Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Jakup Krasniqi: Kosova nuk është dashur të zhvillojë bisedime politike me Serbinë

Në një intervistë për “Epoka e re” me rastin e 18-vjetorit të Konferencës së Rambujesë, ish-anëtari i delegacionit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka vlerësuar rolin pozitiv të arritjes së marrëveshjes për Kosovën në këtë konferencë. Krasniqi ka thënë se marrëveshja e Rambujesë, ani pse nuk ishte e përfunduar për Kosovën dhe qytetarët e saj, ka qenë dhe mbetet historike, ka qenë dhe mbetet çelësi i të gjitha zhvillimeve politike që janë zhvilluar në Kosovë pas qershorit 1999. Ndërsa duke folur për dialogun e tanishëm Kosovë-Serbi që po zhvillohet në Bruksel, ka thënë se, pas bisedimeve të Vjenës dhe kompromisit të dhimbshëm që është bërë atje, Kosova nuk është dashur të zhvillojë bisedime politike me Serbinë, ndërsa ka përjashtuar mundësinë që opozita të bëhet pjesë e dialogut të tanishëm.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …