Njoftime

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, nuk është paraqitur asnjë rast i ri janë shëruar 11 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 32 testime  sa janë bërë në nivel vendi, nuk është paraqitur asnjë rast i ri me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk …

Më shumë...

Zenel Zekolli: Na paska ikur nga kjo jetë bashkëluftëtari-bashkëfshatari ynë Bllacjan Osman Bajraktari

Zenel Zekolli: Na paska ikur nga kjo jetë bashkëluftëtari-bashkëfshatari ynë Bllacjan Osman Bajraktari

Eprori i Luftës së UÇK-së, Zenel Zekolli  ka njoftuar opinion publik se ka vdekur Luftëtari i lirisë Osman Bajraktari. Me këtë rast ai ka shkruar: Eeeh sa shpesh po na ikin në amshim ata që luftuan për Atdhe, ata që na e sollën Lirinë! Osmani ju përgjigj thirrjes për Liri …

Më shumë...

Në Skënderaj u shfaq filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala, i realizuar nga Televizioni Dielli

Sot në ambientet e Shtëpisë së Kulturës të Komunës së Skenderajt, në praninë e qindra pjesëmarrësve u shfaq filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala. Fillimisht të pranishmëve iu drejtua me një fjalë rasti komandanti i Zonës Operative të Drenicës,  gjatë kohës së luftës së UÇK-së dhe …

Më shumë...

Sot u bënë gjashtë vjet nga vdekja ende e pazbardhur e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari

Astrit Dehari

Sot janë bërë gjashtë vjet nga vdekja e mistershme e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari. Edhe  për këtë përvjetor do të mbahen homazhe të varri i tij. Për këtë rast do të mbahen edhe dy diskutime, njëra në orën 14.00 në Prishtinë, në Hollin e Bibliotekës Kombëtare “Përjetimet me …

Më shumë...

OVL-UÇK në Deçan, njoftojnë bashkëluftetarët se është ndarë nga jeta veterani i UÇK-së, Xhafer Haxhi Nuraj

OVL-UÇK në Deçan, njoftojnë bashkëluftetarët se është ndarë nga jeta veterani i UÇK-së, njëherit i burgosuri politik Xhafer Haxhi Nuraj nga fshati Strellc i komunës së Deqanit. Varrimi do të bëhët sot, ditë e shtunë me datë 5 nëntor 2022 duke filluar në orën 15:00, në varrezat e Nurajve në …

Më shumë...

Në fshatin Polac të Skenderajt është bërë zbulimi i pllakës përkujtimore në nderim të të rënëve dëshmorë, martirëve dhe civilëve

Në fshatin Polac të Skenderajt është bërë zbulimi i pllakës përkujtimore në nderim të të rënëve dëshmorë, martirëve dhe civilëve

Në fshatin Polac  të Skenderajt është bërë zbulimi i pllakës përkujtimore në nderim të të rënëve dëshmorë, martirë dhe civilë, të cilët janë vrarë gjatë luftës çlirimtare, nga policia dhe ushtria serbe. Në këtë manifestim kanë marrë pjesë kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura, nënkryetari Sami Lushtaku, drejtorë komunalë, …

Më shumë...

Më 5 nëntor, shfaqet filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala

Më 5 nëntor, shfaqet filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala

Nesër më 5 nëntor 2022, (ditë e shtunë) në orën 12:00, në ambientet e Shtëpisë së Kulturës së Komunës së Skenderajt, do të shfaqet filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala. Filmi i realizuar nga Televizioni Dielli shfaqet në 24-vjetorin e rënies heroike të dëshmorit, Sejdi Fazli Shala i cili …

Më shumë...

Mazreku vazhdon lobimin për anëtarësim në Byronë e Kartonit të Gjelbër

Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS) z.Sami Mazreku, së bashku me drejtorin Financiar të BKS-së z.Valon Berisha të enjtën në Athinë kanë takuar Tassos Paginos, kryesues i Byrosë Greke të Sigurimeve, si dhe  Elina Papaspyropoulou drejtoreshë e Asosacionit të Sigurimeve në Greqi ku kanë biseduar rreth përkrahjes së Greqisë …

Më shumë...

Teuta Shala: Në 55-vjetorin e themelimit të Institutit të Historisë “Ali Hadri”-Prishtinë, organizohet Akademi solemne

Me rastin e 55-vjetorit të themelimit të Institutit të Historisë “Ali Hadri”-Prishtinë, organizohet Akademi solemne, e cila mbahet me datë 4 nëntor 2022, duke filluar në orën 10 00. Akademia mbahet në Amfitetrin e Madh të Bibliotekës Kombëtare Pjetër Bogdani në Prishtinë.

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 5 raste të reja, janë shëruar 4 të infektuar

CoronaVirus

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 102 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë  paraqitur 5 me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  vdekur asnjë i …

Më shumë...

Përzgjidhen 50 ndërmarrje të vogla dhe të mesme për të marrë pjesë në BOOST x Kosova

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë, në partneritet me Qeverinë e Japonisë, Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh) dhe Qendrën e Inovacionit në Kosovë (ICK) kanë shpallur dje emrat e ndërmarrjeve që do të marrin pjesë në BOOST x Kosovo. Pas një procesi të hollësishëm …

Më shumë...

Më 5 nëntor, shfaqet filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala

Më 5 nëntor, shfaqet filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala

Më 5 nëntor 2022, (ditë e shtunë) në orën 12:00, në ambientet e Shtëpisë së Kulturës së Komunës së Skenderajt, do të shfaqet filmi dokumentar, kushtuar luftëtarit sypatrembur të Kopiliqit, Sejdi Fazli Shala. Filmi i realizuar nga Televizioni Dielli shfaqet në 24-vjetorin e rënies heroike të dëshmorit, Sejdi Fazli Shala …

Më shumë...

Rreth 100 mijë shqiptarë janë regjistruar në komunat e Kosovës Lindore, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë

Në Medvegjë

Kryetari i Bujanocit, Nagip Arifi, përmes një postimi ka bërë me dije nga ky regjistrim del se Kosova Lindore ka rreth 100 mijë shqiptarë. Në Preshevë dhe Bujanoc shumica e banorëve janë të kombësisë shqiptare, përderisa në Medvegjë ka më shumë serbë. Nga rezultatet preliminare që kemi siguruar mëngjesin e …

Më shumë...

Më 6 nëntor 2022, nga ora 14:00 – 15:00 në Rathausluabe, promovohet i libri kushtuar veprimtarit Skënder Ibishi

Më 6 nëntor 2022, nga ora 14:00 – 15:00 në Rathausluabe, do të bëhet promovimi i monografisë “Skënder Ibishi – Liria nuk ka çmim” të autorit Osman Osmani, kushtuar veprimtarit atdhetar Skënder Ibishi. Promovimi mbahet më më 6 Nëntor 2022, nga ora 14:00 – 15:00 në Rathausluabe, Rathaususbogen 10, 8200 …

Më shumë...

Mazreku viziton Jarinjën e Bërnjakun para fillimit të zbatimit të vendimit të Qeverisë për targat ilegale

Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit, z. Sami Mazreku së bashku me drejtorë të departamenteve të cilat operojnë në kuadër të BKS-së kanë vizituar të hënën dy pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjakë ku panë nga afër mbarëvajtjen e punëve në këto dy pika kufitare që gjenden në veri të Kosovës. …

Më shumë...

Në 33 vjetorin e rënies së dëshmorit, Bedri Ilaz Sokoli, mbahen homazhe në kompleksin e dëshmorëve, në Penuh

Bedri Ilaz Sokoli, (14.1.1964 – 1.11.1989)

Më 1 nëntor 2022, me rastin e 33 vjetorit të rënies të dëshmorit të kombit Bedri (Ilaz) Sokoli, në orën 12:00, mbahen homazhe përkujtimore në kompleksin e dëshmorëve në Penuh. Bedri Sokoli, kishte rënë në mbrëmjen e 1 nëntorit të vitit 1989, në ballë të demonstratave në qendër  të Prishtinës, …

Më shumë...