Isa Mustafa: Zotimi për hapjen e arkivave të UÇK-së është rënie në grackën e Beogradit dhe barazim me Serbinë

Isa Mustafa: Zotimi për hapjen e arkivave të UÇK-së është rënie në grackën e Beogradit dhe barazim me Serbinë

Ka ditë që po diskutohet rreth qëndrimit të palës së Kosovës në Bruksel, të drejtuar nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, lidhur me hapjen e arkivave të Kosovës për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Shumëkush nga opozita e ka konsideruar si hap të gabuar të Kosovës në negociata, derisa kryeministri Kurti ka thënë se arkivat duhet hapur dhe se Kosova nuk ka asgjë për të fshehur. Megjithatë ish-kryeministri i Kosovës dhe ish-kreu i LDK-së, Isa Mustafa, po e sheh si të gabueshëm qëndrimin e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi për punën e arkivave. “Mendoj se është zotim i pabazuar, rrjedhimisht edhe i gabueshëm. Serbia deri në çlirimin e Kosovës ka qenë shtet në Serbi dhe në Kosovë. Ajo ka arkivat shtetërore se çfarë ka ndodhur në Kosovë”, ka thënë Mustafa. Më tutje, ai ka thënë se zotimi për hapjen e arkivave të UÇK-së është rënie në grackën e Beogradit dhe barazim me Serbinë.

Kontrolloni gjithashtu

Shaip Kamberi

Shaip Kamberi nuk ka arritur të fitojë mandatin e deputetit në Kuvendin e Serbisë pas rivotimit që u bë në Tërnoc

Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës ka marrë vetëm 598 vota, ndërkaq Kamberit i duheshin së …