Njoftime

Filatelia e Postës së Kosovës, sot lëshon në qarkullim emisionin e jashtëzakonshëm të pullës postare me titull “Paqe globale”

Filatelia e Postës së Kosovës, sot lëshon në qarkullim emisionin e jashtëzakonshëm të pullës postare me titull “Paqe globale”

Filatelia e Postës së Kosovës, sot lëshon në qarkullim emisionin e jashtëzakonshëm të pullës postare me titull “Paqe globale”, për të promovuar vlerën e paqes, ndonëse shteti i Kosovës pati një rrugëtim të gjatë e të përgjakur me luftëra e sakrifica shekullore derisa e fitoi lirinë. Kur UNESCO-ja në vitin …

Më shumë...

Artan R. Kryeziu: U bë zbulimi i bustit të Dëshmorit të Kombit Nevzad Balë Kryeziu

Artan R. Kryeziu: U bë zbulimi i bustit të Dëshmorit të Kombit Nevzad Balë Kryeziu

Në Roganë të Dardanës është bërë zbulimi i bustit të Dëshmorit të Kombit Nevzad Balë Kryeziu. Në zbulimin e bustit ishin të pranishëm familjet e Dëshmorëve, invalid, veteran të luftës së UÇK-së dhe qytetarë. Paraprakisht, u mbajt një fjalë e rasti që I është kushtuar jetës së dëshmorit të Kombit, …

Më shumë...

Në Shtëpinë e Kulturës në Han të Elezit! Shfaqet filmi dokumentar, Gjaku i nxënësit Isa Muhamet Berisha

Në Shtëpinë e Kulturës në Han të Elezit! Shfaqet filmi dokumentar, Gjaku i nxënësit Isa Muhamet Berisha

Në shenjë të dhimbjes e të kujtimit të përjetshëm të nxënësit të shkëlqyeshëm 10 vjeçar Isa(Muhamet) Berisha nga Hani i Elezit – viktimë e gjenocidit serb mbi shqiptarët, mbahet premiera e filmit dokumentaro – artistik, me titull: “ Gjaku i nxënësit Isa (Muhamet) Berisha shenjë e kujtesës historike”. Autorë: Nusret …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Shaban Ibishi

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Shaban Ibishi

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Shaban Ibishi. Vdekjen e tij e kanë konfirmuar familjarët. Ata kanë njoftuar se varrimi i ish-ushtarit të UÇK-së do të bëhet sot në orën 17,oo në varrezat e Shipolit në Mitrovicë Shaban Ibishi  ishte edhe minator i ndërmarrjes “Trepça”.

Më shumë...

Koncert i 5-vjetorit të Korit Siparantum

Koncert i 5-vjetorit të Korit Siparantum

Kori Siparantum është duke bërë përgatitjet e fundit për koncertin e nesërm që shënon 5 vjetorin e themelimit të korit. Një rrugëtim i gjatë me plotë sfida dhe suskese. Përgjatë këtyre viteve Kori Siparantum ka shënuar suksese të shumëta duke qënë pjesëmarrës në festivale të ndryshme evorpiane, duke i sjellur …

Më shumë...

Sot në Kijevë u bë zbulimi i lapidarit të dëshmorit të kombit Mentor Gashi

Sot në Kijevë u bë zbulimi i lapidarit të dëshmorit të kombit Mentor Gashi

Sot, në Kijevë u bë zbulimi i lapidarit të dëshmorit të kombit, Mentor Gashi. Për të marrë pjesë në këtë përurim të pranishëm ishin familjarë të dëshmorit, bashkëluftëtarë e bashkëfshatarë. Dëshmori, Mentor Gashi, u lind më 1 maj të vitit 1978, në Plloçicë, komuna e Malishevës. Në shkurt të vitit …

Më shumë...

 Pas një sëmundjeje të rëndë ka vdekur Zaha Ejupi-Bajrami nëna e dëshmorit të kombit Ekrem Sylejman Bajrami

 Pas një sëmundjeje të rëndë ka vdekur Zaha Ejupi-Bajrami nëna e dëshmorit të kombit Ekrem Sylejman Bajrami

Pas një sëmundjeje të rëndë ka vdekur Zaha Ejupi-Bajrami . Zaha ishte nëna e dëshmorit të kombit Ekrem Sylejman Bajrami. Varrimi i të ndjerës bëhet në orën 18:00, në varrezat e fshatit Gërdoc të komunës së Besianës.

Më shumë...

 Sot u vu gur themeli për ndërtimin e objektit të ri të shkollës fillore “Kadri Beba” në Ribar të Madh

 Sot u vu gur themeli për ndërtimin e objektit të ri të shkollës fillore “Kadri Beba” në Ribar të Madh

Sot u vu gur themeli për ndërtimin e objektit të ri të shkollës fillore “Kadri Beba” në fshatin Ribar i Madh të komunës së Lypjanit. Duke folur para mësimdhënësve, nxënësve dhe banorëve të këtij fshati, nënkryetari i komunës së Lypjanit, Diamant Bytyqi theksoi se jemi të lumtur dhe krenar me …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së dhe veterani Azem Bytyqi, nga Krajkova e Drenasit

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së dhe veterani Azem Bytyqi, nga Krajkova e Drenasit

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së dhe veterani Azemi Bytyqi, nga Krajkova e Drenasit, i cili ishte i plagosur në Betejën e Llapushnikut. Ai ka qenë pjesëtar i Brigadës 113 dhe ishte i lindur më 07.06.1956. Në lidhje me vdekjen e tij ka reaguar edhe deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu. …

Më shumë...

Sot ka vazhduar dita e dyte e punëtorisë” Bashkëpunimi institucional për parandalimin e aktiviteteve të jashtëligjshme degraduese- mjedisore”

Sot ka vazhduar dita e dyte e punëtorisë” Bashkëpunimi institucional për parandalimin e aktiviteteve të jashtëligjshme degraduese- mjedisore”

Sot ka vazhduar dita e dyte e punëtorisë” Bashkëpunimi institucional për parandalimin e aktiviteteve të jashtëligjshme degraduese- mjedisore” organizuar nga KPMM në bashkëpunim me Njësinë e krimeve të rënda. Punëtorinë  e shaplli të hapur anëtari i bordit të KPMM-së, z. Jahir Gashi. Në fjalën e rastit kryesuesja e bordit të …

Më shumë...

KPMM sot ka filluar punëtorinë dy ditore” Bashkëpunimi institucional për parandalimin e aktiviteteve të jashtëligjshme degraduese- mjedisore”

KPMM sot ka filluar punëtorinë dy ditore" Bashkëpunimi institucional për parandalimin e aktiviteteve të jashtëligjshme degraduese- mjedisore”

KPMM sot ka filluar punëtorinë dy ditore” Bashkëpunimi institucional për parandalimin e aktiviteteve të jashtëligjshme degraduese- mjedisore” Për të marrë pjesë në këtë punëtori të organizuar nga KPMM në bashkëpunim me departamentin për krime të rënda, ishin të pranishëm përfaqësues te institucioneve shtetërore nga: KPMM, Policia e Kosovës, Prokuroria e …

Më shumë...

KPMM mbanë puntori dy ditore me datat 14 dhe 15 .06.2022 në hotel Amazona duke filluar në orën 9:00

KPMM: PLANI VJETOR I INSPEKTIMEVE TË PËRBASHKËTA NDËRINSTITUCIONALE 2021

Komisioni i Pavarur per Miniera dhe Minerale  mbanë puntori dy ditore me datat 14 dhe 15 .06.2022 në hotel Amazona duke filluar në orën 9:00me datat 14 dhe 15 .06.2022 KPMM ka  organizuar nje punetori e cila do te mbahet ne hotel Amazona duke filluar nga ora 9:00, te pranishem …

Më shumë...

Turnir humanitar në futbollin e vogël në Bad Urach të Gjermanisë

Turnir humanitar në futbollin e vogël në Bad Urach të Gjermanisë

Të nderuare bashkatdhetarë, mërgata shqiptare kudo që është po bënë një punë të vyer për atdheun, në të gjitha fushat, aty ku ka mundës dhe hapësirë për ta ndihmuar. Meqë zëri atdheut ndihet kudo që jemi dhe, për atë jemi të obliguar t’i përgjigjemi ashtu siç na thërret dhe e …

Më shumë...

(INDEP publikon punimin e radhës në kuadër të programit për Zhvillim të Qëndrueshëm 

(INDEP publikon punimin e radhës në kuadër të programit për Zhvillim të Qëndrueshëm 

Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) publikon punimin e radhës në kuadër të programit për Zhvillim të Qëndrueshëm ‘Politikat e taksimit të karbonit – Rëndësia, sfidat dhe mundësitë për Kosovën’. Punimi analizon taksën e karbonit dhe rëndësinë që ka kjo taksë për sistemin e brendshëm të politikave të Kosovës. Sfidat që paraqet kjo …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, mbajti sot mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetari Glauk Konjufca

Tani kur është kryekuvendar, Konjufcën e nervozon mungesa e deputetëve, në sallë dhe s flet çka u ka bërë në Kuvend

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, mbajti sot mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetari Glauk Konjufca. Në këtë mbledhje, në të cilën ishin të pranishëm edhe kryetarët e grupeve parlamentare, u vendos që të martën, më 14 qershor, duke filluar nga ora 13:00 të mbahet vazhdimi i punimeve …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 4 raste të reja, janë shëruar 6 të infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 221  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 4 raste të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...