KEK
Fillimi / Njoftime (faqe 4)

Njoftime

Skadimi i mandatit të katër anëtarëve të Bordit të Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale

Skadimi i mandatit të katër anëtarëve të Bordit të Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale si institucion i pavarur  i  përgjigjet Kuvendit të Kosovës  përmes Bordit udhëheqës së KPMM-së, komfort zbatimit të Ligjit për Miniera dhe Minerale, Ligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare si dhe Strategjinë Minerare 2012-2025 të Republikës së Kosovës. Bordi udhëheqës i deri ...

Më shumë...

Në moshën 34-vjeçare ndahet nga jeta pasi ishte infektuar nga virusi korona Afrim Tafa, djali i dëshmorit të kombit, Ali Tafa nga Carraleva

Në moshën 34-vjeçare ndahet nga jetasi shkak i virusit korona Afrim Tafa që ishte djali i dëshmorot të kombit. Ali Tafa nga Carraleva

Komuna e Shtimes njoftoi për humbjen e një zyrtari të saj, Afrim Tafa, në moshën 34-vjeçare i cili ishte djali i dëshmorit të kombit, Ali Tafa nga Carraleva. Kryetari i kësaj komune, Naim Ismajli, pohoi se Tafa ishte i prekur me Covid-19. “Me pikëllim të thellë mora lajmin për vdekjen ...

Më shumë...

Me 7 Gusht 2020 në Vraniq të Gjakovës përkujtohen dëshmorët e familjes Lleshi në 22 vjetorin e rënies heroike të tyre

Me 7 Gusht 2020 në Vraniq të Gjakovës përkujtohen dëshmorët e familjes Lleshi në 22 vjetorin e rënies heroike të tyre

Me 7 gusht 2020 bëhen 22 vite nga luftimet e familjes Lleshi kundër forcave pushtuese serbe. Të nderuar familje të dëshmorëve, invalidë të luftës, bashkëluftëtarë, miq dhe dashamirë, t’i nderojmë se bashku të rënët për liri. Ju njoftojmë se me 7 Gusht 2020 ditë e Premte nga ora 10:00 deri ...

Më shumë...

Në 22 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët, Naim Bajraktaraj, Isa Balaj dhe Beqir Mehmetaj

Naim Bajraktaraj

Sot Bjeshkën e Milishevcit të Komunës së Deçanit, janë përkujtuar dëshmorët Naim Bajraktaraj, Isa Balaj dhe Beqir Mehmetaj, në 22 vjetorin e rënies së tyre në altarin e Lirisë. Homazhet dhe nderimet janë bërë nga familjarët dhe bashkëluftëtarët e dëshmorëve në vendin e rënies së tyre, si dhe janë vendosur ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta pasi ishte i infektuar nga virusi korona vëllai i kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifi

Ka vdekur nga Covid-19, vëllai i kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifi. Lajmin e ka konfirmuar Muharrem Nitaj, përmes një shkrimi. “Veç lajme të hidhura po marrim. Sapo më njoftoi Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, që i paska ndërruar jetë vëllai. Ka qene i prekur me Covid 19. Jam pjesë e ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshë të re veterani i UÇK-së dhe ish-pjesëtari i TMK-së, Kushtrim Hakaj nga Isniqi

Ndahet nga jeta në moshë të re veterani i UÇK-së dhe ish-pjesëtari i TMK-së, Kushtrim Hakaj nga Isniqi

Pas një sëmundje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 37 vjeçare veteran i UÇK-së, dhe ish pjesëtari i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, Kushtrim Agim Hakaj nga Isniqi i Deçanit. Varrimi i të ndjerit bëhet sot më 1 gusht në varrezat e fshatit Isniq  Në orën 15:00.

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Gajraku

Ndahet nga jeta veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Gajraku

Është ndarë nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Mehmet Gajraku. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari Fatmir Shurdhjaj përmes një postimi në rrjetin social. “Lajm i trishtë për vdekjen e hershme të bashkëluftëtarit të UÇK-së Mehmet Gajraku, njëri ndër luftëtaret e devotshëm e të palëkundur me skuadrën e ...

Më shumë...

Në moshën 82-vjeçare ndahet nga jeta nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama

Në moshën 82-vjeçare ndahet nga jeta nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama

Ndërron jetë në moshën 82-vjeçare nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama. Zemra e nënës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e dha vetë kreu i qeverisë shqiptare përmes një postimi. “Ishe drita dhe guri këndor i shtëpisë ku u rritëm ...

Më shumë...

Sot shënohet 19-vjetori i rënies heroike të Komandantit, Tahir Sinani dhe katër bashkëluftëtarëve të tij

Sot shënohet 19-vjetori i rënies heroike të Komandantit, Tahir Sinani dhe katër bashkëluftëtarëve të tij

Më 29 korrik të vitit 2001, në rajonin e Malësisë së Gostivarit, ku kishte filluar zgjerimi i radhëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare  ka rënë  Komandanti i tri luftërave çlirimtare, Tahir Sinani dhe bashkëluftëtarët e tij, Naser Ademi,  pjesëmarrës në katër luftëra çlirimtare, në Kroaci, Bosnje, Kosovë dhe në Maqedoni, pastaj ...

Më shumë...

Përmbyllet fushata virtuale “Mbro fëmijët”

Përmbyllet fushata virtuale "Mbro fëmijët"

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, ka përmbyllur fushatën vetëdijesuese një-javore lidhur me implementimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. Ky Ligj, u hartua për herë të parë në Kosovë dhe u miratua më 27 Qershor të vitit 2019 nga Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe sipas ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe komandanti i togut në Kaçanikut, Lutfi Jaha

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe komandanti i togut në Kaçanikut, Lutfi Jaha

Të nderuar veteranë dhe bashkëluftëtarë, me pikëllim të thellë ju njoftojmë se sot më 25 korrik 2020, ka ndërruar jetë veterani i Luftës së UÇK-së njëherit edhe komandant i togut në Kaçanik Lutfi Jaha! “Me respektin më të madh OVL e UÇK-së dega në Kaçanik, familjes dhe gjithë farefisit ju ...

Më shumë...

Nesër bëhet shënimi dhe promovimi i Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës dhe veprimet që duhen ndërmarrë nga institucionet

Në ​Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve KOMF e lanson fushatën “Komuna Ime, e Drejta Ime Sociale”

Me rastin e hyrjes në fuqi të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, më 17.07.2020, organizata Syri i Vizionit në partneritet më Save the Children, zyra në Kosovë dhe në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të mirë dhe Komisionin Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shpejtim Hazrolli

Fatmir Limaj e ngushëllon familjen Hazrolli, Shpejtimi ishte luftëtar i orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovësi Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shpejtim Hazrolli

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë Hoti, Vesel Krasniqi, ka bërë të ditur se sot ka ndërruar jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Shpejtim Hazrolli. “I trishtë lajmi për vdekjen e parakohshme të bashkluftëtarit, bashkvendasit dhe shokut tonë, Shpejtim Hazrolli. Komandant Shpejtimi rrjedhë nga një familje atdhetare, ishte Komandant i UÇK-së, ...

Më shumë...

Pas një arresti kardiak ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Haki Maksutaj nga Studenica e Burimit

Pas një arresti kardiak ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Haki Maksutaj nga Studenica e Burimit

Pas një arresti kardiak është ndarë nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haki Maksutaj nga fshati Studenicë e Burimit. Ai ka qenë ish-luftëtarë i Brigadës 133 “Adrian Krasniqi” në Zonën Operative të Dukagjinit. Ndërsa pas luftës ka punuar në spitalin e Burimit. Varrimi i të ndjerit bëhet sot ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta nëna doktorit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gani Halilajt pasi e humb betejën më koronavirusin

Ndahet nga jeta nëna doktorit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gani Halilajt pasi e humb betejën më koronavirusin

Doktorit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gani Halilajt, i cili gjatë luftës në Kosovë ka dhënë kontribut të madh mjekësor për shërimin e ushtarëve të plagosur, sot në orën 4.35 minuta i ka vdekur e ëma nga Covidi-19. Njoftimin për vdekjen e saj nga ky infeksion e ka ...

Më shumë...

Universiteti i Gjakovës i jep titullin “Doctor Honoris Causa” – Post mortem ish Kongresistit Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Universiteti i Gjakovës i jep titullin “Doctor Honoris Causa” - Post mortem ish Kongresistit Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Senati i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” në mbledhjen e mbajtur më datë 17 korrik 2020, mori  vendim për dhënien e titullit “Doctor Honoris Causa” – Post mortem për ish Kongresistin amerikan z. Thomas Peter ‘Tom’ Lantos, më motivacionin: “Për merita dhe kontribut të jashtëzakonshëm për konsolidimin e paqes dhe ...

Më shumë...