë po trajtohen me oksigjeno-terapi dhe 44 në kujdes intensiv

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës(ShSKUK) ka njoftuar për gjendjen e pacientëve në klinikat Covid të QKUK-së dhe spitalet rajonale.Sipas raportit të ShSKUK-së,675 pacientë po trajtohen në klinikat COVID-19 të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme. Prej tyre, 540 me oksigjeno-terapi dhe 44 në kujdes intensiv. …

Më shumë...

Me rastin e 21-vjetorin e rënies nesër nderohet dëshmori i kombit, major Skënder Gashi

Me rastin e 21-vjetorin e rënies nesër nderohet dëshmori i kombit, major Skënder Gashi

Me rastin e 21-vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, major Skënder Gashi, më datën, 18 shtator 2021 do të bëhen homazhe tek vendi i rënies vendi i quajtur (Megjat) në orën 11: 00, kurse në Landovic homazhet nisin në orën 12:30. pranë varrit të dëshmorit.  Ftohen familjarët, shokët, bashkëluftëtarët, …

Më shumë...