Njoftime

LIDHJA E SHKRIMTARËVE TË KOSOVËS, sot në Prishtinë mban TAKIMIN LETRAR, “ESAD MEKULI”

LIDHJA E SHKRIMTARËVE TË KOSOVËS, sot në Prishtinë mban TAKIMIN LETRAR, “ESAD MEKULI”

LIDHJA E SHKRIMTARËVE E KOSOVËS Sot (e premte), në Prishtinë TAKIMI LETRAR “ESAD MEKULI” I LSHK-së Biblioteka kombëtare “Pjetër Bogdani”, Prishtinë Programi 12.00 Hapja – Ekspozita personale e artistit Leart Hyseni 12.30 Sesioni letrar: Vepra letrare dhe publicistike e shkrimtarit Abdyl Kadolli 13.30 Përurime veprash letrare 14-16 Pushim 16.00 Akademi …

Më shumë...

Ekrem Kastrati sot u takua dhe bisedoi me drejtorin e Preda Plus Kosova Valentin Hoxha

Ekrem Kastrati sot u takua dhe bisedoi me drejtorin e Preda Plus Kosova Valentin Hoxha

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati me bashkëpunëtorë,  zhvilloi një tkaim pune me përfaqësuesit e Fondacionit për Zhvillim të Qëndrueshëm Ekonomik – Preda Plus Kosova, e cila në partneritet me WEntrepreneur Kosovë dhe me mbështetje të Arbeiter Samraiter Bund (ASB),  po implementojnë projektet e tyre nëpër komunat e Kosovës. …

Më shumë...

Lansohet faza e dytë e projektit të BE-UNDP ReLOaD…

Lansohet faza e dytë e projektit të BE-UNDP ReLOaD...

Lansohet faza e dytë e projektit të BE-UNDP ReLOaD — një projekt për të zgjeruar ndikimin dhe bashkëpunimin ndërmjet komunave dhe shoqërisë civile   Zyra e Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) lansuan zyrtarisht fazën e dytë të projektit Programi Rajonal për Demokracinë Lokale …

Më shumë...

Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës njofton se punëtorët e Lotarisë së Kosovës sh.a. do të protestojnë të enjten me 16 dhjetor

Sindikata e Lotarisë së Kosovës njofton se do të mbajë protestë ditën e premte, në orën 11:00 para ndërtesës së Qeverisë

Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës njofton të gjitha mediat dhe publikun se punëtorët e Lotarisë së Kosovës sh.a. do të protestojnë të enjten me datë 16 dhjetor 2021 në ora 11:30-12:00 para ndërtesës së Qeverisë së Republikës së Kosovës me kërkesën për miratimin e ligjit për Lotarinë e …

Më shumë...

KORI SIPARANTUM EDHE NË BERLIN

KORI SIPARANTUM NË BERLIN Pas sukseseve kulminante të shënuara gjatë muajve të fundit dhe suksesit në Olimpiadën e Koreve Botërore, World Choir Games 2021, kori Siparantum rrëmbeu kategorinë, çmimin kryesor në Open Competition, në kategorinë “Musica Contemporanea” , destinacioni i radhës do të jetë; CHORALSPACE Winter Festival, Berlin (17-20 Dhjetor 2021). Paraqitja …

Më shumë...

Poeti dhe publicisti i mirënjohur Arben Duka është ndarë nga jeta sot në mëngjes, në moshën 64 vjeçare

Poeti dhe publicisti i mirënjohur Arben Duka është ndarë nga jeta sot në mëngjes, në moshën 64 vjeçare

Në lajmin e publikuar nga gazeta Dita lidhur me ndarjen nga jeta të poeitit të madh kombëtar, Arben Duka  thuhet: Kolegu ynë pësoi mbrëmë një atak kardiak, ndërkohë që po vuante prej disa kohësh nga probleme në mushkëri dhe një infeksion. Pas një nate të vështirë në spital, nuk mundi …

Më shumë...

SHFMU “Katër Dëshmorët” në Krojmir ka mbajtur Homazhe për dëshmorët e rënë në Pashtrik

SHFMU "Katër Dëshmorët" në Krojmir ka mbajtur Homazhe për dëshmorët e rënë në Pashtrik

Me rastin e 23-vjetorit të rënies heroike të heronjve të kombit: Isa Olluri, Enver Olluri, Qamil Olluri, të cilët ranë në Pashtrik më 14 dhjetor 1998, dhe Halil Meta i rënë në malet e Blinajës më 22.05.1999, do të mbahen homazhe përkujtimi dhe nderimi për heronjtë. Po atë ditë do …

Më shumë...

Sot mbushen 23 vjet nga rënia heroike e komandantit, Mujë Krasniqi dhe 42 bashkëluftëtarëve të tij

2

Sot më 14 dhjetor mbushen 23 vjet nga rënia heroike e komandantit të Brigadës 113 të Zonës Operative të Drenicës, Mujë Krasniqi, dhe 42 bashkëluftëtarëve të tij, në kufirin shqiptaro-shqiptar. Me këtë rast në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit do të bëhen homazhe dhe do të vendosen kurora …

Më shumë...

Shoqata e Veteranëve të UÇK-së – Dega në Klinë: Zbulohen pllakat përkujtuese në Çabiq dhe Ujmirë të Klinës

Shoqata e Veteranëve të UÇK-së - Dega në Klinë: Zbulohen pllakat përkujtuese në Çabiq dhe Ujmirë të Klinës

Të nderuara familje të dëshmorëve, Të nderuara familje të martirëve, Të nderuar invalidë dhe veteranë të UÇK-së, Të nderuar pjesëtarë dhe kontribuues në çfarëdo forme në ish-Njësitin “Alfa” të Çabiqit, Ju bashkëfshatarë të Çabiqit dhe Ujmirit, Në nderim të rënies heroike të komandantit të shquar të UÇK-së (të Brigadës 113), …

Më shumë...

Fituesi i 34-të i Çmimit Evropian të Filmit, u shpall “Quo Vadis, Aida?”, i regjisores, Jasmina Zhbaniq

Fituesi i 34-të i Çmimit Evropian të Filmit, u shpall "Quo Vadis, Aida?", i regjisores, Jasmina Zhbaniq

Fituesi i 34-të i Çmimit Evropian të Filmit të shtunën u shpall “Quo Vadis, Aida?”, duke u zgjedhur si filmi më i mirë, raporton Anadolu Agency. Filmi i Jasmila Zhbaniqit, i cili tregon historinë e gjenocidit në Srebrenica, mori edhe dy çmime të tjera në ceremoni. Zhbaniq fitoi çmimin për …

Më shumë...

Ka filluar punën Bordi i KPMM-së

Kuvendi i Republikës së Kosovës në Seancën plenare të mbajtur më 6 dhjetor 2021, ka zgjedhur kryesuesen Selvete Grajqevci-Pllana, dhe 4 anëtarët e Bordit për Komisionin e Pavarur për Miniera dhe Minerale, z.Jahir Gashi, znj. Rrezarta Pushkolli – Makolli, z.Gani Maliqi dhe  z.Gani Kastrati. Drejtori i KPMM-së, z. Ramiz Krasniqi, …

Më shumë...

Fakulteti i Mjekësisë i Universitetit “Fehmi Agani” mbajti Konferencën Ndërkombëtare “Diabeti mellit, shputa diabetike dhe komplikimet tjera”

Fakulteti i Mjekësisë i Universitetit “Fehmi Agani” mbajti Konferencën Ndërkombëtare “Diabeti mellit, shputa diabetike dhe komplikimet tjera”

Më 10 dhejtor 2021 (e premte), me fillim nga ora 09:00, Fakulteti i Mjekësisë i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë zhvilloi Konferencën Ndërkombëtare “Diabeti mellit, shputa diabetike dhe komplikimet tjera”, në të cilën morën pjesë mbi 600 pjesëmarrës aktiv dhe pasiv në mënyrë hibride, nga vende të ndryshme të rajonit …

Më shumë...

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, ka zhvilluar një takim me karakter pune me zyrtarët e KEDS-it

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, ka zhvilluar një takim me karakter pune me zyrtarët e KEDS-it

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka zhvilluar një takim me karakter pune me zyrtarët e KEDS-it, përkatësisht kryeshefin ekzekutiv, Alpin Dogan. Ky takim është realizuar, si rezultat i shqetësimeve të shumta qytetarëve të Komunës së Malishevës, lidhur me problemin furnizimit me energji elektrike dhe për rritjen e kapaciteteve …

Më shumë...

Sot ne Prizren po mbahet Konferenca nderkombetare “Vullnetarizmi Edukativ”

Sot ne Prizren po mbahet Konferenca nderkombetare “Vullnetarizmi Edukativ” që është organizuar nga organizata “TOKA”. Gjatë kësaj konference do te diskutohet për rolin dhe rëndësinë që kanë aktivitetet vullnetare në mirëqenien e komunitetit si dhe do të paraqiten projekte të ndryshme të realizuara nga grupe vullnetare nga vende të ndryshme …

Më shumë...

Filatelia e Postës së Kosovës, nga sot lëshoi në qarkullim emisionin e ri të pullave postare “Nga zejtaria”

Filatelia e Postës së Kosovës, nga sot lëshoi në qarkullim emisionin e ri të pullave postare “Nga zejtaria”

Filatelia e Postës së Kosovës, nga sot lëshoi në qarkullim emisionin e ri të pullave postare “Nga zejtaria”, me pamjet e të cilave prezantohet artizanati ynë popullor i krijuar në kohërat e vjetra në fushën e zejtarisë në vendin tonë. Veprimtaria e zejeve në Kosovë zhvillohej e ndarë sipas regjioneve, …

Më shumë...

Jahir Bejta: KOSOVA MUND TE PADITET NE GJYKATEN E STRASBURGUT !

Jahir Bejta: KOSOVA MUND TE PADITET NE GJYKATEN E STRASBURGUT !

Te respektuara medje elektronike dhe te shkruara, nesër me date 10.12.2021  (dite e premte) ne ditene botrore te te drejtave te njeriut, ne mëngjes duke filluar nga ora 9: 00 do te dorëzohen për her te dhjet dosjet- lendet e radhës ne Gjykatën Kushtetuese te Kosovës për vlerësimin e kushtetutshmërisë …

Më shumë...