leoni

Daut Hoxha

Daut Hoxha: Policia ka arrestuar 13 protestues në Mushtisht, raportohet për një polic të lënduar

Në një deklaratë për Radio-Evropa e Lirë zëdhënësi i Policinë së Kosovës, Daut Hoxha ka konfirmuar se  të paktën 13 persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës gjatë protestës së sotme në Mushtisht. Një zyrtar i policisë është lënduar në përpjekje të forcave të rendit për të vendosur situatën nën kontroll tha ai. Serbët lokalë, për shkak të krimeve që kanë kryer në qershor të vitit 1999 kundër popullatës shqiptare,  kanë ikur nga fshati bashkë me policinë dhe ushtrinë kriminale serbe të Milosheviqit. Të trimëruar nga bisedimet e Qeverisë së Kosovës me Serbinë dhe vizitave që kryetari Thaçi po iu bën përmendoreve të serbëve, ku shqiptarët quhen terroristë,  ata duken të trimëruar dhe besojnë se po kthehet edhe regjimi i Beogradit në Kosovë.

Kontrolloni gjithashtu

Josep Borrell, në seancën e KS të OKB-së ka folur edhe për propozimin franko-gjerman dhe për dialogun Kosovë-Serbi

Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova e Serbia të angazhohen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja në mirëbesim dhe kompromis

Përfaqësuesi i Lartë evropian, Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të angazhohen në …