leoni

Njoftime

Shoqatat e dala nga lufta- dega në Pejë njoftim publik për 5 Majin – Dita e Dëshmorëve

OVL, SHIL, SHFD të UÇK-së – dega në Pejë, njoftojnë opinionin publik për zhvillimin e disa aktiviteteve: 5 Maj 2024 – Dita e Dëshmorëve të Kombit Shqiptar Homazhet në të gjitha Varrezat e Dëshmorëve të Pejës, si dhe 5 gara sportive, do të mbahen sipas traditës. 16:30: Homazhe te Shtatorja …

Më shumë...

Me një sërë aktivitetësh shënohet 5 Maji-Dita e Dëshmorëve në Besianë

Agjenda e aktiviteteve për nderë të 5 Majit-Ditës së Dëshmorëve Ftesë: në ora 12:00 Manifestimi dhe hapja e muzeut Shtatorja e Ali Ajetit-10:30 Shtatorja e Adem Demaçit -10:35 Shtatoret e 4 Dëshmorëve – 10:40 Kompleksi Memorial në Penuhë – 11:00 Dhurimi i gjakut, Sheshi i qytetit- 11:0 Ekspozite nga Dije …

Më shumë...

Zymer Mehani: Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

Zymer Mehani

Kjo ditë është një rast i mirë për të reflektuar mbi rëndësinë e lirisë së shtypit në shoqërinë tonë. Liria e shtypit është një nga vlerat kryesore të një shoqërie demokratike dhe një element themelor i lirisë së shprehjes. Në këtë ditë, ne duhet të kujtojmë dhe të shprehim mirënjohje …

Më shumë...

Kurti dikur thoshte se do ta ndalte migrimin, tani me qeverisjen e tij edhe djali i dëshmorit e lëshon Kosovën

Kurti dikur thoshte se do ta ndalte migrimin, tani me qeverisjen e tij edhe djali i dëshmorit e lëshon Kosovën

Petrit Arifi, djali i dëshmorit Kastriot Arifi, po përjeton një moment të vështirë, duke e lënë Kosovën për një jetë më të mirë, duke lënë pas trojet ku babai i tij luftoi dhe ra dëshmor. Në prag të përvjetorit të rënies së babait të tij, Petrit Arifi ka zgjedhur të …

Më shumë...

Artan Mavraj: Me rastin e 25 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit Demush Kamer Mavraj, organizohet turnir në futboll të vogël

Me rastin e 25 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit Demush Kamer Mavraj më datën 25 maj 2024, organizohet turnir në futboll të vogël. Turniri fillon në orën 18 e 30, me datë 15 maj 2024 në qendrën sportive “ Ibos” në Istog.

Më shumë...

Qytetarët e Shqipërisë dhe të Kosovës kalojnë me procedura të lehta në pikat e tyre të përbashkëta kufitare, gjatë 9 muajve

Edi Rama e njofton trupin diplomatik të akredituar në Tiranë se kufiri Kosovë-Shqipëri hapet në pranverën e këtij viti

Prej ditës së sotme ka hyrë  në fuqi zbatimi i marrëveshjes, sipas të cilës, qytetarët e Shqipërisë dhe të Kosovës do të kalojnë përmes pikës kufitare të përbashkët Shqipëri-Kosovë me procedura të shpejtuara përgjatë 9 muajve të vitit dhe në fundjavat e festave. Më herët, kjo periudhë e lehtësimit të …

Më shumë...

Fahrush Azemi: Në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, do të zbulohet Memoriali i Atdhetarit Nazim Azemi

Me 5 maj 2024, në orën 14:00, në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, do të mbahet ceremonia e zbulimit të Memorialit të Atdhetarit Nazim Azemi. Memoriali do të jetë një shenjë nderimi për shërbimin dhe kontributin e pashmangshëm të Atdhetarit Nazim Azemi për vendin tonë. Ju ftojmë të gjithë …

Më shumë...

Me 1 maj 2024, përkujtohet Heroi i Kombit Agim Selmanaj

Agim Ali Selmanaj (26.10.1978 - 1.5.1999)

Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së Dega Deçan, ka leshuar një njoftim publik, ku kanë shkruar: Të nderuara familje te dëshmorëve, invalid dhe veteran të luftës së UÇK-së , të nderuar qytetarë! Ju njoftojmë se diten e mërkur date, 1 Maj 2024, me homazhe përkujtohet Heroi i Kombit Agim …

Më shumë...

Kori Siparantum shënoi fitore në Kategorinën G në festivalin prestigjioz “European Festival for Young People”, Neerpel

Nën drejtimin e Memli Kelmendit, Kori Siparantum ka shënuar një fitore të jashtëzakonshme, në Kategorinën G në festivalin prestigjioz “European Festival for Young People”, Neerpel duke rikthyer përseri vendin e parë. Kori Siparantum në këtë garë është paraqitur me këto vepra:  “Me nji lule” (Me një lule) – Memli Kelmendi, …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë, Ali Lajçi, njëri ndër pjesëmarrësit dhe organizatorët e Lëvizjes Revolucionare të marsit, prillit e majit të vitit 1981

Ali Lajçi

Në moshën 69 vjeçare, ka ndërruar jetë, Ali Lajçi, njëri ndër pjesëmarrësit dhe organizatorët e parë të Lëvizjes Revolucionare të marsit, prillit e majit të vitit 1981. Ai  u lind në Malaj të Rugovës, më 3 janar të vitit  1955. Ka kryer  gjimnazin në Pejë dhe Fakultetin Filologjik në Prishtinë. …

Më shumë...

Ejup Maqedonci: Sead Veseli, ushtari më i mirë 2024

Pas sfidave disa ditore përfundoi gara ndërkombëtare “Ushtari më i mirë 2024” ku morën pjesë 29 ushtarakë ndërkombëtar nga tetë shtete të ndryshme dhe 22 pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Pas shumë testimeve dhe sfidave që kaluan gjatë kësaj jave, rezultatet më të larta i arriti OR3 Sead …

Më shumë...

Me ftesë të kryetarit, Ekrem Kastrati udhëheqja e komunës së Mejrinit (Zvicër) po qëndron në Malishevë

Me ftesë të kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, një delegacioni i komunës së Meyrin, (kantoni i Gjenevës në Zvicër), i udhëhequr nga kryetarja e këshillit të kësaj komune, Nathalie Leuenberger, e shoqëruar nga bashkëkryetarët e këshillit, Laurent Tremblet dhe Eric Cornuz, si dhe nga aktivisti mërgimtar në Zvicër, …

Më shumë...

OVL e UÇK-së, dega Deçan: Me 27 prill 2024, me homazhe përkujtohen Dëshmoret e Kombit të fshatit Prilep

Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së, dega Deçan, njofton opinion publik se me 27 prill 2024, me homazhe përkujtohen Dëshmoret e Kombit të fshatit Prilep. Të nderuara Familje te Dëshmorëve ,Invalid dhe Veteran të Luftës së UÇK-së , të nderuar qytetarë! Ju njoftojmë se të shtunen më date 27 …

Më shumë...

Sot, Shtëpinë-Muze të Radios Kosova e Lirë në fshatin Berishë, e vizitoi, një delegacion i Zvicrës nga komuna Meyrin e Gjenevës

Sot, Shtëpinë-Muze të Radios Kosova e Lirë në fshatin Berishë, e vizitoi, një delegacion i Zvicrës nga komuna Meyrin e Gjenevës

Sot, në Shtëpinë-Muze të Radios Kosova e Lirë,  në fshatin Berishë, qëndroi  për një vizitë, një delegacion i Zvicrës  nga komuna Meyrin e  rajonit të Gjenevës. Në krye të delegacionit ishte kryetarja e  kësaj komune, zonja  Nathalie LEUENBERGER së bashku me  dy anëtarë të këshillit administrativ, zotërinjtë, Laurent Tremblet dhe …

Më shumë...

Sot u shfaq një film dokumentar dhe u përurua një monografi për arsimuesin, veprimtarin e atdhetarin, Mustafë Bahtiri (1925 – 2007)

Sot, në sallën e Kulturës së Komunës së Shtimes, është shfaqur  premiera e filmit dokumentar, kushtuar veprimtarit, pedagogut e mësuesit atdhetar, Mustafë Bahtiri (1925 – 2007), nga Dobraja e Madhe e Lipjanit. Filmi dokumentar është realizuar nga TV Dielli. Pas përfundimit të dokumentarit, është përuruar monografia, “Mustafë Bahtiri – Pishtar …

Më shumë...

Altin B. Mavraj: Organizohen homazhe, në 25 vjetorin e rënies të dëshmorit të kombit Milazim Mavraj, i njohur me nofkën “Çeçeni”

Në 25 vjetorin e rënies të dëshmorit të kombit Milazim Mavraj, i njohur me nofkën “Çeçeni”, organizohen homazhe tek busti i Heroit, në qendër të qytetit të Burimit ( Istog). Homazhet mbahen me 28 prill 2024 duke filluar në orën 13 00. Dëshmori  Milazim Mavraj ka rënë në luftime te …

Më shumë...