Airport Adem Jashari
valamobile
mbpzhr grante
kek
MIT
Fillimi / Njoftime (faqe 3)

Njoftime

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj mbahet Akademi përkujtimore në Prishtinë

Xhemajl Fetahaj

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj, sot në, orën 12:00, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, mbahet Akademi përkujtimore nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. Më 31 maj të viti 1999 në luftimet e zhvilluara në Frontin e në Koshares ka rënë ...

Më shumë...

Në Gorozhup të Hasit sot nderohen dëshmorët e Operacionit “Shigjeta” në 20 vjetorin e rënies heroike

Në Gorozhup të Hasit sot nderohen e Operacionit "Shigjeta" në 20 vjetorin e rënies heroike

Sot në Gorozhup të Hasit në orën 13.00 mbahen homazhe me rastin e shënimit të 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve të atdheut në Operacionin “Shigjeta” në Pashtrik, për nder heroizmit të tyre ju ftojmen qytetarët e trojeve shqiptare që t’i nderojnë me pietet të lartë ashtu siç e meritojnë lavdinë ...

Më shumë...

Sot në Drenas zbulohen shtatoret e heronjve të kombit, Rasim Kiçina dhe Bedri Shala

Më 30 maj 2019 në Drenas përurohet shtatorët e heronjve kombëtar, Rasim Kiqina dhe Bedri Shala

Sot në Drenas zbulohen shtatoret e heronjve të kombit, Rasim Kiçina dhe Bedri Shala. Zbulimi i shtatorëve bëhet në Sheshin “Fehmi Lladrovci”, duke filluar në orën 12:00. Me këtë rast do të mbahet edhe një manifestim, ku veç qytetarëve, do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e lartë të shtetit të ...

Më shumë...

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – “Komandant Lleshit”

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi - "Komandant Lleshit"

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – Komandant Lleshi. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së Xhavit përmes një postimi. “Sot ndërroi jetë Haxhi Hysen Qazimi babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – Komandant Lleshi. ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Prishtinës organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive

Selim Pacolli: Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Prishtinës organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive

Nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë të ditur se me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të kryeqytetit nga forcat pushtuese serbe do të organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive. “Sot, si Komunë e Prishtinës kemi hapur muajin e aktiviteteve të shumta kulturore e sportive me rastin e 20-vjetorit ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies heroike sot kujtohet dëshmori i kombit, Mustafë Haxhiu

Në 20 vjetorin e rënies heroike sot kujtohet dëshmori i kombit, Mustafë Haxhiu

Nën organizimin e kryetarit të Skenderajt, Bekim Jashari, sot bëhen homazhe n. Homazhet bëhen në Kompleksin Memorial në fshatin Ternavc të Skenderajt, duke filluar në orën 11:00. Mustafë Haxhiu ka rënë dëshmor 20 vite më parë, derisa njësiti i tij i UÇK-së luftonte më forcat e armiku, për të nxjerr ...

Më shumë...

Nesër në Rahovec me aktivitete përkujtimore e kulturo-artistike përkujtohen dëshmorët e rënë në Betejën e Mileskes

Nesër në Rahovec me aktivitete përkujtimore e kulturo-artistike përkujtohen dëshmorët e rënë në Betejën e Mileskes

Të martën me 28 maj 2019 me rastin e 20 vjetorit të Betejës së Mileskes, përkujtohet rënia heroike e dëshmorëve të kombit Ismajl Malush Gashi nga Krusha e Madhe, Habib Jakup Gashi nga Nagavci, Bedri Bajram Berisha nga Volljaka, Mensur Sefer Zymberaj nga Drenoci, Kurtish Bajram Hasani nga Qëndresa. Në ...

Më shumë...

Më 29 maj 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen heronjtë dhe dëshmorët e kombit në Carrabreg të Epërm dhe Lloqan

Më 29 maj 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen heronjtë dhe dëshmorët e kombit në Carrabreg të Epërm dhe Lloqan

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët e veteranët e luftës së UÇK-së dhe qytetarët se më 29 maj 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen heronjtë dhe dëshmorët e kombit në Deçan. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 10:00 bëhen homazhe në fshatin Lloqan. Në orën 10:30 – bëhen homazhe në fshatin Carrabreg i Epërm, ...

Më shumë...

Më 15 qershor 2019 në Gjermani mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit Xhemajl Fetahaj

Më 15 qershor 2019 në Gjermani mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit Xhemajl Fetahaj

Shoqata Kulturore “ Xhemajl Fetahaj – Raushiqi”, do të mbanë Akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit të kombit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia do të mbahet më 15 qershor, duke filluar në orën 19:00, në Gjermani, konkretisht në adresën Gemeindehaus St. Anna, Hermann-Kurz-St.2 71069 Sindelfingen-Maichingen. Xhemajl ...

Më shumë...

Sot në Rahovec përkujtohen dëshmorët e kombit Feim Gashi, Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi

Sot në Rahovec përkujtohen dëshmorët e kombit Feim Gashi, Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike të heroit të Kosovës, Feim Gashi mbahet tubim përkujtimor me 27 maj 2019 në orën 13:00 në Shtëpinë e Kulturës “Feim Gashi” në Drenoc të Rahoveciit. Gjithashtu po në këtë ditë me rastin e 20-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Milaim ...

Më shumë...

Të martën në Ternavc të Skenderaj nderohet heroi i kombit, Mustafë Haxhiu në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Të martën në Ternavc të Skenderajt nderohet heroi i kombit, Mustafë Haxhiu

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët e veteranët e luftës së UÇK-së dhe gjithë qytetarët se të martën më 28 maj 2019 në orën 11:00 në Kompleksin Memorial në fshatin Ternavc, në organizim të kryetarit të Komunēs se Skenderajt z.Bekim Jashari bëhen homazhe për heroin e kombit, Mustafë Haxhiu. Pjesëmarrja e ...

Më shumë...

Më 27 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore në shënim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Mentor Retkoceri

Më 27 maj 2019 mbahet Akademi në shënim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Mentor Retkoceri

Në shënim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Mentor Retkoceri nesër me 27 maj 2019 bëhet përurimi i sheshit që po ashtu e mban emrin “Mentor Retkoceri” në lagjen Dardania përballë PTK-së në orën 11:30 deri 11:45. Ndërsa në orën 12:15 deri në orën 12:45 mbahet Akademi ...

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi e dekoron sot me urdhërin “Hero i Kosovës” dëshmorin e kombit, Rexhep Tafa

Më 26 maj 2019 dëshmori i kombit, Rexhep Tafa dekorohet nga kryetari Thaçi me urdhërin “Hero i Kosovës”

Në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit, Rexhep Tafa bëhet dekorimi me urdhërin “Hero i Kosovës” nga kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Tubimi përkujtimor do të mbahet sot, në orën 12:00 në fshatin Bec të Gjakovës tek shkolla e fshatit.

Më shumë...

Në Kodrali mbahen homazhe në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve Perparim Ferizaj dhe Sali Ferizaj

Në Kodrali mbahen homazhe në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve Perparim Ferizaj dhe Sali Ferizaj

Sot në orën 11:30 mbahen homazhe në mbahen homazhe në fshatin Kodrali me rastin e 20-të vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve Perparim I Ferizaj dhe Sali M Ferizaj. Ata në moshë fare të re iu përgjigjen kushtrimit të luftës për liri, menjëherë pas betejës frontale më 24 mars 1998 në Gllogjan ...

Më shumë...

Në shënim të 20 vjetorit të rënies heroike të heroit të Kosovës, Abdullah Tahiri mbahet Akademi përkujtimore

Me 24 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri me sot 24 maj 2019 nën përkujdesjen e kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mbahet Akademi përkutimore. Akademia mbahet në Teatrin Kombëtar të Kosovës në orën 12:00.

Më shumë...