Airport Adem Jashari
MIT
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Albin Kurti: Krimet e luftës krimet, kundër njerëzimit dhe gjenocidi janë mbi të gjitha krime të shtetit të Serbisë
Albin Kurti: Krimet e luftës krimet, kundër njerëzimit dhe gjenocidi janë mbi të gjitha krime të shtetit të Serbisë

Albin Kurti: Krimet e luftës krimet, kundër njerëzimit dhe gjenocidi janë mbi të gjitha krime të shtetit të Serbisë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se krimet e luftës, krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidi janë mbi të gjitha krime të shtetit të Serbisë, që vetëm në luftën e fundit i vrau mbi 10 mijë civilë. Kurti ka thënë se për krimet gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë, tribunali i Hagës ka vepruar çerek shekulli. Tutje, ai ka thënë se Gjykata Speciale për krime lufte në Serbi i ka dënuar vetëm 160 serbë për katër luftërat e ish – Jugosllavisë. Sipas tij, është e domosdoshme që Kosova ta ketë një hartë të detajuar se kujt iu ushtruan ato krime para 20 viteve. Kurti ka shtuar se është gabim që të figurojë në dokumentacion fjala lobim – tribunal.

Kontrolloni gjithashtu

21 vite me parë u zhviillua Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së në Llap

21 vite me parë u zhviillua Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së në Llap

Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së, jo vetëm në ...