Njoftime

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së UÇK-së, nga Akrashtica e Vushtrrisë, Nadir Shala

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së UÇK-së, nga Akrashtica e Vushtrrisë, Nadir Shala

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së UÇK-së, nga Brigada 142 e Zonës Operative të Shalës, Nadir Shala nga fshati Akrashticë e Komunës së Vushtrrisë. Njoftimi për ndarjen nga jeta të tij u bë nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, dega në Vushtrri. Varrimii i të ndjerit bëhet …

Më shumë...

Sot u varros në varrezat e Bllacës së Shkupit, veprimtari, Bajram Qykovci, njëri ndër NDSH-istët e fundit

Bajram Qykovci

Sot u varros në varrezat e Bllacës së Shkupit, njëri ndër NDSH-istët e fundit, Bajram Emin Qykovci. Kishte lindur dhe ishte rritur në fshatin Cërnillë të Komunës së Ferizajt, në një familje të thjeshtë, bujare fshatare më 1 maj të vitit 1927. Sikur moshatarët e tij të kohës shqiptarë, nuk …

Më shumë...

Më 3 korrik 2019 në Klinë përkujtohet dëshmori i kombit Muhamet Haxhaj, në 21 vjetorin e rëniës heroike të tij

Më 3 korrik 2019 në klinë përkujtohet dëshmori i kombit Muhamet Haxhaj në 21 vjetorin e rëniës heroike të tij

Organizata e Veteranëve të Luftës, Organizata e Invalidëve të Luftës dhe Organizata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së dega në Klinë organizon aktivitete përkujtimore në 21 vjetorin e rëniës heroike të dëshmorit të kombit Muhamet Haxhaj “Naimi”. Ativitetet do të zhvillohen me 3 korrik 2019. Në orën 10:30 bëhen homazhe …

Më shumë...

Në fshatin Preljep të Deçanit nesër zbulohet pllaka përkujtimore për dëshmorin e kombit, Beqir Qufaj

Në fshatin Preljep të Deçanit nesër zbulohet pllaka përkujtimore për dëshmorin e kombit, Beqir Qufaj

Të premten më 28 qershor 2019 do të bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore për dëshmorin e kombit, Beqir Qufaj. Po këtë ditë janë organizuar edhe homazhe për dëshmorin Qufaj. Zbulimi i pllakës përkujtimore do të bëhet në fshatin Preljep të Deçanit në orën 11:00.

Më shumë...

Nesër mbahet ceremonia e Ndërrimit të Drejtorit të NALT-it në Ministri të Mbrojtjes

Nesër mbahet ceremonia e Ndërrimit të Drejtorit të NALT-it në Ministri të Mbrojtjes

Nesër mbahet ceremoninë e ndërrimit të Drejtorit të NALT–it (Ekipi Këshillues Ndërlidhës i NATO-s) Gjeneral Brigade Uwe A. BECKER. Aktiviteti zhvillohet me 28 qershor 2019, ditë e premte, në orën 10:00, në hollin e ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes në Prishtinë. Në aktivitet do të jenë të pranishëm; Kryeministri, Ramush …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rilind Bytyqi

Sot varroset trupi i veprimtarit, atdhetarit dhe luftëtari i lirisë, Rilind Bytyçi

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i lirisë Rilind Bytyqi, lajmin e ka bërë të ditur djali i tij Ilirian Bytyqi. “Të dashur familjarë e miq, me dhimbje të madhe shpirtërore u bëjmë me dije se më 26.06.2019, në ora 18:30 i ati jonë, Rilind Bytyçi ka ndërruar jetë. AKADEMIA për nder jetës së …

Më shumë...

Akademi përkujtimore me rastin e tetë vjetorit të vdekjes së shkrimtarit të mirënjohur, Teki Dervishi

Akademi përkujtimore me rastin e tetë vjetorit të vdekjes së shkrimtarit të mirënjohur, Teki Dervishi

Të premten, më 28 qershor 2019, në  orën 14.30, në Qendrën  Informative Kulturore, në Shkup, Salloni  19”19, do të organizohet manifestimi kulturor, “ Teki Dervishi korifeu i letërsisë shqiptare ”. Kjo akademi  përkujtimore mbahet  me rastin e tetë-vjetorit te vdekjes se Teki Dervishit  dhe organizohet  nga grupi joformal, “Odisse”, me përkrahjen …

Më shumë...

Nesër në Vojnoc të Shtimës inaugurohet shtëpia e ndërtuar për fëmijët e veteranit postmortum Bekim Mehmeti – Zharava

Nesër në Vojnoc të Shtimës inaugurohet shtëpia e ndërtuar për fëmijët e veteranit postmortum Bekim Mehmeti - Zharava

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së – dega Ferizaj dhe Këshilli Organizativ i fshatit Vojnoc në Shtime i njoftojnë bashkëluftëtarët se me rastin e 20 vjetorit të Ditës së Çlirimit inaugurohet shtëpia e ndërtuar për fëmijët e veteranit postmortum Bekim Mehmeti – Zharava. Kjo ngjarje do të zhvillohet me …

Më shumë...

Nesër promovon librat e Osman Gorancit, “Zonja me maskë” – Dramë dhe “Aufwiedersehen herr Dili” – Komedi

Nesër promovon librat e Osman Gorancit, “Zonja me maskë” – Dramë dhe “Aufwiedersehen herr Dili” – Komedi

Shoqata për Kulturë dhe Art “Fidani” në Prizren njofton se nesër më 22 qershor 2019 në orën 18:00 promovon dy libra të rinj të autorit Osman Goranci, “ZONJA ME MASKË” – Dramë dhe “AUFWIEDERSEHEN herr DILI” – Komedi. Autori që nga viti 1978 ka punuar si gazetar dhe bashkëpunëtorë kulture …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta nëna e ish-komandantit të Batalionit “Atlantiku”, Hysni Syla

Është ndarë nga jeta nëna e ish-komandantit të Batalionit "Atlantiku", Hysni Syla

Familja e ish-komandantit të Batalionit “Atlantiku”, të UÇK-së, nëpërmjet një postimi në rrjetin social ka njoftuar rreth lajmit mortor, vdekjes së nënës të ish-komandantit, Hysni Syla. Varrimi i së ndjerës bëhet sot më 20.06.2019 në fshatin Kishnarekë. Ndryshe Batalioni “Atlantiku” ishin djemt dhe vajzat e vendit tonë që jetonin dhe …

Më shumë...

Më 29 qershor 2019 përurohet libri “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” e autorit Bedri Tahiri

Më 29 qershor 2019 përuarohet libri “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” e autorit Bedri Tahiri

Familjarët e heronjve të kombit, Kamer e Murat Loshi, në bashkëpunim me Shtëpinë Botuese “Lena”, paralajmërojnë organizimin e përurimit të librit “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” të autorit Bedri Tahiri. Ceremonia e përurimit e librit mbahet më 29 qershor 2019 në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë …

Më shumë...

Në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan sot nderohet eprori i UÇK-së Selman Kuçi

Në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan sot nderohet eprori i UÇK-së Selman Kuçi

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se sot me 18 qershor 2019 mbahen homazhe për eprorin e UÇK-së Selman Kuçi. Nderimet bëhen në orën 11:00 – në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan. Pjesëmarrja juaj nderon gjakun e dëshmorëve dhe luftën e drejtë të UÇK-së!

Më shumë...

Me aktivitete të shumta përkujtimore, kulturore dhe sportive komuna e Skenderajt e shënon sot Ditën e Çlirimit

Me aktivitete të shumta përkujtimore, kulturore dhe sportive komuna e Skenderajt e shënon sot Ditën e Çlirimit

Kryetari i Skenderajt, z. Bekim Jashari përmes një njoftimi në rrjetin social ka bërë të ditur kjo komunë sot e shënon 20 vjetorin e çlirimit të saj nga forcat pushtuese serbe. Kjo ditë shënohet me moton duke e kujtuar rrugën e vështirë deri të liria, dhe ndjesinë e krenarisë me …

Më shumë...

Nesër në 20 vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Bastri Canolli “Shpendi”

Nesër në 20 vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Bastri Canolli "Shpendi"

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit, Bastri Canolli ”Shpendi”, nesër më 18 qershor 2019, mbahet tubim përkujtimor në fshatin Marec, lagja e Canajve. Tubimi mbahet në orën 11:00. Prezenca juaj nderon jetën dhe veprën e heroit.

Më shumë...

Sot në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të tjerë të kombit

Sot në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të tjerë të kombit

Në 20 vjetorin e çlirimit të qytetit të Pejës përurohet shtatorja e heroit të kombit, gjeneral major Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve nga komuna e Pejës. Kjo ngjarje do të zhvillohet sot më 16 qershor 2019 në orën 13:00 në sheshin “Shkëlzen Haradinaj” në Pejë.

Më shumë...

Përkujtohet në Gjermani heroi i Kombit, Xhemajl Fetahaj

Xhemajl Metë Fetahaj (27.5.1964 – 31.5.1999)

Përkujtohet në Gjermani heroi i kombit, Xhemajl Fetahaj. Shoqata Kulturore “ Xhemajl Fetahaj Raushiqi”, do të mbajë akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia përkujtimore do të mbahet sot, duke filluar nga ora 19:00, në Gjermani,  në adresën Gemeindehaus St. Anna, Hermann-Kurz-St.2 …

Më shumë...