Njoftime

Më 23 maj 2024 në Shkodër mbahet Konferenca Shkencore: : “Kultura mesjetare në hapësirat arbërore”

Instituti i Historisë – Tiranë, në bashkëpunim me Institutin e Historisë “Ali Hadri” – Prishtinë, kanë kënaqësinë t’ju ftojnë të merrni pjesë në Konferencën Shkencore: “Kultura mesjetare në hapësirat arbërore”, e cila do të mbahet në Shkodër, më 23 maj 2024. Kjo konferencë synon të bashkojë studiues të shquar nga …

Më shumë...

Xhyhere Vezaj Maçkaj: Me 26 maj organizohet manifestimi për Martirët e Lagjes Tusus

Miqësi e nderuar, ju poet e poetesha, familjar që dhatë më te shtrejtit e juve per lirinë që sot po e gëzojme, ju ftoj që më datën 26.05.2024 në shenjë kujtimi për Martirët e Lagjes Tusus te merrni pjesë ne Manifestimin tonë kushtuar gjakut të derdhur për Lirinë që ne …

Më shumë...

Xhavit Jashari: Në 25 vjetorin e rënies përkujtohet Dëshmori Blerim Zuçaku

Blerim Hamit Zuçaku (20.5.1968 - 22.5.1999)

Njoftoj shokët miqtë dashamirët e bashkëluftetarët se me datën 22.05.2024 (e mërkure) është 25 vjetori i rënies heroike të Dëshmorit të Kombit, BLERIM H.ZUÇAKU. Në këtë 25 përvjetor do ta kujtojmë me familjarë, bashkëluftetarë të Dëshmorit, shokë e dashamirë. Agjenda: -Nga ora 10:45, homazhe në varrezat e Dëshmorëve të UÇK-së …

Më shumë...

Ejup Maqedonci: 𝐌𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐢𝐚 𝐞 𝐌𝐛𝐫𝐨𝐣𝐭𝐣𝐞𝐬 𝐬𝐡𝐩𝐚𝐥𝐥𝐞̈ 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐩𝐞̈𝐫 𝐯𝐢𝐭𝐢𝐧 𝐚𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐤 𝟐𝟎𝟐𝟒/𝟐𝟎𝟐𝟓 𝐩𝐞̈𝐫 𝐩𝐫𝐚𝐧𝐢𝐦 𝐭𝐞̈ 𝐤𝐚𝐝𝐞𝐭𝐞̈𝐯𝐞

𝐌𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐢𝐚 𝐞 𝐌𝐛𝐫𝐨𝐣𝐭𝐣𝐞𝐬 𝐬𝐡𝐩𝐚𝐥𝐥𝐞̈ 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐩𝐞̈𝐫 𝐯𝐢𝐭𝐢𝐧 𝐚𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐤 𝟐𝟎𝟐𝟒/𝟐𝟎𝟐𝟓 𝐩𝐞̈𝐫 𝐩𝐫𝐚𝐧𝐢𝐦 𝐭𝐞̈ 𝐤𝐚𝐝𝐞𝐭𝐞̈𝐯𝐞 𝐭𝐞̈ 𝐜𝐢𝐥𝐞̈𝐭 𝐝𝐨 𝐭𝐞̈ 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐢𝐨𝐣𝐧𝐞̈ 𝐧𝐞̈ 𝐤𝐞̈𝐭𝐨 𝐪𝐞𝐧𝐝𝐫𝐚 𝐮𝐧𝐢𝐯𝐞𝐫𝐬𝐢𝐭𝐚𝐫𝐞: 1. Qendra për Studime Universitare e FSK-së; – Universiteti Amerikan në Kosovë 2. Republika e Shqipërisë/Akademia Ushtarake; – Teknologji Informative në fushën e mbrojtjes – Marrëdhënie Ndërkombëtare në …

Më shumë...

Doli nga shtypi romani “UNË JAM KRYENGRITËSI” i autorit Shefqet Bylykbashi

Njoftim për të gjithë miqtë e mi, për lexuesit dhe të gjithë dashamirët e letërsisë se, më 16 maj 2024, në Prishtinë: Doli nga shtypi libri im i tetë: romani “UNË JAM KRYENGRITËSI” Nën përkujdesjen profesionale të stafit të Shtëpisë Botuese “Jakup Ceraja”, të dy miqve dhe kolegëve të mi, …

Më shumë...

Kryetari i lëvizjes qytetare “Odgovor” nis fushatë për krimet e Serbisë në Kosovë

Kryetari i Lëvizjes Qytetare, “Odgovor”, Boban Bogdanoviq, ka nisur një fushatë për të denoncuar krimet e kryera nga Serbia ndaj popullatës civile në Kosovë. Këtë nismë Bogdanoviq e bëri të ditur ku deklaroi se ka paraqitur zyrtarisht një padi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për gjenocidin ndaj shqiptarëve të Kosovës …

Më shumë...

Më 25 maj 2024 bëhet ceremonina e zbulimit të “Pllakës së Nderit” për gjeneral Xheladin Gashin

Më 25 maj 2024 bëhet ceremonina e Zbulimit të “Pllakës së Nderit” për gjeneral Xheladin Gashin. Familjarët e gjeneral Xheladin Gashit kanë bërë të ditur se do të zbulohet Pllaka përkujtimore. Me këtë rast ata kanë shkruar: Të nderuar, me kënaqësi ju ftojmë të merrni pjesë në ceremoninë e zbulimit …

Më shumë...

Ejup Maqedonci: Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit Ndërmjet Kosovës dhe Mbretërisë së Bashkuar për Forcimin e Bashkëpunimit në Fushën e Mbrojtjes

Me Ministrin e Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, z. Leo Docherty nënshkruam sot Memorandumin e Mirëkuptimit ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut. Kjo marrëveshje që do të formësojë edhe më …

Më shumë...

Me 20 maj 2024 promovohet libri: “ Salih Heta-sportisiti që meritoi epitetin e më të mirit të shek.XX të autorit Zeqir Bekolli

Me 20 maj 2024 në sallën e Institutit Albanologjik të Prishtinës, bëhet promovimi i librit: “ Salih Heta-sportisiti që meritoi epitetin e më të mirit të shek.XX” të autorit Zeqir Bekolli. Promovimi fillon në orën 12 00.

Më shumë...

Xhavit Jashari: Me 16 maj 2024, do të bëhet zbulimi i pllakës Shtëpi Bazë e UÇK-së

Për nderë të 25 vjetorit të rënies Heroike të Dëshmorit të Kombit, Fejzullah Hajdaraj pjesëtar i Brigadës 113, Mujë Krasniqi, me datën 16 maj 2024 në orën 11:00 mbahen homazhe pranë varrezave të Dëshmorëve në fshatin Abri e Epërme, po ashtu në shtëpinë e familjes së Heroit Fejzullah Hajdaraj në …

Më shumë...

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mbanë konferencë për medie, sot në orën 13:30

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka njoftuar për një konferencë për medie që do të mbahet sot në orën 13:30. Njoftimi vjen përmes një komunikate zyrtare të partisë, ku theksohet se konferenca do të mbahet në selinë qendrore të Nismës në Prishtinë. Duke pasur parasysh situatën aktuale politike në …

Më shumë...

Në Konsullatën e Kosovës, në Nju Jork, Shfaqet dokumentari “Mirënjohje” për historianin anglez, Noel Malcolm

Në Konsullatën e Kosovës, në Nju Jork, u shfaq filmi dokumentar “Mirënjohje” kushtuar kontributit të historianit britanik Noel Malcolm për ndërgjegjësimin e botës mbi të vërtetën e historisë së Kosovës. Në këtë aktivitet ishte i pranishëm vetë autori i librit të botuar më 1998, “Kosova: Një histori e shkurtër”. Malcolm …

Më shumë...

Me 17 Maj 2024, në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Shqiponjë, kujtohen 43 heronjë

Kompleksi Memorial “Dëshmorët e Kombit” Shqiponjë, njofton opinionin publik se mbahet manifestim perkujtimor. Te nderuara familje të dëshmorëve, invalid dhe veteran të Luftës se UCK-së, të nderuar qytetarë, ju njoftojmë se me datë 17 Maj 2024, në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Shqiponjë (Jabllanice e Dushkajës), mbahet manifestimi në …

Më shumë...

OPERACIONI “SHIGJETA” : MANIFESTIM PËRKUJTIMOR KUSHTUAR 25 VJETORIT TË OPERACIONIT TË LAVDISHËM TË UÇK

OPERACIONI “SHIGJETA”,  ORGANIZOJNË MANIFESTIM PËRKUJTIMOR KUSHTUAR 25 VJETORIT TË OPERACIONIT TË LAVDISHËM TË USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS. NË NJOFTIM SHKRUAN: KEMI NDERIN DHE KËNAQËSINË T’JU FTOJMË NË MANIFESTIMIN PËRKUJTIMOR DEDIKUAR 25 VJETORIT TË OPERACIONIT TË LAVDISHËM TË USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, OPERACIONIT “SHIGJETA” D.O. 2 QË DO TË MBAHET MË …

Më shumë...

Krojmir – Lagjja e 14 Dhjetorit 1998: Marshojmë në shtigjet e lirisë, kah shtegëtuan Heronjtë tanë

N J O F T I M – F T E S Ë: Të dashur familjarë të Heronjve, Dëshmorëve dhe Martirëve të Kombit! Të nderuar invalid dhe veteran të UÇK-së! Të respektuar bashkëqytetar të fshatit Krojmir me rrethin e më gjerë! JU NJOFTOJMË SE ME  19.05.2024 NË ORA 09:30 Do …

Më shumë...