KEK
Fillimi / Njoftime (faqe 12)

Njoftime

OVL-UÇK paralajmëron protestë gjithëpopullore më 9 korrik më kërkesë ndryshimin e ligjit për Gjykatën Speciale

Pas rekomandimeve nga IKSHPK anulohet protesta e OVL-UÇK-së në Prishtinë, por do të protestohet nëpër komuna

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së ka paralajmëruar protestë më 9 korrik në Prishtinë. Përmes një komunikate për media kjo organizatë ka thënë se pas takimit të mbajtur mes kësaj organizate dhe Shoqatës së të Burgosurve Politik kanë ardhur në përfundim se duhet të organizohet protestë gjithëpopullore në Prishtinë. ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta babai i heroit kombëtar Afrim Zhitia, Osman Zhitia

Ndahet nga jeta babai i heroit kombëtar Afrim Zhitia, Osman Zhitia

Ka ndërruar jetë babai i heroit kombëtar Afrim Zhitia, Osman Zhitia ai është ndarë nga jeta dy muaj pas vdekjes se djalit të tij Sylë Zhitia. 31 vjet më parë, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, u vranë pas një luftimi me makinerinë policore të ish Jugosllavisë, përkatësisht më 2 nëntor ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Bashkim Isufi nga Klina e Poshtme e Skenderajt

Ndahet nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Bashkim Isufi nga Klina e Poshtme e Skenderajt

Është ndarë nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Bashkim Isufi nga Klina e Poshtme e Skenderajt. Ai ka qenë luftëtarë në Brigadën 114 “Fehmi Lladrovci” të Zonës Operative të Drenicës. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një postimi bashkëluftëtari i tij Shekip Fazliu. “Të përshkruash sakrificat e bashkëluftëtarëve ...

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës bënë të ditur se nesër mbyllet për qarkullim të të gjitha automjeteve rruga Prizren-Prevallë

Ministria e Infrastrukturës bënë të ditur se nesër mbyllet për qarkullim të të gjitha automjeteve rruga Prizren-Prevallë

Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët e Kosovës, se një pjesë e rrugës rajonale R-115 Prizren – Prevallë, nga Gornje Sello deri në Prevallë, tek hotel ‘Sharri’, do të jetë e mbyllur për qarkullim të të gjitha automjeteve nga dita e e nesërme. Mbyllja e këtij aksi rrugor po bëhet me ...

Më shumë...

Ka vdekur mjeshtri i madh i valles popullore shqiptare, Besim Zekthi

Ka vdekur mjeshtri i madh i valles popullore shqiptare, Besim Zekthi

Ditën e sotme do të zhvillohen homazhet në nder të mjeshtrit të valles popullore shqiptare, Besim Zekthi. Homazhet për Besim Zekthin do të zhvillohen nga ora 11:00 deri në orën 12:45 në Muzeun Historik Kombëtar, ku miq, të afërm dhe dashamirës do t’i japin lamtumirën e fundit.  Zekthi u nda ...

Më shumë...

Më 29 qershor 2020 mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të FSK-së, gjenerata 2020

Në ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë sot shënohet Ditës e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të FSK-së, gjenerata 2020 “Ju ftojmë të përcillni ceremoninë e diplomimit të kadetëve të FSK-së, gjenerata 2020. Ceremonia do të mbahet më 29 qershor 2020, duke filluar nga orën 10:00 në kazermën ,,Adem Jashari“ në Prishtinë. Në ceremoninë e diplomimit do të marrin pjesë: Ministri ...

Më shumë...

ANP “Adem Jashari” bënë ditur se do të lejohet operimi i plotë i fluturimeve që nga data 28 qershor

Qeveria e Kosovës mbrëmë ka miratuar edhe vendimin për plotësimin dhe ndryshimin e vendimit të Qeverisë nr. 02/08 të datës 23 qersho

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ka lëshuar sot një njoftim që përbën një lajm të mirë për mërgimtarët që kanë planifikuar t’i kalojnë pushimet në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, Aeroporti i Prishtinës ka thënë se do të lejohet operimi i plotë i fluturimeve që nga data 28 ...

Më shumë...

Sot është arrestuar njëri nga sulmuesit e Kryeinspektorit të Punës për rajonin e Mitrovicës, Nexhat Fazliu

Sot është arrestuar njëri nga sulmuesit e Kryeinspektorit të Punës për rajonin e Mitrovicës, Nexhat Fazliu

Sot është arrestuar njëri nga sulmuesit e Kryeinspektorit të Punës për rajonin e Mitrovicës, Nexhat Fazliut. Kryeinspektori i Punës, Nexhat Fazliu, është sulmuar për vdekje në prill të këtij viti nga disa persona, për shkak të një gjobë që kryeinspektorati ka caktuar ndaj një biznesi në qytetin e Mitrovicës. Veriu.info ...

Më shumë...

Shtyhet vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Kosovës, i paraparë për sot në orën 10:00

Sërish Kuvendi i Kosovës dështon t’i ratifikojë pesë marrëveshjet ndërkombëtare financiare për shkak të mungesës se kuorumit

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar për shtyrjen e seancës se sotme plenare ku pritej të diskutohej në lidhje me dialogun Kosovë – Serbi. Kuvendi i Kosovës ka bërë të ditur se është shtyrë vazhdimi i seancës plenare të kuvendit ku do të diskutohej për dialogun Kosovë-Serbi. Në njoftimin për media ...

Më shumë...

Aktivistë të ndryshëm mbjanë protestë më 26 qershor kundër diskriminimit të qytetarëve të Kosovës nga BE-ja

Pa viza

Në kohën kur e gjithë bota demokratike po proteston kundër  racizmit, duhet të kujtojmë se edhe ne jemi viktimë e racizmit institucional të Bashkimit Evropian. Ne qytetarët e Republikës së Kosovës ngrisim zërin kundër racizmit institucional të BE-së, i cili nuk po e ndalë diskriminimin ndaj qytetarëve të Kosovës, duke ...

Më shumë...

Veton Berisha: 24 Qershori’’, Dita Nacionale e Komunitetit Egjiptian

Veton Berisha: 24 Qershori’’, Dita Nacionale e Komunitetit Egjiptian

Përfaqësuesi i Komunitetit Egjiptian në Kosovës, deputeti, Veton Berisha ka bërë të ditur se sot, me 24 qershor është  dita nacionale e komunitetit Egjiptian të Ballkanit e cila shënohet edhe në Kosovë dhe është ditë zyrtare. Për  vite me radhë “24 Qershori” është simbolizuar me shumë aktivitete brenda Javës Egjiptiane, ...

Më shumë...

Banorët e fshatit Krushë e Vogël organizojnë peticion ndaj një zyrtari policor për sjellje jo korrekte gjatë protestës së djeshme

Banorët e fshatit Krushë e Vogël organizojnë pecion ndaj një zyrtari policor për sjellje jo korrekte gjatë protestës

Fshati Krushë e Vogël, do të organizojë një peticion për sjellje jo korrekte nga një polici për arsye se ka pasur sjellje brutale në protestën e familjarëve të vrarëve të cilët protestuan kundër dënimit të Darko Tasiqit, ai ka ofenduar të pranishmit në protestë. Janë foto e video të këtij ...

Më shumë...

Nesër në Haraçinë mbahet Manifestimi përkujtimor në nderim të dëshmorëve të rënë në Betejën e Haraçinës

Nesër në Haraçinë mbahet Manifestimi përkujtimor në nderim të dëshmorëve të rënë në Betejën e Haraçinës

Të mërkurën më 24 qershor 2020 në Haraçinë do të mbahet Manifestimi përkujtimor, në kuadër të manifestimit tradicional përmes së cilit “përkujtohen Dëshmorët e Kombit”, të rënë në Betejën e Haraçinës. Familjet e dëshmorëve veteranët invalidët e luftës dhe të gjithë qytetarët dhe më gjëra së më datën 24 qershor ...

Më shumë...

Njoftim me rëndësi për pensionistët e Kosovës

Kërkohet heqja e kriterit për 15 vite përvojë punë para lufte në mënyrë që pensionistëve t’u njihen kontributet pensionale

Ministri Skender Reçica ka njoftuar se pensionistët nuk kanë nevoj të paraqiten në zyre për tu lajmëruar sipas procedurave të rregullta deri në tejkalimin e situatës pandemike në vend. Njoftimi i plotë: Me qëllim të parandalimit të COVID-19, zbatimit të masave të MSH/IKSHP përkatësisht Qeverisë së Kosovës, në mbrojtjen e ...

Më shumë...

Ministri, Arban Arbrashi, priti në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi

Ministri, Arban Arbrashi, priti në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi

 Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, të premten (19.06.2020), ka pritur në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Në këtë takim njoftues, Abrashi dhe Minxhozi diskutuan për bashkëpunimet e mundshme Kosovë-Shqipëri, në fushën e infrastrukturës dhe transportit. Mes të tjerash, u theksua nevoja për bashkëpunim ndërkufitar, hapjen e pikave ...

Më shumë...