kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Njoftime (faqe 12)

Njoftime

Akademi përkujtimore me rastin e tetë vjetorit të vdekjes së shkrimtarit të mirënjohur, Teki Dervishi

Akademi përkujtimore me rastin e tetë vjetorit të vdekjes së shkrimtarit të mirënjohur, Teki Dervishi

Të premten, më 28 qershor 2019, në  orën 14.30, në Qendrën  Informative Kulturore, në Shkup, Salloni  19”19, do të organizohet manifestimi kulturor, “ Teki Dervishi korifeu i letërsisë shqiptare ”. Kjo akademi  përkujtimore mbahet  me rastin e tetë-vjetorit te vdekjes se Teki Dervishit  dhe organizohet  nga grupi joformal, “Odisse”, me përkrahjen ...

Më shumë...

Nesër në Vojnoc të Shtimës inaugurohet shtëpia e ndërtuar për fëmijët e veteranit postmortum Bekim Mehmeti – Zharava

Nesër në Vojnoc të Shtimës inaugurohet shtëpia e ndërtuar për fëmijët e veteranit postmortum Bekim Mehmeti - Zharava

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së – dega Ferizaj dhe Këshilli Organizativ i fshatit Vojnoc në Shtime i njoftojnë bashkëluftëtarët se me rastin e 20 vjetorit të Ditës së Çlirimit inaugurohet shtëpia e ndërtuar për fëmijët e veteranit postmortum Bekim Mehmeti – Zharava. Kjo ngjarje do të zhvillohet me ...

Më shumë...

Nesër promovon librat e Osman Gorancit, “Zonja me maskë” – Dramë dhe “Aufwiedersehen herr Dili” – Komedi

Nesër promovon librat e Osman Gorancit, “Zonja me maskë” – Dramë dhe “Aufwiedersehen herr Dili” – Komedi

Shoqata për Kulturë dhe Art “Fidani” në Prizren njofton se nesër më 22 qershor 2019 në orën 18:00 promovon dy libra të rinj të autorit Osman Goranci, “ZONJA ME MASKË” – Dramë dhe “AUFWIEDERSEHEN herr DILI” – Komedi. Autori që nga viti 1978 ka punuar si gazetar dhe bashkëpunëtorë kulture ...

Më shumë...

Është ndarë nga jeta nëna e ish-komandantit të Batalionit “Atlantiku”, Hysni Syla

Është ndarë nga jeta nëna e ish-komandantit të Batalionit "Atlantiku", Hysni Syla

Familja e ish-komandantit të Batalionit “Atlantiku”, të UÇK-së, nëpërmjet një postimi në rrjetin social ka njoftuar rreth lajmit mortor, vdekjes së nënës të ish-komandantit, Hysni Syla. Varrimi i së ndjerës bëhet sot më 20.06.2019 në fshatin Kishnarekë. Ndryshe Batalioni “Atlantiku” ishin djemt dhe vajzat e vendit tonë që jetonin dhe ...

Më shumë...

Më 29 qershor 2019 përurohet libri “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” e autorit Bedri Tahiri

Më 29 qershor 2019 përuarohet libri “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” e autorit Bedri Tahiri

Familjarët e heronjve të kombit, Kamer e Murat Loshi, në bashkëpunim me Shtëpinë Botuese “Lena”, paralajmërojnë organizimin e përurimit të librit “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” të autorit Bedri Tahiri. Ceremonia e përurimit e librit mbahet më 29 qershor 2019 në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë ...

Më shumë...

Në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan sot nderohet eprori i UÇK-së Selman Kuçi

Në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan sot nderohet eprori i UÇK-së Selman Kuçi

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se sot me 18 qershor 2019 mbahen homazhe për eprorin e UÇK-së Selman Kuçi. Nderimet bëhen në orën 11:00 – në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan. Pjesëmarrja juaj nderon gjakun e dëshmorëve dhe luftën e drejtë të UÇK-së!

Më shumë...

Me aktivitete të shumta përkujtimore, kulturore dhe sportive komuna e Skenderajt e shënon sot Ditën e Çlirimit

Me aktivitete të shumta përkujtimore, kulturore dhe sportive komuna e Skenderajt e shënon sot Ditën e Çlirimit

Kryetari i Skenderajt, z. Bekim Jashari përmes një njoftimi në rrjetin social ka bërë të ditur kjo komunë sot e shënon 20 vjetorin e çlirimit të saj nga forcat pushtuese serbe. Kjo ditë shënohet me moton duke e kujtuar rrugën e vështirë deri të liria, dhe ndjesinë e krenarisë me ...

Më shumë...

Nesër në 20 vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Bastri Canolli “Shpendi”

Nesër në 20 vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Bastri Canolli "Shpendi"

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit, Bastri Canolli ”Shpendi”, nesër më 18 qershor 2019, mbahet tubim përkujtimor në fshatin Marec, lagja e Canajve. Tubimi mbahet në orën 11:00. Prezenca juaj nderon jetën dhe veprën e heroit.

Më shumë...

Sot në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të tjerë të kombit

Sot në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të tjerë të kombit

Në 20 vjetorin e çlirimit të qytetit të Pejës përurohet shtatorja e heroit të kombit, gjeneral major Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve nga komuna e Pejës. Kjo ngjarje do të zhvillohet sot më 16 qershor 2019 në orën 13:00 në sheshin “Shkëlzen Haradinaj” në Pejë.

Më shumë...

Përkujtohet në Gjermani heroi i Kombit, Xhemajl Fetahaj

Xhemajl Metë Fetahaj (27.5.1964 – 31.5.1999)

Përkujtohet në Gjermani heroi i kombit, Xhemajl Fetahaj. Shoqata Kulturore “ Xhemajl Fetahaj Raushiqi”, do të mbajë akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia përkujtimore do të mbahet sot, duke filluar nga ora 19:00, në Gjermani,  në adresën Gemeindehaus St. Anna, Hermann-Kurz-St.2 ...

Më shumë...

Nesër dekorohen me Urdhrin “Hero i Kosovës” dëshmorët e Brigadës 60-të të UÇK-së, në Grykën e Carralevës

Nesër dekorohen me Urdhrin “Hero i Kosovës” dëshmorët e Brigadës 60-të të UÇK-së, në Grykën e Carralevës

Me 15 qershor 2019 në orën 11:00 bëhet dekorimi me Urdhrin “Hero i Kosovës” i dëshmorëve të Brigadës 60-të të UÇK-së, në Grykën e Carralevës. Dekorimi do të bëhet nga Kryetari i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi kurse dekorata do të ndahen nga Zyra e Kryetarit të vendit. Me ...

Më shumë...

Nesër në Deçan nderohen dëshmorët Gani e Xhafer Balaj, Armend Kukleci, Gazmend e Blerim Lokaj

Nesër në Deçan nderohen dëshmorët Gani e Xhafer Balaj, Armend Kukleci, Gazmend e Blerim Lokaj

Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë e veteranë të luftës së UÇK-së, të nderuar qytetarë njoftoheni që nesër më 14 qershor 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit. Në orën 11:00 në “Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan” për Vëllezërit Gani & Xhafer Balaj si dhe Armend Kukleci nga Isniqi. Në orën ...

Më shumë...

Më 16 qershor 2019 në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të kombit

Më 16 qershor 2019 në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të kombit

Në 20 vjetorin e çlirimit të qytetit të Pejës përurohet shtatorja e heroit të kombit, gjeneral major Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve nga komuna e Pejës. Kjo ngjarje do të zhvillohet ditën e diele më 16 qershor 2019 në orën 13:00 në sheshin “Shkëlzen Haradinaj” në Pejë.

Më shumë...

Nesër në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë

Nesër në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë

Nesër shënohet 20-vjetori i hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, ku do të marrin pjesë ish-kryetari i SHBA-së Bill Clinton, ish-sekretarja Madeleine Albright, dhe shumë personalitete tjera vendore e ndërkombëtare. Me këtë rast, nga orën 11:00, në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të ...

Më shumë...

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës organizohet konferenca shkencore ndërkombëtare “Kosova – rruga drejt lirisë”

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës organizohet konferenca shkencore ndërkombëtare “Kosova – rruga drejt lirisë”

Në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës në Institutin Albanologjik të Prishtinës organizohet konferencë shkencore ndërkombëtare “Kosova – rruga drejt lirisë”. Konferenca mbahet me 11 qershor 2019, ndërsa punimet e saj hapën në orën 9:30 me fjalën hyrëse të drejtorit të Institutit të Historisë, Sabit Syla. Fjalë përshëndetëse do të ...

Më shumë...

Me aktivitete përkujtimore e kulturore me 11 qershor 2019 në Han të Elezit shënohet 20 vjetori i çlirimit

Me aktivitete përkujtimore e kulturore me 11 qershor 2019 në Han të Elezit shënohet 20 vjetori i çlirimit

Me rastin e 20 vjetorit të Ditës së Çlirimit mbahet manifestim qendror me 11 qershor 2019 në orën 16:00 në sallën e sportit në SHFMU “Ilaz Thaçi” në Han të Elezit. Paraprakisht në orën 15:00 mbahen homazhe të Varret e Dëshmorëve në Puset e Nikës. Në orën 16:00 mbahet program ...

Më shumë...