KEK
Fillimi / Institucionet / Përurohet monografia “SHQIPONJAT S’E BRAKTISIN FOLENË”, për dëshmorin e kombit Mizahir Isma, nga autori Qemajl Krasniqi

Përurohet monografia “SHQIPONJAT S’E BRAKTISIN FOLENË”, për dëshmorin e kombit Mizahir Isma, nga autori Qemajl Krasniqi

Në Sallën e Kuvendit Komunal të Rahovec nën organizimin e kryetarit të komunës Smajl Latifi, në kuadër të aktiviteteve të parapara për shënimin e “Epopesë së UÇK-së të korrikut 1999” në Rahovec, është përuruar monografia “SHQIPONJAT S’E BRAKTISIN FOLENË”, për dëshmorin e kombit Mizahir Isma, nga autori Qemajl Krasniqi. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin familjarët dhe bashkëluftëtarë të  dëshmorit të kombit Mizahir Isma. Profesori Sabahajdin Cena, redaktor i monografisë është shprehur se të gjithë ata që e kanë njohur, kanë bashkëvepruar dhe bashkëluftëtar me Mizahirin dhe grupin e tij, autori Qemajl Krasniqi i lidh mirë dhe i funksionalizoi në strukturën e sajimit të imazhit për një dëshmor që në saje të përshkrimeve të Krasniqit, të gjithë lexuesit do ta ndërtojnë imazhin për Mizahirin dhe luftën e tij. Hazir Luta, në cilësinë e drejtorit të shtëpisë botuese “Art Muza”, i cili po i ndihmon në botimin e librave për dëshmor tha se në librin “SHQIPONJAT S’E BRAKTISIN FOLENË”, monografi për dëshmorin Mizahir Isma, me autor Qemajl Krasniqi, është një tablo e jetës së këtij atdhetari të shquar jo vetëm i Rahovecit por i mbarë Kosovës e trojeve shqiptare gjithandej. “Kjo monografi, është një përmendore lëvizëse që do të qarkullojë dorë më dorë dhe do të vihet në raftet e librarive e bibliotekave tona, në mënyrë që brezat ta kujtojnë e nderojnë sakrificën madhore të bijve të vetë. Shkrimi i librave me dëshmi e fakte është një kontribut i çmuar për historinë tonë, prandaj e përgëzoj autorin Qemajl Krasniqi dhe të gjithë ata që kanë ndihmuar në daljen në dritë të kësaj vepre monumentale. Pavarësisht sa e si është thënë e shkruar, asnjëherë nuk duhet të mjaftohemi me shkrimin e këtij lloji të krijimtarisë letrare, ngase populli i Rahovecit ende ka për të treguar. Historia e rëndë e tragjike ka pasur heronjtë e vetë, dhe mendoj se nuk është bërë sa duhet në pasqyrimin e kësaj historie. Personalisht mbetem i përkushtuar që të mbështes të gjithë ata që i qasen kësaj pune, sepse në fund të fundit kjo është historia jonë, ata që ranë në beteja, ata që vdiqën me buzët e shkrumbuara për një trohë liri, ata që u dergjën burgjeve e kampeve serbe në dekada, ishin njerëzit tanë dhe gjaku unë nuk bëhet. Pasardhësit tanë, por edhe bota e qytetëruar duhet ta dijë sa shumë jemi munduar e sa shumë djersë e gjak kemi dhënë për këtë tokë. Ky është gjaku ynë që as nuk thahet e as nuk falet. Ndërtimi i monumenteve dhe investimi në trashëgiminë tonë kulturore e historike është ndër obligimet tona dhe është bazamenti mbi të cilin duhet të ndërtohet e ardhmja. Kujtesa historike është cilësi e popujve të civilizuar dhe ne duhet të dëshmojmë civilizim” është shprehur në fjalimi e tij kryetari Latifi. Djali i dëshmorit Mizahir Isma, Jetulla Isma në fjalimin e tij u shpreh se sot jam i nderuar që në emër të familjes Isma të falënderoj të gjithë ata që ndihmuan për realizimin e këtij libri. Falënderoj shokët dhe bashkëluftëtarët e dëshmorëve Arian Brahimi-Shkodrani, familjen e Eshrefedin Kastrati, familjen e Bekim Ismës dhe të babit tim, të cilin e kanë dhënë informacionet për luftën dhe rënien e dëshmorëve. Autori i monografisë “SHQIPONJAT S’E BRAKTISIN FOLENË”, Qemajl Krasniqi tha se jam i nderuar që kam përkrahjen dhe mundësinë për të shkruaj libra për dëshmorët në këtë rast për dëshmorin Mizahir Isma. Përmes shkrimit e më pas edhe botimit të librave, po dokumentojmë atë se çka ka ndodhur gjatë luftës në Kosovë.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari Latifi, ka udhëtuar për në Kroaci për ti vizituar bashkatdhetarët që pësuan nga aksidenti

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ka udhëtuar për në Kroaci, i cili me ...