Airport Adem Jashari
kek
MIT
tv dielli
Fillimi / Njoftime (faqe 13)

Njoftime

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha me banim të përkohshëm në  Wiesbaden të Gjermanisë. Varrimi i të  ndjerit bëhet sot me datë 04.08. 2019 , në oren 16 në fshatin Vasilevë , komuna e Drenasit.  Abazi ka qenë  vëllai i ish eprorit të  lartë të UÇK-së, Ajvaz Berisha

Më shumë...

Në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Jabllanicë, bëhen homazhe për Dëshmorët e Kombit Aze Brahimaj e Idriz Gucati dhe martiren Zize Sylaj

Nesër, më 3 gusht, në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Jabllanicë, bëhen homazhe për Dëshmorët e Kombit Aze Brahimaj e Idriz Gucati dhe martiren Zize Sylaj. Në homazhe merr pjesë edhe kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj. Homazhet fillojn në ora 11:00.

Më shumë...

Homazhe për Dëshmorët e Kombit: Naim Gjukaj, Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj

Me 03.08.2019, mbahen homazhe dhe përkujtohen Dëshmorët e Kombit Naim Gjukaj, Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: Në orën 10:00-Homazhe për Dëshmorin Naim Gjukaj –Strellc i Ulët  Në orën  10:30 –Homazhe për Dëshmorët Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj në fshatin Isniq. Pjesëmarrja ...

Më shumë...

OVL-UÇK në Deçan bënë të ditur se nesër përkujtohen katër dëshmorët e kombit

OVL-UÇK në Dukagjin: Derisa të jetojë shqiptari i fundit liridashës, nuk do të lejohet që të dëmtohet Kosova

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Deçan njofton familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së se nesër me 3 gusht 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen dëshmorët e kombit. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 10:00-homazhe për dëshmorin Naim Gjukaj – Strellc i Ulët. ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë organizohet marsh paqësor me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”

Sot në Prishtinë organizohet marsh paqësor me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”

Iniciativa vullnetare e qytetarëve të vullnetit të mirë sot organizojnë marsh paqësor në Prishtinë me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”. Marshi nis në orën 11:00 nga sheshi “Zahir Pajaziti” dhe do të vazhdohet në drejtim të sheshit “Skënderbeu”. Sipas organizatorëve, marshe të tilla synojnë të ...

Më shumë...

Sot në të gjitha xhamitë e Kosovës do të mbahet hytbe për kujdesin dhe sigurinë në trafikun rrugor

Sot në të gjitha xhamitë e Kosovës do të mbahet hytbe për kujdesin dhe sigurinë në trafikun rrugor

Me rekomandimin e kryetarit të Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiut Naim Tërnava, në të gjitha xhamitë e Kosovës do të mbahet hytbe me temë të njëjtë. Kjo temë ka të bëjë me atë se si duhet të kemi kujdes në trafik. Ligjërimi fillon në orën 13:00 kur dhe fillon falja ...

Më shumë...

Nesër më 2 gusht 2019 në Rastovicë nderohet dëshmori i kombit, Rexhep Kadrijaj

Nesër më 2 gusht 2019 në Rastovicë nderohet dëshmori i kombit, Rexhep Kadrijaj

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se nesër më 2 gusht 2019, në orën 11:00, mbahen homazhe për dëshmorin e kombit, Rexhep Kadrijaj. Homazhet mbahen në fshatin Rastavicë. Pjesëmarrja juaj nderon gjakun e dëshmorëve dhe luftën e drejtë të UÇK-së!

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Muharrem Hazrolli

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Muharrem Hazrolli

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Muharrem Hazrolli. Lajmi për vdekjen e veteranit, invalidit dhe ushtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e ka pikëlluar të gjithë, shokët, bashkëluftëtarët e veprimtarët e çështjes kombëtare. Me këtë rast edhe Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu i dërgoi telegram ngushëllimi familjes ...

Më shumë...

Nesër në Hogosht të Dardanës, vëhet gurthemeli i Kullës Muze “Rexhep Mala”

Nesër në Hogosht të Dardanës, vëhet gurthemeli i Kullës Muze "Rexhep Mala"

Nesër më 01 gusht 2019 në orën 14:00, në Hogosht të Dardanës, vëhet gurthemeli i Kullës Muze “Rexhep Mala”. Heroi i Kosovës Rexhep Mala, ishte dhe do të mbetet udhërrëfyes i çlirimit dhe shtetndërtimit të Kosovës. Respekt për institucionet e Republikës së Kosovës, Ministrinë e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Komunën ...

Më shumë...

Nesër në Gjakovë protestohet për mbajtjen padrejtesisht në burgjet maqedone të ish-ushtarit të UÇK-së, Tomor Morina

Gjykata Supreme e Maqedonisë së Veriut merr vendim që ish-ushtari i UÇK-së, Tomor Morinën të mos e ekstradohet në Serbi

Njoftohen familjet e dëshmorëve, martirëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, si dhe të gjithë qytetarët e komunës së Gjakovës dhe më gjerë së ditën e mërkure me datën 31 gusht 2019 në orën 11:00 organizohet protestë në mbrojtjen e luftëtarit të UÇK-së, Tomor Morina i cili po mbahet ...

Më shumë...

Me 2 gusht 2019 në Dardanë shënohet 18 vjetori i rënës heroike të dëshmorit të kombit, Rahim Beqiri

Me 2 gusht 2019 në Dardanë shënohet 18 vjetori i rënës heroike të dëshmorit të kombit, Rahim Beqiri

Me rastin e 18 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit Rahim Beqiri, Komandant “Roki”, me 2 Gusht 2019 në orën 11:00 bëhet vendosja e luleve pranë lapidarit në fshatin Kopërnicë. Në orën 11:30 -12:00 bëhen homazhe në varrezat e dëshmorëve në Dardanë. Ndërsa në të njejten ditë organizohet edhe ...

Më shumë...

Nesër në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, përurohet monografia e autorit, Giulio Palanga: “HEVZI NUHIU”

Nesër në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, përurohet monografia e autorit, Giulio Palanga: "HEVZI NUHIU"

Nesër, më 31.07.2019, në orën 12, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, LSHK-ja dhe shoqata e gazetarëve të Luginës së Preshevës ETIKA bëjnë përurimin e monografisë së autorit, Giulio Palanga, “HEVZI NUHIU”, e cila përmban disa vështrime të emrave të njohur të artit në Itali, si dhe një varg ...

Më shumë...

Është ndarë nga jeta Emin Koraçi, babai i dëshmorit të kombit, Raif Koraçi

Është ndarë nga jeta Emin Koraçi, babai i dëshmorit të kombit, Raif Koraçi

Është ndarë nga jeta baca Emin Koraçi, babai i dëshmorit të kombit, Raif Koraçi i lindur në fshatin Trimor (ish-Kovaqec), të komunës së Kaçanikut. Dëshmori i kombit Raif Koraci ka qenë ushtar i njësitit të Brigadës 162 “Agim Bajrami”. Varrimi i tij bëhet sot në orën 14:00 në fshatin Kovaqec, ...

Më shumë...

Në 21 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit, Vezir Ademaj, dekorohet me Urdhrin Hero i Kosovës

Në 21 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit, Vezir Ademaj, dekorohet me Urdhrin Hero i Kosovës

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit, Vezir Ademaj kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi i ka dorëzuar familjes se tij dekoratën me Urdhrin Hero i Kosovës. “Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike në altarin e lirisë së Atdheut, të vëllait tonë të dashur, ...

Më shumë...

Mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit, Ymer Alushani dhe për dëshmorët e martirët e Komoranit

Mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit, Ymer Alushani dhe për dëshmorët e martirët e Komoranit

Me rastin e shënimit të 21-vjetorit të rënies heroike të heroit të kombit, Ymer Alushani (Voglushi), 12 dëshmorëve dhe 37 martirëve të Komoranit, sot është organizuar manifestim përkujtimor. Këshilli Organizativ i Komoranit njoftoi se ky manifestim mbahet sot në orën 17:00 pranë lapidarit të dëshmorëve në qendër të Komoranit.

Më shumë...