KEK
Fillimi / Lajmet / Edi Rama: Minishengeni është ide që e kam shtyrë unë, si mundësi për të hequr kufirin midis Shqipërisë dhe Kosovës
Edi Rama: Nuk e heqim Ilir Metën vetëm për ta dërguar përfaqësuesin tonë në Presidencë

Edi Rama: Minishengeni është ide që e kam shtyrë unë, si mundësi për të hequr kufirin midis Shqipërisë dhe Kosovës

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka folur për marrëdhëniet Shqipëri-Kosovë ku përmendi Minishengenin ballkanik si një mundësi për të hequr kufijtë midis dy shteteve Shqipëri –Kosovë. “Shengenin e parë rajonal e ka artikuluar Fatos Nano në një kohë që dukej çmenduri. Unë e kam rifutur sepse u krijuan kushtet. Shengeni rajonal nënkupton heqje kufiri midis Shqipërisë dhe Kosovës, por sa ta marrin vesh ata të Kosovës do të kenë kaluar vite dhe do të ketë humbur kohë Kosova”, tha Rama, ndërsa shtoi se ndër liderët e shteteve pjesëtarë ka qenë pikërisht ai që e ka shtyrë si ide minishengenin. “Minishengeni është ide që e kam shtyrë unë i pari dhe kam dëshmitarë për këtë. Që kur jemi mbledhur në Berlin herën e parë”, ka thënë Rama.

Kontrolloni gjithashtu

Arben Gashi: Saranda Bogujevci po keqpërdoret nga Vetëvendosje me qëllim të viktimizimit të saj për përfitime politike

Arben Gashi: Saranda Bogujevci po keqpërdoret nga LV-ja me qëllim të viktimizimit të saj për përfitime politike

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi në një konferencë për media para gazetarëve ka folur për ...