KEK
Fillimi / Lajmet / Arsim Bajrami: PDK ka gabuar me vendimin për të mos marrë pjesë në votimin për zgjedhjen e kryetarit të vendit
Arsim Bajrami: PDK ka gabuar me vendimin për të mos marrë pjesë në votimin për zgjedhjen e kryetarit të vendit

Arsim Bajrami: PDK ka gabuar me vendimin për të mos marrë pjesë në votimin për zgjedhjen e kryetarit të vendit

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe një prej themeluesve të kësaj partie, Arsim Bajrami e konsideron të gabuar vendimin e PDK-së për të mos marrë pjesë në votimin për zgjedhjen e kryetarit të vendit. Sipas tij, me këtë është treguar papjekuri politike. Njësoj gabim, sipas Bajramit, ka qenë edhe votimi për rrëzimin e Qeverisë Kurti 1 në kohën e pandemisë. Anëtarësi i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Ai vlerëson se është jashtëzakonisht me rëndësi që në Kosovë ka ndodhur një tranzicion paqësor i pushtetit duke u kompletuar kështu formimi i institucioneve. Duke folur për zgjedhjen e kryetarit, ku përveç LDK-së, pjesa tjetër e opozitës nuk mori pjesë në votim, Bajrami vlerëson se është qasje e gabuar, sidomos nga deputetët e PDK-së. Gabime me politika adoleshente i konsideron Bajrami veprimet për braktisje të seancave të Kuvendit në të cilat vendoset për kryetarin e shtetit.

Kontrolloni gjithashtu

Enver Hoxhaj: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti dhe ministrat e tij nuk kanë platformë qeverisje

Hoxhaj: Serbia ka vetëm një opsion përpara dhe ai është që ta pranojë Kosovën si shtet të pavarur

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se ...