Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Sot në Prishtinë u mbajt Akademi përkujtimore për dëshmorin e kombit, Bedri Sokoli në 30-vjetorin e rënies
Sot në Prishtinë u mbajt Akademi përkujtimore për dëshmorin e kombit, Bedri Sokoli në 30-vjetorin e rënies

Sot në Prishtinë u mbajt Akademi përkujtimore për dëshmorin e kombit, Bedri Sokoli në 30-vjetorin e rënies

Sot, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, u mbajt Akademi përkujtimore në 30-vjetorin e rënies së dëshmorit të kombit, Bedri Sokoli, i cili kishte rënë në mbrëmjen e 1 nëntorit të vitit 1989, në ballë të demonstratave në qendër  të Prishtinës, kundër dhunës mbi shqiptarët, që kishte ushtruar regjimi fashist i Milosheviqit.

Ahmet Qeriqi

Në fjalën e tij para të pranishmëve, drejtori i Radios-Kosova e Lirë, Ahmet Qeriqi, ka  folur për jetën dhe angazhimin e Bedri Sokolit në mesin e gjeneratës së tij revolucionare, të cilët aktivitetin e tyre kombëtar e kishin filluar në mars e prill të vitit 1981, duke qenë nxënës, madje edhe të mitur për ta vazhduar deri në vitin 1989, kur ishin burrëruar para kohe dhe ishin riorganizuar me të gjitha format e veprimit kundër regjimit pushtues jugosllav. Më 1 dhe 2 nëntor të vitit 1989, në qendër të Prishtinës dhe te Kodra e Diellit  kanë rënë tre militantë të Lëvizjes sonë kombëtare: Bedri Sokoli, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. Një djalosh i ri i kalitur me ato ideale çlirimtare, Bedri Ilaz Sokoli, luftën e tij kundër regjimit okupator jugosllav  e kishte filluar në vitin 1981 në mesin e gjeneratës së vet dhe e kishte kurorëzuar me gjakun e derdhur për liri, më 1 nëntor të vitit 1989, gjatë protestave dhe demonstratave të asaj kohe, në Prishtinë.

Sabri Kicmari

Një fjalë rasti para të pranishmëve e ka mbajtur edhe veprimtari i mirënjohur, prof, dr, Sabri Kiçmari i cili segmentoi disa aspekte të Lëvizjes sonë kombëtare në luftë për çlirim nga robëria serbe duke u ndalur veçmas në rolin që ka luajtur rinia revolucionare e Kosovës e asaj kohe e cila kishte vazhdimësuar kërkesat për Republikën e Kosovës,

Në pjesën tematike të Akademisë ka folur edhe Naser Pacolli kryetari i  Degës së Prishtinës  nga Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve.  Ai ka veçuar faktin se dëshmorët e kombit, të cilës do përiudhë kohore e kanë të njëjtë ndrin dhe respektin. Kujtimi për dëshmorët na bën  të ndërgjegjshëm për rrugën që ndoqën ata, të cilët me gjakun e tyre na sollën lirinë dhe pavarësinë e vendit.

I burgosuri politik i viteve 80-të, Pajazit Jashari, ka folur për njohjen e tij me dëshmorin, ndërsa ka evokuar kujtime nga demonstrata e tre prillit në Besianë dhe letërkëmbimin e tij nga burgu. Pajazit Jashari ka qenë i burgosuri politik i cili ika arritur  të largohet ilegalisht nga Kampi famëkeq jugosllav i Goli Otokut.

Florin Sokoli

Në pjesën kulturore janë paraqitur me recitime dhe lexim  poezish: Avdi Gërvalla ka interpretuar monologun me dëshmorin, Bedri Sokoli, ndërsa kanë recituar poezi  Dijona Neziri dhe  Emira Sokoli,  Në fund të Akademisë të pranishmit i përshëndeti dhe i falënderoi për pjesëmarrje, Florin Sokoli, vëllai i dëshmorit, Bedri Sokoli.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Haradinaj: Kosova ofron kushte të volitshme për investitorë të huaj por dhe ka kapacitete për t’i gjeneruar investimet

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria, ...