Fillimi / Njoftime (faqe 9)

Njoftime

Sot në Zvicër me një tubim shënohet Dita e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë

Sot në Zvicër me një tubim shënohet Dita e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë

Sot në Zvicër shënohet Dita e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë. Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur” mban tubim kushtuar viktimave të gjenocidit. Ky aktivitet zhvillohet në 21 vjetorin e Masakrës së Reçakut të kryer nga forcat serbe dhe në njëvjetorin e miratimit të rezolutës nga ...

Më shumë...

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar, nga ora 9:00 deri në orën 10:30 do të organizohen homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak, pastaj nga ora 11:00  deri në orën 11:45 do të mbahet Akademia përkujtimore në Shtëpinë e Kulturës në Shtime, ku ...

Më shumë...

Heronjtë, dëshmorët dhe martirët e komunës së Deçanit, nga ky vit do të përkujtohen më datat 5 dhe 6 maj

Heronjtë, dëshmorët dhe martirët e komunës së Deçanit, nga ky vit do të përkujtohen më datat 5 dhe 6 maj

Më propozim të kryetarit të komunës së Deçanit z.Bashkim Ramosaj, në koordinim të plotë me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, më 31.07.2019, më votim unanim të Asambleistëvë te të gjitha subjekteve politike është vendosur që të rënët e komunës së Deçanit, nga ky vit do të përkujtohen më datat ...

Më shumë...

Pak ditë pas nënës Miradijes dhe vëllaut Luanit vdes edhe vëllau i madh i heroit Ymer Alushani, Ramë Alushani

Pak ditë pas nënës Miradijes dhe vëllaut Luanit vdes edhe vëllau i madh i heroit Ymer Alushani, Ramë Alushani

Ngjarjet tronditëse në familjen e dëshmorit të kombit, Ymer Alushanit nuk kanë të ndalur. Para disa ditësh vdiqën Miradije dhe Luan Alushani, që janë nëna dhe vëllau i Ymerit, teksa sot ka ndërruar jetë edhe vëllau i madh i tij, Ramë Alushani. Lajmi është dhënë përmes rrjeteve sociale, teksa kjo ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Elmi Morina nga Qëndresa e Klinës

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Elmi Morina nga Qëndresa e Klinës

Pas një sëmundje të rëndë ka vdekur veterani i UÇK-së, Elmi Morina nga Qëndresa e Klinës, luftëtari i dalluar i Brigadës 122 “Imer Krasniqi”. Ai ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës. Sipas familjarëve të tij ai po vuante nga një sëmundje e rëndë. Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën ...

Më shumë...

Ta ndihmojnë Nora Saraçin

Ta ndihmojnë Nora Saraçin

Shoqja jonë Nora ka nevojë për ndihmë, për të luftuar me sëmundjen e Leukemis Akute. Andaj, kërkojmë nga ju t’a shpërndani këtë njoftim në faqet e mediave tuaja. “Nora Saraçi nga Mitrovica – Kosovë, është vetëm 27 vjet e re. Ajo është diagnostikuar me Leukemi Akute AML. Ajo po mjekohet ...

Më shumë...

Behlul Jashari: NËNA

Behlul Jashari: PROTESTË 3 MAJI: GAZETA RILINDJA E DREJTË E SHKELUR

Shkrimtari, poeti e publicisti, Behlul Jashari ka përkujtuar me një strofë poezie nënën, Sofije Hoti-Jashari,  e cila ka vdekur më 4 janar 2012.  Nëna Ëngjull Ndritues Ardhmërie.  

Më shumë...

Homazhe tek varri i Heroit te Kombit Gjeneral Shaban Shala

Hero i Kosovës, Shaban Shala, ishte njëri nga bartësit kryesorë të bashkimit të organizatave atdhetare, që quan në luftën e UÇK-së

Në emer të familjes se Heroit të Kombit Gjeneral Shaban Shala ne 8 vjetorin e ndarjes nga jeta, njoftojmë miqtë, shokët, bashkluftëtaret dhe të gjithë të interesuarit se me datë 05.01.2020 ora 10:00 bëhen homazhe tek Varrezat e Dëshmoreve në lagjen Velani- Prishtine. Pjesëmarrja juaj na nderon. Me respekt, Familja ...

Më shumë...

Ndahen nga jeta nëna dhe vëllai i dëshmorit Imer Alushani nga fshati Komoran i komunës së Drenasit

Ndahen nga jeta nëna dhe vëllai i dëshmorit Imer Alushani nga fshati Komoran i komunës së Drenasit

Sot në orët e hershme të mëngjesit ka vdekur nga një sulm në zemër nëna dhe vëllai i dëshmorit Imer Alushani nga fshati Komoran i komunës së Drenasit. Lajmin e ka bërë nëpërmjet rrjetit social, njëri nga familjarët e dëshmorit. “Me pikëllim të thellë iu njoftoj se sot në orët ...

Më shumë...

Në kuadër të manifestimit tradicional “Flaka e Janarit” në Gjilan do të rivarrosët heroi i kombit, Xhevat Qerimi

Në kuadër të manifestimit tradicional “Flaka e Janarit” në Gjilan do të rivarrosët heroi i kombit, Xhevat Qerimi

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, konform kompetencave të tij, ka marrë vendim që në kuadër të ngjarjes tashmë historike, “Flaka e Janarit”, meritorin dhe propozuesin e parë i të cilës ishte heroi i pavarësisë, Xhevat Qerimi, ta rivarrosë me nderime të mëdha, në varrezat e të rënëve për ...

Më shumë...

Mbahet Akademi përkujtimore për të ish-ushtarin e UÇK-së, UÇPMB-së dhe TMK-së, Avni Malë Hyeni

Mbahet Akademi përkujtimore për të ish-ushtarin e UÇK-së, UÇPMB-së dhe TMK-së, Avni Malë Hyeni

Sot në Pejë mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 2 vjetorit të ndarjes nga jeta të Avni Malë Hyenit, ish-ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Trupave Mbrojtëse të Kosovës të Kosovës si dhe Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc mbahet. Akademia mbahet në teatrin “Jusuf Gërvalla”, Pejë, në orën ...

Më shumë...

Sonte në Skenderaj mbahet nata finale e Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare”

Sonte në Skenderaj mbahet nata finale e Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare”

Komuna e Skenderajt vazhdon me organizimin e Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” edicioni i 15-të. Finalja e këtij festivali do të mbahet sot me 30 dhjetor 2019 në orën 15:00, në Qendrën e Kulturës “Hasan Prishtina” në Skenderaj.

Më shumë...

T E L E G R A M ngushëllimi familjes së Avdi Rexhë Krasniqit nga veprimtari Mehmet Musa

Vëllezër dhe motra! Sot në këte ditë dimëri, malësia e Gjakovës dhe Kosova e Shqipërisë, po ndahen nga burri me i moçëm e me nam i këtyre kreshtave, Avdi Rexha i Krasniqës, Avdi Rexha i cili i jetoj dhe perjetoj dy shekuj jetë, shekullin 20 dhe 21 duke i prekë ...

Më shumë...

Nesër në Skenderaj fillon Festivali Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019

Nesër në Skenderaj fillon Festivali Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019

Nën përkujdesjen e kryetarit të Skenderajt, z. Bekim Jashari  më 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019 organizohet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” ediciomi i 15-të. Festivali tradicionalisht është mbajtur me datat 26, 27 dhe 28 nëntor, mirëpo për shkak të tërmetit në Shqipëri dhe solidarizimit me familjet e prekura të viktimave ishte ...

Më shumë...

Shoqëria “Lëvizja”, me partnerët e saj organizon simpoziumin e përvitshëm me 8 shkurt 2020 në Tiranë

Shoqëria 'Lëvizja' më 11 mars 2020 organizon Tryezë për Pranverën Shqiptare ’81

Shoqëria Lëvizja, në bashkëpunim me Institutin Albanologjik, me Shoqatën e të Burgosurve Politikë, me Institutin e Shqiptarëve në Shkup, ka mbajtur deri tash tre simpoziume për Lëvizjen, veprimtarinë, luftën dhe heronjtë e saj. I pari është mbajtur në Prishtinë, i dyti në Shkup dhe i treti ne Prizren. Simpoziumi i ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta komandanti i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Muzafer Haruni – “Capi”

Ndahet nga jeta komandanti i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Muzafer Haruni - "Capi"

Ka ndërruar jetë njëri prej komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Muzafer Haruni i njohur me nofkën e luftës si Capi, ajmin e kanë konfirmuar familjarët e tij. “Ka qenë për vizitë në Turqi. Ka pësuar një infarkt. Ky është një lajm i hidhur dhe i rëndë që sot mori familja ...

Më shumë...