Dy qytetarë janë vrarë pasi raketat goditën qarkun e Turqisë Karkamish, pranë kufirit me Sirinë

Dy qytetarë janë vrarë pasi raketat goditën qarkun e Turqisë Karkamish, pranë kufirit me Sirinë

Burimet turke të lajmeve bëjnë të ditur se  sot pesë raketa  janë lëshuar nga Siria dhe njëra prej tyre ka goditur një shkollë, duke lënë gjashtë persona të plagosur, dy prej tyre në gjendje të rëndë. Luftëtarët kurdë dyshohen se kanë lëshuar raketa nga Siria veriore, pasi forcat ajrore turke kryen sulme ajrore mbi pozicionet e mbajtura nga “Njësitë e Mbrojtjes së Popullit Kurd”.  Turqia akuzon Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit, e cila  qëndron pas një shpërthimi në Stamboll që vrau 6 qytetarë më 13 nëntor, edhe pse Partia Punëtore e Kurdistanit ka mohuar të jetë ekzekutuese e sulmit.

Kontrolloni gjithashtu

OVL-UÇK

Më 12 prill të vitit 1999 në frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë rënë dëshmorët:

Më 12 prill të vitit  1999  në frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës …