Njoftime

Zëvendësministri Syla dhe gjeneral Cikaqi pritën në takim ambasadoren e Francës, Marie Christine Butel

Zëvendësministri Syla dhe gjeneral Cikaqi pritën në takim ambasadoren e Francës, Marie Christine Butel

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla dhe zëvendëskomandanti i FSK-së, gjeneral major Enver Cikaqi, pritën në takim ambasadoren e Francës në Prishtinë, Marie Christine Butel.  Qëllimi i këtij takimi ishte njoftimi për së afërmi me atasheun e ri francez të mbrojtjes, kolonel Nicolas Coussiere. Fillimisht, zëvendësministri Syla, i uroi postin e …

Më shumë...

Në Universitetin “Isa Boletini”, në Mitrovicë, u mbajt Konferenca Multidisiplinare për Gjeo-shkenca IMGC2021

Në Universitetin "Isa Boletini", në Mitrovicë, u mbajt Konferenca Multidisiplinare për Gjeo-shkenca IMGC2021

Sot në Universitetin “Isa Boletini”,  në Mitrovicë.  është mbajtur Konferenca Ndërkombëtare Multidisiplinare për Gjeoshkenca IMGC2021.  Të pranishëm në këtë aktivitet  ishin: Gani Maliqi, Sabri Avdullahu Kryesuesi i konferencës, Naser Peci,  Dekan i Fakultetit të Gjeoshkencave, Alush Musaj, Rektor i Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë, drejtori i KPMM-së, Ramiz Krasniqi, dhe …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, D. Abazoviq, shkon në Uashington për një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara

Dritan Abazoviq

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, javën e ardhshme do të udhëtojë drejt Uashingtonit për një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai do të ketë një sërë takimesh dypalëshe në Uashington me zyrtarë të lartë të administratës së re amerikane. Zëvendëskryeministri pritet të takohet me të …

Më shumë...

Mbrëmë në Beograd, u mbajt një tubim shovinist në mbështetje të protestuesve serbë, në veri të Kosovës

Mbrëmë në Beograd, u mbajt një tubim shovinist në mbështetje të protestuesve serbë, në veri të Kosovës

Mbrëmë në Beograd u mbajt një tubim në mbështetje të protestuesve serbë, në veri të Kosovës. Në tubimin  protestues  para ndërtesës së Kuvendit të Serbisë, kanë marrë pjesë disa qindra qytetarë serbë, të cilët me flamujt e tyre kanë brenda edhe  hartën e Kosovës kanë bërë thirrje për vrasjen e …

Më shumë...

Kori Siparantum jep koncerte në Kroaci

Kori Siparantum jep koncerte në Kroaci

Pas një pauze pandemike ku ishte pjesëmarrës në shumë festival të shteteve të Europës, me datën 16 tetor, Kori Siparantum do të udhëtojë për në Kroaci. Atje do të jetë  pjesë e garës ndërkombëtare të muzikës korale;  XII. International Choir Competition “The Golen Lime of Tuhelj” – Kroaci. Siparantum do të …

Më shumë...

Daut Haradinaj sot në orën 18:00 takon banorët e Kodrës së Trimave, Kolovicës dhe Bardhoshit

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj premton hapjen

Kandidati për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj ka njoftuar se krahas fushatës shtëpi me shtëpi, në respektim të masave anti-covid dhe në përgjigje të interesimit të madh të qytetarëve sot me fillim në ora 18:00 do t’i takojë banorët e Kodrës së Trimave, Kolovicës dhe Bardhoshit. Ky takim do të …

Më shumë...

Eprori i UÇK-së, gjatë luftës i fshatit Ruhot, Qerim Berisha, ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit

Eprori i UÇK-së, gjatë luftës i fshatit Ruhot, Qerim Berisha, ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit

Familja e eprorit të UÇK-së gjatë luftës, Qerim Berisha,  ka njoftuar se ka ndërruar jetë si pasojë e një sulmi në zemër, Qerim Berisha. I njohur gjatë luftës me nofkën “Mixha” Qerim Berisha ishte krah i djathtë i Komandantit të Rrafshit të Dukagjinit, Ramush Haradinaj. Ai me rastin e vdekjes …

Më shumë...

Në moshën 71-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Hashim Hyseni nga fshati Kozhicë i Skenderajt

Në moshën 71-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Hashim Hyseni nga fshati Kozhicë i Skenderajt

Në moshën 71-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Hashim Hyseni nga fshati Kozhicë i Komunës së Skenderajt. Lajmin e kanë bërë me dije familjarët e të ndjerit. Luftëtari i lirisë së Kosovës, Hashim Hyseni, gjatë viteve të ’90-ta  ka punuar dhe ka jetuar në Gjermani, ndërsa  me fillimin e …

Më shumë...

RYCO lëshon thirrjen për shkëmbime midis shkollave të mesme të Ballkanit Perëndimor

RYCO

Ballkani Perëndimor – Aplikimet për Skemën e Shkëmbimit të Supershkollave të RYCO-s tashmë janë hapur. Kjo mundësi e sapokrijuar për shkollat, nxënësit dhe mësuesit ka për qëllim të mbështesë proceset e paqes e pajtimit, si dhe dialogun dhe të mësuarit ndërkulturor midis shkollave, nxënësve dhe komuniteteve të tyre. Duke marrë …

Më shumë...

U mbajt Tryeza e kryetarëve të Komisioneve të Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës

U mbajt Tryeza e kryetarëve të Komisioneve të Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës

Në kuadër të bashkëpunimit mes Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës se Shqipërisë, është mbajtur në Tiranë Tryeza e parë e Kryetarëve të Komisioneve të Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës.   Tryeza filloi punimet me fjalimin përshëndetës nga Kryetarja e Kuvendit, të Shqipërisë, Lindita Nikolla. Në …

Më shumë...

Njësia e FSK-së njoftoi se ka fituar medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm  ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkua

Njësia e FSK-së njoftoi se ka fituar medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm  ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkua

Në konkurrencë me mbi njëqind ekipe të forcave të shteteve të ndryshme të botës, njësiti i FSK-së zuri vendin e dytë dhe fitoi medaljen e argjendtë në ushtrimin  prestigjioz ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkuar. Ky ushtrim tejet sfidues organizohet për çdo vit ne Uells të Mbretërisë së …

Më shumë...

Kurti merr vrapin, porosit aktivistët e Vetëvendosjes të kyçin motorët e të ndezin edhe turbinat e fushatës

Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti përmes një video-mesazhi ka thënë se qytetarët kur të shkojnë te  kutitë e votimit do të marrin vendim për jetën e përditshme që ka rëndësi më të madhe se 17 shkurti. Ata duhet të zgjedhin nga njëra anë kandidatët e VETËVENDOSJE!-s me zgjidhje optimale …

Më shumë...

Mytaher Haskuka: Dje, disa portale u përpoqën “ta informojnë” opinionin e gjerë me një “eksluzivitet” të vitit 2016

Mytaher Haskuka

Kryetari i komunsë së Prizrenit Mytaher Haskuka, në një reagim të tij ka deklaruar se dje, disa portale edhe njëherë u përpoqën “ta informojnë” opinionin e gjerë me një “eksluzivitet”, vetëm në titull, për ngjarjet e vitit 2016, kur ne si opozitë e unë si deputet në Kuvend, kundërshtuam Zajednicën …

Më shumë...

Sot mbahet ceremonia e rivarrimit të martirëve të Masakrës së Rezallës, të zhvarrosur në Kizhevak të Serbisë

Rezalle

Sot nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Skenderaj, Bekim Jashari,  dhe Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur, organizohet ceremonia e rivarrimit për martirët e Masakrës së Rezallës, eshtrat e të cilëve janë gjetur dhe zhvarrosur nga varreza masive, në Kizhevak të Serbisë. Ceremonia e rivarrimit mbahet sot nga ora …

Më shumë...

Naim Ismajli shpalos programin për Shtimen: Ne kemi arritur ta zhvillojmë Shtimen, në mandatin e ri do t’ia ndryshojmë fizionominë (VIDEO)

Naim Ismajli shpalos programin për Shtimen: Ne kemi arritur ta zhvillojmë Shtimen, në mandatin e ri do t'ia ndryshojmë fizionominë (VIDEO)

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Shtimes, Naim Ismajli përmes një video-adresimi ka shpalosur programin e tij për katër vitet e ardhshme për transformimin e Shtimes. Duke iu drejtuar virtualisht qytetarëve të Shtimes me të cilët Ismajli ka qenë bashkë në çdo etapë të udhëheqjes dhe zhvillimit …

Më shumë...

Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës njofton nga data 14 deri më 24 tetor 2021, do të zhvillohet fushata e vaksinimit nga ajri të kafshëve të egra

Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës njofton nga data 14 deri më 24 tetor 2021, do të zhvillohet fushata e vaksinimit nga ajri të kafshëve të egra

Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës informon të gjithë qytetarët se nga data 14 deri më 24 tetor 2021, në territorin e Republikës së Kosovës, do të zhvillohet fushata e vaksinimit nga ajri të kafshëve të egra kundër tërbimit. Kjo fushatë zhvillohet në tërë Ballkanin Perëndimor si pjesë e iniciativës …

Më shumë...