leoni

Njoftime

KKAD PËRSHËNDET MARRËVESHJEN  SHQIPËRI –  KOSOVË PËR ABETAREN E PËRBASHKËT

Ministret e Arsimit: Arbërie Nagavci dhe Evis Kushi, nënshkruan marrëveshjen për përdorimin e një Abetareja të përbashkët

  Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë-KKAD, miratimin dhe nënshkrimin e marrëveshjes së dy Ministreve; të Ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Republikës së Shqipërisë, znj. Evis Kushi dhe Ministres së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) të Republikës së Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, për Abetaren e përbashkët nga …

Më shumë...

Komuna e Malishevës dënon ashpër rastin amoral që ka ndodhur ditë më parë në Gjimnazin, “Hamdi Berisha”

Komuna e Malishevës dënon ashpër rastin amoral që ka ndodhur ditë më parë në Gjimnazin, “Hamdi Berisha”

Komuna e Malishevës, e dënon ashpër rastin që ka ndodhur ditë më parë në Gjimnazin “Hamdi Berisha” , në Malishevë, rast për të cilin jemi njoftuar nga ana e organeve përgjegjëse. Komuna e Malishevës, vlerëson se aktet e tilla janë të papranueshme dhe ju bëjmë thirrje organeve kompetente, që angazhimin …

Më shumë...

DokuFest përmes përkrahjes së GIZ-it Gjerman ka arritur që të themeloj Klube te Mediave në 20 Shkolla Kampione të 7 Komunave të Kosovës

DokuFest përmes përkrahjes së GIZ-it Gjerman ka arritur që të themeloj Klube te Mediave në 20 Shkolla Kampione të 7 Komunave të Kosovës. Me këtë rast kemi kënaqësinë t’ju ftojmë në ekspozitën digjitale të Klubeve Digitale të Medias të këtyre Shkollave Kampione, ku do të prezantohen animacionet e shkurtëra të …

Më shumë...

Antigona Bytyçi është e zgjedhur anëtare e kuvendit për herë të dytë, anëtare e PDK-së dhe Gruas Demokratike për shumë vite

Antigona Bytyçi është e zgjedhur anëtare e kuvendit për herë të dytë, anëtare e PDK-së dhe Gruas Demokratike për shumë vite

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, pas mbledhjes së kryesisë së degës të mbajtur sonte, e martë me datën 21.12.2012, është propozuar për Kryesuese të Kuvendit, Antigona Bytyqi, ky propozim është përkrahur unanimisht nga gjithë anëtarët e kryesisë dhe asambleistët e zgjedhur të Partisë Demokratike të Kosovës, dega në …

Më shumë...

Në fshatin Korishë mbahet Akademi përkujtimore në 1-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të çështjes kombëtare, Shaban Bobaj

Në fshatin Korishë mbahet Akademi përkujtimore në 1-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të çështjes kombëtare, Shaban Bobaj

Me rastin e 1-vjetorit të vdekjes së veprimtarit të çështjes kombëtare Shaban Bobaj, fshati Korishë mban Akademi përkujtimore me datën 26.12.2021 (e diel) në Prizren.   Axhenda:   Ora 9.30 – Vendtakimi pran Lapidarit të Dëshmorëve në fsh. Korishë. Ora 10.00 – Homazhe te varri i veprimtarit Shaban Bobaj në …

Më shumë...

K2.0: Diskutim për ndotjen e ajrit

Diskutimi  për ndotjen e ajrit do të mbahet në Hub 2.0 (adresa: Rruga Ferat Dragaj nr 25, prapa Furrës Qerimi 1 në lagjen Bregu i Diellit në Prishtinë) më 21 dhjetor (nesër) prej orës 17:30. Këtë dimër si test për qeverinë e re që u formua në shkurt ka ardhur …

Më shumë...

Rukolli: Mbështetja për produktet vendore është mbështetje për kampionët tanë

Pronari i ”DRENA” dhe ”Rukolli Group”, Rrustem Rukolli përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka uruar trajnerin më të mirë në botë në sportin e Xhudos, Driton Kuka e xhudisten më të mirë në botë, Distria Krasniqi. ”Sa herë jam takuar me Tonin dhe vajazat tona kampione e kam …

Më shumë...

Në Skënderaj u mbajt Kuvendi Konsolidues i Shoqatës së Pensionistëve të TMK-FSK-së dhe Simpatizantëve “ELITA”

Sot në Skënderaj u mbajt Kuvendi Konsolidues i Shoqatës së Pensionistëve të TMK-FSK-së dhe Simpatizantëve "ELITA”

Më 18 dhjetor 2021, në Skënderaj të Drenicës, në qytetin e lindjes së Komandantit Legjendar Adem Jashari, u mbajt Kuvendi Konsolidues i Shoqatës së Pensionistëve të TMK/FSK dhe Simpatizantëve ,,ELITA”, me selinë qendrore në Prizren. Paraprakisht, të gjithë delegatët pjesëmarrës në kuvend, në ora 10. 00 bënë homazhe dhe vendosen …

Më shumë...

Hapet pika shkollore e radhës, në Weinfelden të kantonit të Thurgau-t

Hapet pika shkollore e radhës, në Weinfelden të kantonit të Thurgau-t

Të mërkurën e kaluar listës së shkollave shqipe në Zvicër iu bashkëngjit edhe pika shkollore në Weinfelden të Kantonit të Thuragu-t. Ishte një punë e përbashkët me LAPSH-in e Kantonit të Thurgau-t, konkretisht të veprimtarëve Nexhat Hysenit dhe Vaxhid Sejdiut, me qëllim për të shtuar numrin e nxënësve dhe shkollave …

Më shumë...

FAO: Vazhdojnë trajnimet për autoritetet përgjegjëse për zbatimin e legjislacionit në fushën e pylltarisë

FAO: Vazhdojnë trajnimet për autoritetet përgjegjëse për zbatimin e legjislacionit në fushën e pylltarisë

Me qëllim të përmirësimit të shfrytëzimit të ligjshëm të pyjeve, tregtimit të drurit dhe zbatimit të ligjit në sektorin e pylltarisë, FAO përmes programit të financuar nga Ambasada Suedeze “Mbështetje në fuqizimin e menaxhimit të qëndrueshëm dhe shumëqëllimor të pyjeve për të përmirësuar jetesën në vendet rurale dhe për të …

Më shumë...

Nesër i ndahet çmimi “MIRËNJOHJA E FSHATIT MARKAJ”. familjes së Dëshmorit Bilbil Breçani

Nesër i ndahet çmimi "MIRËNJOHJA E FSHATIT MARKAJ". familjes së Dëshmorit Bilbil Breçani

Shoqata e ish- Brigada 138 – Agim Ramadani” , ne Koshare  me iniciativën e mërgimtarëve Tropojan, me theks të fshatit Markaj në Tropojë (Bajram Curr) – vendëlindja e Dëshmorit të lirisë -Bilbil Breçani- “Heroi Kosovës”, më datë 19.12.2021, nga ora 11:00, në  Parkun/Oborrin e Hotel “Real” – Tropojë, organizon takim …

Më shumë...

Iu dha lamtumira e fundit veteranit të UÇK-së, Gëzim Morina nga Xërxa

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, së bashku me familjarët, qytetarë të shumtë, veteranë të luftës dhe me ish komandantin e Brigadës 138, Gjeneralin Rrustem Berisha, në Koshare i dhanë lamtumirën e fundit veteranit të UÇK-së, Gëzim Morina nga Xërxa, kontributi i të cilit ka lënë gjurmë të pashlyeshme …

Më shumë...

Nesër do të mbahet Kuvendi Konsolidues i Shoqatës së Pensionistëve të TMK-FSK dhe simpatizantëve, “ELITA”…

Rrugëtimi specifik 20-vjeçar i UÇK-TMK-FSK-së

Nesër, me 18 dhjetor 2021, në orën  1200, në ambientet e objekteve të Komunës së Skënderajt, do të mbahet Kuvendi Konsolidues i Shoqatës së Pensionistëve të TMK-FSK dhe simpatizantëve ,,ELITA”, me selinë qendrore, në Qytetin e Prizrenit historik.  Në orën 1000, të gjithë delegatët e këtij kuvendi, do  të bëjnë …

Më shumë...

KOMF publikon Politikën Rekomanduese për Shëndetin e Fëmijëve

KOMF publikon Politikën Rekomanduese për Shëndetin e Fëmijëve

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF ka publikuar Politikën Rekomanduese për Mbrojtjen e Shëndetit të Fëmijëve, përmes të cilës kërkon vendosjen e shëndetit të fëmijëve në qendër të prioriteteve dhe të veprimeve në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Drejtorive Komunale për Shëndetësi. Politika Rekomanduese …

Më shumë...

LIDHJA E SHKRIMTARËVE TË KOSOVËS, sot në Prishtinë mban TAKIMIN LETRAR, “ESAD MEKULI”

LIDHJA E SHKRIMTARËVE TË KOSOVËS, sot në Prishtinë mban TAKIMIN LETRAR, “ESAD MEKULI”

LIDHJA E SHKRIMTARËVE E KOSOVËS Sot (e premte), në Prishtinë TAKIMI LETRAR “ESAD MEKULI” I LSHK-së Biblioteka kombëtare “Pjetër Bogdani”, Prishtinë Programi 12.00 Hapja – Ekspozita personale e artistit Leart Hyseni 12.30 Sesioni letrar: Vepra letrare dhe publicistike e shkrimtarit Abdyl Kadolli 13.30 Përurime veprash letrare 14-16 Pushim 16.00 Akademi …

Më shumë...

Ekrem Kastrati sot u takua dhe bisedoi me drejtorin e Preda Plus Kosova Valentin Hoxha

Ekrem Kastrati sot u takua dhe bisedoi me drejtorin e Preda Plus Kosova Valentin Hoxha

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati me bashkëpunëtorë,  zhvilloi një tkaim pune me përfaqësuesit e Fondacionit për Zhvillim të Qëndrueshëm Ekonomik – Preda Plus Kosova, e cila në partneritet me WEntrepreneur Kosovë dhe me mbështetje të Arbeiter Samraiter Bund (ASB),  po implementojnë projektet e tyre nëpër komunat e Kosovës. …

Më shumë...