Njoftime

Kryetari i Bashkësisë në Nju Jork Eric Adams festoi Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë me Flamurin Shqiptar me shkronja te arta ÇAMËRIA

Kryetari i Bashkësisë në Nju Jork c festoi Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë  me Flamurin  Shqiptar me shkronja te arta ÇAMËRIA. Flamuri u dhurua nga organizata Marko Kepi kryetari i organizatës Rrënjët Shqiptare – Albanian Roots. Në foto është Angjelina Nika duke bere shqiponjën me Kryebashkiakun dhe me deputetin  Shpëtim …

Më shumë...

Gresë Jakup Krasniqi shpallë fejesën në Hagë, te Babai i saj

Gresë Jakup Krasniqi, ka shpallur fejesën te babai i saj,  Jakup Krasniqi,  i cili po mbahet qe dy vite padrejtësisht në paraburgim, në Hagë. Lidhur me ceremoninë e fejesës Gresa ka shkruar: E sollëm ceremoninë e fejesës tek ti Babi, se të kisha premtua që në jetët tona mbase padrejtësitë …

Më shumë...

Grupi “Besa- Besë”, bëjnë homazhe në Prekaz: Nga këtu të fillojë bojkoti i produkteve serbe

Udhëheqësi i grupit “Besa Besë”, Burim Piraj,   i shoqëruar nga disa aktivistët të tjerë vullnetar të këtij grupi, kanë bërë sot homazhe në Kompleksin e varrezave të Familjes Jashari, në Prekaz të Skenderajt. Piraj pas homazheve iu është  drejtuar masës që mos të blejnë produkte serbe. “Ne sot jemi këtu …

Më shumë...

Sot në fshatin Petrovë të komunës së Shtimes, u zbulua pllaka përkujtimore e luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi

Sot në fshatin Petrovë të komunës së Shtimes, u zbulua pllaka përkujtimore e luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi, i cili me bashkëluftëtarët e tij ka rënë duke luftuar kundër ushtrisë jugosllave mbi Hoqë të Qytetit të Prizrenit  në fshatin Bilushë, më 8 gusht të vitit 1946.  Me këtë rast u …

Më shumë...

Me 28 Nëntor 2022 në orën 11:00 në Kompleksin e varrezave të Familjes Jashari, në Prekaz, grupi Besa Besë do ti drejtohet masës

Ideatori dhe udhëheqësi i grupit “Besa Besë”, z. Burim Piraj, ka bërë të ditur se më 28 nëntor 2022 duke filluar në orën 11:00, në Kompleksin e varrezave të Familjes Jashari, në Prekaz të Skenderajt do tu drejtohet masës së tubuar me një fjalim me kauzën #mosbliprodhimeserbe.

Më shumë...

Me 28 nëntor 2022, në fshatin Petrovë të Shtimes do të zbulohet pllaka përkujtimore e luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi

Me 28 nëntor 2022, në fshatin Petrovë të Shtimes do të zbulohet pllaka përkujtimore e luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi

Me 28 nëntor 2022, ditë e hënë, në orën 11 e 30, në fshatin Petrovë të komunës së Shtimes, bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore të luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi, i cili me bashkëluftëtarët e tij ka rënë duke luftuar kundër ushtrisë jugosllave mbi Hoqë të Qytetit të Prizrenit  në …

Më shumë...

Në Mushtisht të Therandës do të përurohen shtatoret e heronjve, Hasan Prishtina e Adem Jashari

Në Mushtisht të Therandës do të përurohen shtatoret e heronjve, Hasan Prishtina e Adem Jashari

Në nderim dhe përkujtim të 28 nëntorit, festës së katërfishtë kombëtare, me 28 nëntor 2022, nga ora 12:00, përurohen shtatorja e ideologut të çlirimit dhe bashkimit kombëtar, Hasan Prishtina, dhe  ajo  e komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari. Ky manifestim do të mbahet në fshatin Mushtisht të …

Më shumë...

Sot në orën 12 00, në Fushë-Kosovë u zbulua shtatorja e Heroit të Kosovës, Hysen Zogiani

Sot në orën 12 00, në Fushë-Kosovë u zbulua shtatorja e Heroit të Kosovës, Hysen Zogiani

Sot nën përkujdesjen  e Komunës së Fushë Kosovës dhe Organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, dega në Fushë Kosovë, u zbulua shtatorja e Heroit të Kosovës, Hysen Zogiani. Zbulimi i shtatores u bë në orën 12.00 në vendin te Stacioni i Trenit, në Fushë Kosovë. Ky projekt u financua …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e DITËS SË FORCËS, më datë 27 Nëntor, organizon “DITËN E HAPUR’’.

Ushtria e Kosovës është e gatshme për operacionet ndërkombëtare dhe aktivitete tjera ushtarake jashtë vendit

Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e DITËS SË FORCËS, të dielën, më datë 27 Nëntor, duke filluar  nga ora 12:00 deri në ora 15:00, organizon “DITËN E HAPUR’’. Në këtë ditë, në Kazermën “Adem Jashari” nga ora 12:00, do të marrin pjesë edhe udhëheqësit …

Më shumë...

Valdete Qollaku: Vrapimi i Nëntorit

Vrapimi i nëntorit është garë e vrapimit që organizohet me 28 nëntor 2022, duke filluar në orën 9 e 30 minuta nga Kompleksi i familjes Jashari në Prekaz e deri në sheshin “Adem Jashari”, në Skenderaj. Ky është edicioni i Dytë i Vrapimit të Nëntorit. Gara 28 kilometërshe do të …

Më shumë...

Festivali i Plisit, do të mbahet më 28 Nëntor në Sheshin “Skënderbeu” në orën 13:30, në Prishtinë

Festivali i Plisit, do të mbahet më 28 Nëntor në Sheshin “Skënderbeu” në orën 13:30, në Prishtinë

Festivali i Plisit, do të mbahet më  28 Nëntor në Sheshin “Skënderbeu” në orën 13:30 në Prishtinë. Ky festival mbështetet nga Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit dhe Komunës së Prishtinës. Trashëgimia kulturore është pjesa më me vlerë e identitetit të një kombi, i cili gjithashtu sikurse trashëgimia kulturore e …

Më shumë...

Sot përurohet përmbledhja poetike, “Bulbëri mendimesh” e autorit, Bajram Bekteshi

Bisedë në studion e TV-Diellit me poetin, Bajram Bekteshi, luftëtar i lirisë ish-epror në UÇK-TMK-FSK

Në kuadër të festave të Nëntorit, sot  në Amfiteatrin e Fakultetit Ekonomik të Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren, duke filluar në orën 17 00, do të përurohet libri “Bulbëri mendimesh” përmbledhje poetike e veprimtarit, luftëtarit të lirisë, Bajram Bekteshi. Promovimi organizohet nga shoqata për kulturë dhe art, “Fidani”.

Më shumë...

Bedri Zyberaj: “ Nga Boletini në Vlorë”Hapet Ekspozita me 25 nëntor 2022 në Vlorë në orën 11 00-të

Bedri Zymberaj: “ Nga Boletini në Vlorë”Hapet Ekspozita me 25 nëntor 2022 në Vlorë në orën 12 00-të

Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë Shtetërore të Arkivave të Kosovës z, Bedri Zyberaj, ka bërë të  ditur se për nderë të 28 Nëntorit dhe në përkujtim të 110 Vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës – Arkivi i Kosovës në bashkëpunim me Bashkinë e Vlorës …

Më shumë...

Në Mushtisht të Therandës do të përurohen shtatoret e heronjve, Hasan Prishtina e Adem Jashari

Në Mushtisht të Therandës do të përurohen shtatoret e heronjve, Hasan Prishtina e Adem Jashari

Në nderim dhe përkujtim të 28 nëntorit, festës së katërfishtë kombetare, me 28 nëntor 2022, nga ora 12:00, përurohen shtatorja e ideologut të çlirimit dhe bashkimit kombëtar, Hasan Prishtina, dhe  ajo  e komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari. Ky manifestim do të bëhet në fshatin Mushtisht të …

Më shumë...

Me 28 nëntor 2022, në fshatin Petrovë të Shtimes do të zbulohet pllaka përkujtimore e luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi

Me 28 nëntor 2022, në fshatin Petrovë të Shtimes do të zbulohet pllaka përkujtimore e luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi

Me 28 nëntor 2022, ditë e hënë, në orën 11 e 30, në fshatin Petrovë të komunës së Shtimes, bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore të luftëtarit të NDSH-së, Isuf Muharremi, i cili me bashkëluftëtarët e tij ka rënë duke luftuar kundër ushtrisë jugosllave mbi Hoqë të Qytetit të Prizrenit  në …

Më shumë...

Me 25 nëntor 2022 në orën 12 00, bëhet zbulimi i shtatores së Heroit të Kosovës, Hysen Zogjani

Nën patronatin e Komunës së Fushë Kosovës dhe Organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, dega në Fushë Kosovë, ftoheni të merrni pjesë në zbulimin e shtatores së Heroit të Kosovës, Hysen Zogjani. Zbulimi i shtatores do të bëhet me datë 25 nëntor ditë e premte, duke filluar në orën …

Më shumë...