Limak Kosovo
Fillimi / Njoftime (faqe 11)

Njoftime

Më 4 dhjetor 2019 në Krushë të Madhe përkujtohen tetë dëshmorët e kombit të rënë 21 vite më parë malet e Pashtrikut

Më 4 dhjetor 2019 në Krushë të Madhe përkujtohen tetë dëshmorët e kombit të rënë 22 vite më parë malet e Pashtrikut

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike në malet e Pashtrikut më 4 dhjetor 1998, të mërkurën më 04 dhjetor 2019 do të bëhen homazhe dhe mbahet tubim përkujtimor në kompleksin Memorial në Krushë të Madhe në nderim të dëshmorëve të kombit: Muhamet Malsori, Hysni Duraku, Skënder Hameli, Sinan Hoti, ...

Më shumë...

Më një ceremoni rasti sot do të zbulohet shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari në Fushë Kosovë

Më një ceremoni rasti sot do të zbulohet shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari në Fushë Kosovë

Sot në një ceremoni rasti do të bëhet zbulimi i shtatores së komandantit legjendar Adem Jashari, në Fushë Kosovë. Ceremonia do të mbahet në parkun e qytetit saktësisht në rrugën ” Nëna Terezë”, duke filluar në orën 14.00. Kjo ngjarje organizohet duke kujtuar rëndësinë e datës 28 Nëntor për kombin ...

Më shumë...

Nesër në qendër të Drenasit zbulohen shtatorët e heronjve të kombit Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari

Nesër në qendër të Drenasit zbulohen shtatorët e heronjve të kombit Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari

Nën përkujdesjen e kryetarit të Republkikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarit Skenderajt, Bekim Jashari dhe atij të Drenasit, Ramiz Lladrovci nesër mbahen disa aktivitete përkujtimore dhe inaguruese, sipas kësaj agjende: Në orën 9:20 bëhen homazhe pranë shtatores së komandantit legjendar “Adem Jashari” në qendër të qytetit të Skenderajt. Në orën 9:30 bëhen homazhe në ...

Më shumë...

Vëllezërit Milaim dhe Mahmut Krasniqi nga Tërpeza e Malishëves me qëndrim në Suedi, i lëshojnë shtëpiat e tyre për të prekurit nga tërmeti

Vëllezërit Milaim dhe Mahmut Krasniqi nga Tërpeza e Malishëves me qëndrim në Suedi, i lëshojnë shtëpiat e tyre për të prekur nga tërmeti

Solidariteti dhe gatishmëria për të ofruar ndihmë për të prekurit nga tërmeti i fundit në Shqipëri nga ana e bashkëkombasëve nga Kosova është edhe një dëshmi i radhës se shprehjes së vëllazërisë dhe humanitetit. “Vëllezërit Milaim dhe Mahmut Krasniqi Suedi, ne jemi të gatshëm që t’i lëshojmë dy shtëpi për ...

Më shumë...

OJQ-VoRAE bëri të ditur se më 3 dhjetor do t ia rikujtojnë MAShT-it detyrat të cilat i përcaktohen nga Udhëzimi Administrativ

OJQ-VoRAE bëri të ditur se nesër t ia rikujtojnë MAShT-it detyrat të cilat i përcaktohen nga Udhëzimi Administrativ

Organizatat e shoqërisë civile si: OJQ-VoRAE – Voice of Roma Ashkali and Eygptians , BSFK – Balkan Sunflowers Kosovo, Vizion-02, TDH – Terre Des Homes, RADC – Roma and Ashkali Documentation Center dhe Syri i Vizionit, ju bëjnë thirrje të bëheni pjesë e organizimit të Iniciatives Avokuese për shtyrejen e ...

Më shumë...

Më 27 nëntor në Therandë (ish Suharekë) do të përurohet monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Më 27 nëntor në Therandë (ish Suharekë) do të përurohet monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Nesër në orën 12.00 Qendrën Rinore “Fell Bahu”, në Therandë (ish Suharekë), do të përurohet monografia kushtuar atdhetarit Sadri Sahit Çatani, luftëtarit të mirënjohur të NDSH-së nga fshati Duhël, libër i autorit, Ahmet Qeriqi.                     Sadri Sahit Çatani (1910 – 1987)   Sadri Sahiti i lagjes Çatani të fshatit Duhël, ...

Më shumë...

Më 27 nëntor 2019 shënohet Dita e Forcës – Ushtrisë së Kosovës. shënohet më një ceremenoni në kazermën „Adem Jashari“ në Prishtinë

Më 27 nëntor 2019 shënohet Dita e Forcës - Ushtrisë së Kosovës. shënohet më një ceremenoni në kazermën „Adem Jashari“ në Prishtinë

Ditës së Forcës – Ushtrisë së Kosovës. shënohet më një ceremenoni në kazermën „Adem Jashari“ në Prishtinë, më 27 Nëntor 2019 (e mërkurë) në orën 11:00. Në ceremoni do të marrin pjesë: kryetari i Kosovës z. Hashim Thaçi, kryeministri i Kosovës z. Ramush Haradinaj, ministri i Mbrojtjes z. Rrustem Berisha, komandanti ...

Më shumë...

Më 25 nëntor 2019 në orën 12.00 përurohet vepra: Të burgosurit politikë shqiptarë në Jugosllavi (1989)…

Më 25 nëntor 2019 në orën 12.00 përurohet vepra: Të burgosurit politikë shqiptarë në Jugosllavi (1989)...

Ditën e hënë, më 25 nëntor 2019 në orën 12.00, në ambientet e Institutit Albanologjik të Prishtinës përurohet vepra: Të burgosurit politikë shqiptarë në Jugosllavi (1989), sipas dokumenteve sekrete të Ministrisë Federative të Drejtësisë  dhe të Administratës.

Më shumë...

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë organizon marsh për bashkim kombëtar

Sot në orën 7:00 të mëngjesit janë hapur qendrat e votimit në të gjithë Shqipërinë

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, në 107 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, organizon marsh për bashkim kombëtar. Drejtori i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, Boiken Abazi ka njoftuar se në Tiranë do të organizohet marsh paqësor qytetarë me datën 28 nëntor në orën 12:00, prej monumentit të heroit ...

Më shumë...

Më 27 nëntor përurohet monografia për luftëtarin e NDSH-së, Sadri Sahit Çatani të autorit Ahmet Qeriqi

Doli në dritë monografia, Sadri Sahit Çatani, vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Në vigjilje të festave të nëntorit përurohet monografia kushtuar jetës dhe veprës  së luftëtarit popullor, Sadri Sahit Çatani, të autorit Ahmet Qeriqi. Libri monografik kushtuar jetës dhe veprës së atdhetarit dhe pjesëtarit të Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare, Sadri Sahit Çatani, i njohur në mbamendjen popullore, Sadri Duhla, përurohet të mërkurën, ...

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës bënë të ditur se nesër për disa orë do të mbyllet autoudha “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës bënë të ditur se nesër për disa orë do të mbyllet autoudha “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit ka njoftuar se të shtunën, nga ora 9:00 deri 16:00, ndalohet qarkullimi i të gjitha automjeteve në trafikun rrugor në segmentin Konjuh – Babush të autoudhës “Arbën Xhaferi”. Sipas ministrisë, kjo ndalesë e komunikacionit bëhet për shkak të vendosjes së konstruksionit metalik në mbikalimin për ...

Më shumë...

ITSHKSH në Shkup në kuadër të manifestimit kulturor-shkencor “Ditët e Alfabetit”, hap ekspozitën e përhershme “W.Wilson”

ITSHKSH në Shkup në kuadër të manifestimit kulturor-shkencor “Ditët e Alfabetit", hap ekspozitën e përhershme “W.Wilson"

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup në kuadër të manifestimit kulturor-shkencor “Ditët e Alfabetit”. Patronazhi i 12-të i ITSHKSH-së – Hapja e ekspozitës së përhershme “W.Wilson”, promovimi i pullës postare me figurën e ish-kryetarit amerikan, Wilson dhe shpallja e bashkëpunëtorëve të jashtëm. Referues janë: Skender Asani, ...

Më shumë...

Të martën në Institutin Albanologjik përurohet vepra “Të burgosurit shqiptarë në Jugosllavi (1989)”

Të martën në Institutin Albanologjik përurohet vepra “Të burgosurit shqiptarë në Jugosllavi (1989)"

Instituti Albanologjik, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës bënë përurimin e veprës “Të burgosurit shqiptarë në Jugosllavi (1989) – Sipas dokumenteve sekrete të Ministrisë Federative të Drejtësisë dhe Administratës”. Përurimi bëhet ditën e hënë më 25 nëntor 2019 në orën 12:00 në sallën e Institutit Albanologjik.

Më shumë...

Më 26, 27 dhe 28 nëntor 2019 Skenderaj mbahet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” por edhe aktivitete të shumta kulturore e përkujtimore

Më 26, 27 dhe 28 nëntor 2019 Skenderaj mbahet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” por edhe aktivitete të shumta kulturore e përkujtimore

Nën përkujdesjen e kryetarit të Skenderajt, Bekim Jashari  më 26, 27 dhe 28 nëntor 2019 organizohet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” ediciomi i 15-të por edhe aktivitete të shumta kulturore e përkujtimore, sipas kësaj agjende: Më 26 nëntor 2019, në orën 10:00 mbahet simoziumi  shkencorë “Folklori në Drenicë”, në Qendrën  ...

Më shumë...

Më 23 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore me rastin e rivarrimit të heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Më 23 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore me rastin e rivarrimit të heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Eshtrat e katër heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani, më 23 nëntor rivarrosen në Velani. Kështu kanë bërë të ditur familjarët, sipas të cilëve ceremonia e rivarrimit organizohet nën përkujdesjen e Qeverisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Kosovës. Më këtë rast do të mbahet një Akademi ...

Më shumë...