Njoftime

Linja e re ajrore qё lidhё Kroacinё me Kosovёn Zagreb – Prishtinё – Zagreb

Aeroporti Ndёrkombёtar i Prishtinёs vazhdon tё mbetet njё ndёr aeroportet mё atraktive pёr kompanitё ajrore ekzistuese dhe pёr kompanitё e reja. Njё ndёr linjat mё tё reja qё ёshtё shtuar tani ёshtё edhe ajo e Zagrebit, që do tё filloj nga data 13 Dhjetor 2021 çdo tё Hёnё, tё Mёrkure …

Më shumë...

Të martën promovohen katër librat më të reja poetike të autores, prof. Naxhije Doçi

Naxhije Doqi

Të martën me  23 Nëntor 2021, në orën 12 00  në Bibliotekën e Qytetit të Prishtinës “HIVZI SYLEJMANI” , promovohen katër librat më të reja poetike të autores, Prof. Naxhije Doçi:  “VARGËZIM MBI GJURMË”, “JEH MOTESH”, “PANDEMIA 2020” dhe “SI HARK YLBERI”. Referues në promovim do të jenë recenzuesit e …

Më shumë...

Reagimi i Kabinetit të ri të Ministrisë së Mbrojtjes

MM

Më datën 16.11.2021, Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), në konferencë për media, ka prezantuar rezultatet e Raportit të Transparency International në fushën e Mbrojtjes dhe Sigurisë, me titull “Progresi i (pa)arritur – Ekstrakti për Kosovën”, (linku: https://kdi-kosova.org/wp-content/uploads/2021/11/TIDS-Kosovo-extract-SHQ.pdf ). Nga përmbajtja e raportit përkatës, shohim se raporti është i publikuar në nëntor 2020, pra, …

Më shumë...

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” sh.a, nuk i ka plotësuar kushtet ligjore për të mbajtur diskutimin publik

REAGIM: Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” sh.a NUK I KA PLOTËSUAR KUSHTET LIGJORE PËR TË MBAJTUR DISKUTIMIN PUBLIK E NESËRM MBI ÇMIMIN E UJIT PËR ZONËN E SHËRBIMEVE TË KRU “PRISHTINA” Autoriteti Kosovar për Shërbime të Ujit, në bazë të kompetencave të dhëna me nenin 20, të Ligjit Nr. 05/L-042 …

Më shumë...

Në moshën 9o-vjeçare, ka ndërruar jetë shkrimtari dhe dramaturgu i mirënjohur shqiptar, Fadil Kraja

Në moshën 9o-vjeçare, ka ndërruar jetë shkrimtari dhe dramaturgu i mirënjohur shqiptar, Fadil Kraja

Në moshën 9o-vjeçare, ka ndërruar jetë shkrimtari dhe dramaturgu i mirënjohur  shqiptar,  Fadil Kraja. Homazhet për këtë figurë të shquar zhvillohen nesër në 19 nëntor nga ora 9.oo deri në orën 12,oo në hollin e teatrit “Migjeni”. Fadil Kraja u lind në Shkodër, në vitin 1931. Shkollën e mesme e …

Më shumë...

IAP organizon ditë të hapur për fëmijët më 19 nëntor 2021 për nder të Ditës Universale të Fëmijëve

IAP organizon ditë të hapur për fëmijët më 19 nëntor 2021 për nder të Ditës Universale të Fëmijëve

Institucioni i Avokatit të Popullit (IAP) organizon ditë të hapur për fëmijët më 19 nëntor 2021 për nder të Ditës Universale të Fëmijëve. Në këtë ditë fëmijët do ta kenë mundësinë që të dëgjohen nga përfaqësuesit e IAP-së, përkatësisht që t’i shprehin mendimet, qëndrimet apo shqetësimet e tyre me të …

Më shumë...

BE-ja dhe UNDP-ja ndihmojnë me shërbime vështirë të qasshme për personat me aftësi të kufizuare e të moshuarit në Kosovë

BE-ja dhe UNDP-ja ndihmojnë me shërbime vështirë të qasshme për personat me aftësi të kufizuare e të moshuarit në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të dorëzojnë dy klinika mobile të cilat do të përdoren për ofrimin e shërbimeve bazë që janë e drejtë e të gjithëve por vështirë të qasshme për personat me aftësi të kufizuar dhe …

Më shumë...

Artikull i sponsoruar, AKP: NJOFTIM – SHPALLJE PUBLIKE PËR QIRADHËNIE

AKP

Agjencia kosovare e privatizimit përmes këtij njoftimi publik njofton të interesuarit për qiramarrje të këtyre aseteve të ndërmarrjeve shoqërore, të renditura në shtigjet e më poshtme në pesë rajonet e Kosovës: Prishtinë, Pejë, Prizren, Gjilan dhe Mitrovicë.   Për më shumë informata për secilën ndërmarrje shoqërore apo aset, klikoni në …

Më shumë...

Sot, drejtuesit e lartë të Postës së Kosovës,  pritën në takim përfaqësuesit e aksionarit nga Ministria e Ekonomisë…

Sot, drejtuesit e lartë të Postës së Kosovës,  pritën në takim përfaqësuesit e aksionarit nga Ministria e Ekonomisë...

Sot, drejtuesit e lartë të Postës së Kosovës, Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve me Kryesuesen, Safija Beseni dhe U.D. Kryeshefja Ekzekutive, Fakete Kadiu me bashkëpunëtorë të tyre, pritën në takim përfaqësuesit e aksionarit nga Ministria e Ekonomisë, Zv. Ministrin, Mentor Arifaj, Udhëheqësin e Njësisë për Politika dhe monitorim të Ministrisë …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Të dielën më 14 Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, u përkujtua veprimtari, ing. Nazmi Peci

Shefqet Dibrani: Të dielën më 14 Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, u përkujtua veprimtari, ing. Nazmi Peci

Të dielën më 14. Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, familjarë të shumtë, miq të afërm dhe disa nga bashkëveprimtarët e ing. Nazmi Pecit, nënë emocione përkujtuan veprimtarin dhe nënkryetarin shumëvjeçar në Degën e LDK-së në Zvicër ing. Nazmi Pecin, në njëvjetorin e vdekjes së tij. Në një sallë …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes, me UN-Women, organizojnë konferencën, me temë: “Roli i grave në sektorin e mbrojtjes dhe sigurisë

Ministria e Mbrojtjes sot mbanë konferencën e fundvitit për media

Me rastin e përvjetorit të miratimit të Rezolutës 1325 e OKB-së për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, Ministria e Mbrojtjes, në bashkëpunim me UN-Women, organizojnë konferencën, me temën “Roli i grave në sektorin e mbrojtjes dhe sigurisë”.  Konferenca do të mbahet sot, me datë 16 nëntor 2021, në Hotel “Emerald” në …

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës, ka mbajtur takimin e 271-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Avokati

 Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 271-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj, me ç’rast janë diskutuar dhe miratuar pikat sipas rendit të ditës. Në fillim të këtij takimi, Këshilli morri vendim për fillimin e procesit të asgjësimit të regjistrave dhe lëndëve gjyqësore në gjykata, …

Më shumë...

Fondi i Grave të Kosovës mbështetë tetë organizata me rreth 80,000€   

Rrjeti i Grave - fondi

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) shpalli sot organizatat përfituese të rundit të 16 të granteve të Fondit të Grave të Kosovës (FGK). Për herë të parë, tetë organizatave anëtare të RrGK-së të cilat janë të përkushtuara për avancimin e të drejtave të grave dhe barazisë gjinore në Kosovë, do …

Më shumë...

Në moshën 41-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Driton Hajdari

Në moshën 41-vjeçare ka  ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Driton Hajdari. I ndjeri ka lindur në vitin 1980. Ka qenë luftëtar i lirisë, në radhët e Zonës Operative të Llapit, në Brigadën 153. Varrimi i trupit të veteranit Driton Hajdari bëhet sot,  në orën 14.00, në Varrezat …

Më shumë...

UNDP: Në ndërtesë e Qeverisë projektohet afishohet figura e Dinos me mesazhin: Mos zgjidh shfarosjen

UNDP: Në ndërtesë e Qeverisë projektohet afishohet figura e Dinos me mesazhin: Mos zgjidh shfarosjen

Në ndërtesë e Qeverisë projektohet figura e Dinos me mesazhin: Mos zgjidh shfarosjen Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë së bashku me Zyrën e Kryeministrit projektuan një siluetë dinosauri në ndërtesën e Qeverisë mbrëmjen e kaluar për të shënuar fundin e samitit global të klimës COP26 …

Më shumë...

KPM: Njoftim për respektimin e periudhës së heshtjes zgjedhore

KQZ

Sot përfundon zyrtarisht periudha e fushatës zgjedhore dhe fillon periudha e heshtjes zgjedhore. Prandaj, Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) fton të gjithë të licencuarit (OSHMA) që të zbatojnë në tërësi nenin 52, paragrafin 1 të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, i cili përcakton se: “Asnjë person apo medium nuk …

Më shumë...