Njoftime

Artemisa Kasemi: Këngëtari tashmë i mirënjohur Klement Tinaj nga Amerika vjen këtë herë me këngën e re, “Kcim Malsorçe”

Artemisa Kasemi: Këngëtari tashmë i mirënjohur Klement Tinaj nga Amerika vjen këtë herë me këngën e re, “Kcim Malsorçe”

Këngëtari tashmë i mirënjohur Klement Tinaj nga Amerika vjen këtë herë me këngën e re “Kcim Malsorçe”. Marrin pjesë: Dila Vacaj, mësuese, Pomona Tinaj, Miss Bjeshka 2019 dhe  Luljeta Dekaj, Miss Bjeshka 2021. Muzika nga Agron Pllumaj “Maestro”, video nga Studio Delaj, me post-produksion nga BlueSky Lan dhe producent Klement Tinaj.  …

Më shumë...

Sot bëhen 31 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, e njohur si Kushtetuta e Kaçanikut

Vlora Çitaku: PDK Do ta mbështesim kryeministrin Kurti në procesin me dialogut por edhe do të kërkojmë rezultate

Më 7 shtator të vitit 1990 delegatët e Kuvendit të atëhershëm të Kosovës, që kishin shpallur Deklaratën e Pavarësisë më 2 korrik të atij viti, e formalizuan këtë deklaratë me Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Nga protagonistët e miratimit të saj, 7 shtatori është cilësuar si identitet i historisë së …

Më shumë...

D4D, lanson punëtorinë: “Kosto e Pabarazisë: Financimi Fushatës Zgjedhore së Grave Kandidate

Instituti Demokracia për Zhvillim

Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D), ka kënaqësinë t’ju ftojë të përcjellni lansimin e punimit “Kosto e Pabarazisë: Financimi Fushatës Zgjedhore së Grave Kandidate” që do të mbahet NESËR,  07 shtator 2021, duke filluar nga 10:00 në “Hotel Sirius”, Prishtinë. Megjithëse pjesëmarrja dhe përfaqësimi politik i grave është rritur ndjeshëm gjatë viteve të fundit, gratë mbeten kryesisht të nën përfaqësuara …

Më shumë...

TË GJITHË PËR SHKOLLËN SHQIPE NË REPUBLIKËN E BAVARISË

TË GJITHË PËR SHKOLLËN SHQIPE NË REPUBLIKËN E BAVARISË

Të dashur nxënës,  mësimdhënës, këshilla të prindërve dhe prindër, që jetoni dhe veproni në Republikën e Bavarisë, ju dëshirojmë një vit të mbarë shkollor 2021/22, në mësimin plotësues në gjuhën shqipe!    Bashkëkombës, kudo që jeni, biznese e shoqata, të gjithë së bashku në interes të shkollës shqipe, në ruajtjen e …

Më shumë...

Ministri Peci gjatë këtij muaji pritet të shkojë në Amerikë ku do të nënshkruajë një memorandum bashkëpunimi

Ministri Peci gjatë këtij muaji pritet të shkojë në Amerikë ku do të nënshkruajë një memorandum bashkëpunimi

Ministri i Bujqësisë Faton Peci, ka bërë shpalljen e Programit të Pagesave Direkte për fermerët në vlerë prej 50 milionë euro, për vitin 2021. Në një konferencë për media, Peci ka njoftuar se gjatë këtij muaji pritet të udhëtoj për në Amerikë. Ministri ka njoftuar se do të udhëtoj për …

Më shumë...

Xhelal Sveçla njofton se shqiptimi i gjobave po bëhet për në përputhje me ligjin e jo për inate e as për të inkasuar fonde

Xhelal Sveçla: Shqiptimi i gjobave po bëhet për në përputhje me ligjin e jo për inate e as për të inkasuar fonde

Me të hyrë në fuqi masat e reja anti-Covid-19, filluan edhe gjobat për qytetarët të cilët nuk respektuan masat e Qeverisë së Kosovës. Thuajse për çdo ditë policia ka shqiptuar mbi 4 mijë gjoba. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla thotë se shqiptimi i gjobave po bëhet për në …

Më shumë...

Më një ceremoni solemne sot Policia e Kosovës e shënon përvjetorin e 22-të të themelimit të saj

Policia e Kosovës hap konkurs për pranimin e zyrtarëve të rinj policorë

Policia e Kosovë sot shënon përvjetorin e 22-të të themelimit të saj në një ceremoni solemne që mbahet në orën 10:00 në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë në Prishtinë. Në këtë ceremoni për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, të cilët janë dalluar me meritat e tyre në kryerjen …

Më shumë...

Ali Ahmeti apelon që qytetarët të bëhen pjesë aktive e Regjistrimit

Ali Ahmeti

Me rastin e fillimit të procesit të Regjistrimit, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti apelon që të gjithë qytetarët të bëhen pjesë aktive e Regjistrimit i cili filloi sot. Regjistrimi në vend fillon sot dhe do të zgjasë deri më datë 30 Shtator andaj për shkak të …

Më shumë...

Ndahet nga jeta major Agron Spahija, ish pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ndahet nga jeta major Agron Spahija, ish pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Sot ka ndërruar jetë ushtari i orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agron Spahija. Ai ishte pjesëtar i njësisë elitare, Njësia Speciale – Komando “Tigrat e Zi” dhe pjesëmarrëst në aksione të shumta që realizoheshin me sukses. Gjatë gjithë kohës së luftës, ushtarin çlirimtar, Agron Spahiu e karakterizonte …

Më shumë...

PS propozon Ramën si kryeministër, mbërrin në Presidencë shkresa e firmosur nga Gjiknuri

Edi Rama

Partia Socialiste nuk humbi kohë dhe 2 ditë pas shpalljes së emrave të qeverisë së re, hodhi hapin e parë procedural drejt fillimit të detyrës. Këtë të shtunë, sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri, në zbatim të nenit 96 të Kushtetutës, i dërgoi Presidentit Ilir Meta propozimin e …

Më shumë...

Është varrosur sot në Mushtisht të Therandës Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha

Është varrosur sot në Mushtisht të Therandës Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha

Sot në Mushtisht të Therandës është varrosur Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha. Kujtojmë së ai ishte edhe njeri ndër luftëtarët më të vjetër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Për shkak të veprimtarisë atdhetare djalit të tij, shtëpia e Maxhunit ishte adresë e njohur …

Më shumë...

Kryesuesi, Albert Zogaj dhe kryetarët e gjykatave diskutuan për situatën aktuale në gjykatat e vendit

Kryesuesi, Albert Zogaj dhe kryetarët e gjykatave diskutuan për situatën aktuale në gjykatat e vendit

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), Albert Zogaj, sot përmes video konferencës ka mbajtur një takim me kryetarët e gjykatave, ku është diskutuar rreth funksionimit të sistemit gjyqësor pas Vendimi të fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës lidhur me masat që duhet të ndërmerren me qëllim të mbrojtjes …

Më shumë...

OVL-UÇK Mushtisht: Me dhimbje ju njoftojmë për vdekjen e veteranit të luftës, Maxhun Sahit Halitjaha

OVL-UÇK Mushtisht: Me dhimbje ju njoftojmë për vdekjen e veteranit të luftës, Maxhun Sahit Halitjaha

Me dhimbje ju njoftojmë se sot 03-09-2021 në moshën 89 vjeçare vdiq veterani i luftës – Maxhun Sahit Halitjaha. Varrimi bëhet me 04-09-2021 ditën e Shtune në ora 14:00 te varrezat e reje në Mushtisht. Kush është Veterani i Luftës së UÇK – Maxhun S Halitjaha? Maxhun ( Sahit ) …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha

Ndahet nga jeta Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha

Ndahet nga jeta në moshën 89 vjeçare Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha. Kujtojmë së ai ishte edhe njeri ndër luftëtarët më të vjetër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. “Me dhimbje ju njoftojmë të gjithë familjarët, miqtë farefisin dhe bashkëluftëtarët! Se sot 03-09-2021 vdiq …

Më shumë...

KK i Prishtinës, anuloi Vendimin për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449

KK i Prishtinës, anuloi Vendimin për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449

Instituti i Mediave KOSOVE, është njoftuar nga Drejtor për Planifikim Strategjik dhe Zhvillim të Qëndrueshëm  Gent Bashota, se   Kuvendi Komunal i Prishtinës, ka  anuluar  Vendimin  për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449, i dt.28.02.2013, përmes të cilit sektori medial, specifikisht televizionet dhe radiot, me seli në …

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka njoftuar se ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj, me ç’rast janë diskutuar dhe miratuar pikat sipas rendit të ditës. Në fillim të këtij takimi, Këshilli ka diskutuar dhe vendosur që në ueb faqen e KGjK të publikoj …

Më shumë...