KEK
Fillimi / Lajmet / Ivica Daçiq: Ne kemi thënë qindra herë se duam dialog dhe kompromis, por kjo nuk nënkupton që ta njohim Kosovën
Ivica Daçiq

Ivica Daçiq: Ne kemi thënë qindra herë se duam dialog dhe kompromis, por kjo nuk nënkupton që ta njohim Kosovën

Mediet në Serbi  kanë raportuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian do t’i dërgojnë një letër kryetarit  të Serbisë, Aleksandër Vucicit, në të cilën  do të jetë kërkesa për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Lidhur me këtë ka folur kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, i cili ka thënë se Amerika e BE-ja nuk duhet të humbin kohë me gjëra të tilla, pasi Serbia ka qenë e qartë në qëndrimin se duan kompromis që nuk përfshinë njohjen reciproke. Ne kemi thënë qindra herë se duam dialog dhe kompromis, por kjo nuk nënkupton që ta njohim Kosovën. Ai mendon se tashmë situata ka ndryshuar, meqë Kosova nuk mund që ta anëtarësohet në asnjë organizatë ndërkombëtare, derisa ka përmendur edhe shumë vende anëtare të Kombeve të Bashkuara që nuk e njohin Kosovën si shtet.

Kontrolloni gjithashtu

Donjet Bislimi: Është padrejtësi për Kosovën që në krye të ministrisë së Punëve të Jashtme të jetë Donika Schwarz

Donjet Bislimi: Është padrejtësi për Kosovën që në krye të ministrisë së Punëve të Jashtme të jetë Donika Schwarz

Donjet Bislimi nga PDK ka thënë se është padrejtësi për Kosovën që në krye të ...