Kryeministri Kurti udhëton sot në Bruksel për t'u takuar kryetarin serb, Aleksandër Vuçiq në kuadër të dialogut

Kryeministri Kurti udhëton sot në Bruksel për tu takuar me kryetarin serb, Aleksandër Vuçiq në kuadër të dialogut

Qeveria e Kosovës, e ka konfirmuar se kryeministri Albin Kurti sot do të udhëtojë për në Bruksel për t’u takuar përsëri me kryetarin serb, Aleksandër Vuciq, në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi. Ky takim pritet të mbahet pasditen e sotme, ndërsa të pranishëm pritet të jenë ndërmjetësuesit e BE-së, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak. Zyra e Kryeministrit ka thënë që i pari i ekzekutivit do të kthehet në Prishtinë posa të përfundojë vizitën në kryeqendrën evropiane. E në Bruksel shefi i qeverisë kosovare do të takohet përsëri me presidentin serb, Aleksandër Vuciq, në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi. E njohësit e procesit të dialogut, kanë pritshmëri minimale nga ky takim. E më optimistë për takimin e 19 korrikut, janë në Institutin Demokratik të Kosovës. Ndërkohë, Petar Petrkovic, drejtori i ashtuquajturës Zyra Për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, të dielën deklaroi se pala serbe në këtë takim, do të insistoj në formimin e Asociacionit e Komunave me Shumicë serbe në Kosovë.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Vetëvendosja ka garuar në zgjedhjet e fundit me platformën për punësim dhe drejtësi, jo për rritje pagash

Kryeministri, Albin Kurti, ka thënë sot para deputetëve, në Kuvend,   se pakoja për përballje me …