KEK
Fillimi / Njoftime / Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë akademiku dhe shkrimtari, Moikom Zeqo
Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë akademiku dhe shkrimtari, Moikom Zeqo

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë akademiku dhe shkrimtari, Moikom Zeqo

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare në banesën e tij në Tiranë akademiku i njohur Moikom Zeqo. Ai vuante prej kohësh nga sëmundja e leukemisë akute. Moikom Zeqo është autori i 62 librave me poezi, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të një numri skenarësh për filma kinematografike e televiziv me karakter arkeologjik dhe kulturor. Ai ka marrë disa herë çmime të para për librat e tij. Krijime të Moikom Zeqos janë përkthyer në gjuhët anglisht, frëngjisht, greqisht, italisht, serbo-kroatisht, bullgarisht, rumanisht, polonisht, danisht, esperanto, gjermanisht etj. Është autor i treiekspozitave vetiake në pikturë. Ka përfaqësuar Shqipërinë në Konferenca Shkencore Ndërkombëtare me dhjetra herë dhe është vlerësuar nga personalitete të larta të kulturës shqiptare dhe të huaj. Ai  mban Urdhrin e Lartë “Mjeshtër i Madh” dhe “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”.

Kontrolloni gjithashtu

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit paralajmëron protesta nëse nuk miratohet Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit paralajmëron protesta nëse nuk miratohet Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka paralajmëruar protesta në rast se as në seancën e ...