KEK
Fillimi / Lajmet / Ministri Zemaj: Qytetarët do ta kenë vaksinën anti-Covid, Remdesivir si dhe vaksinën kundër grip sezonal
Ministri Zemaj: Qytetarët do ta kenë vaksinën anti-Covid, Remdesivir si dhe vaksinën kundër grip sezonal

Ministri Zemaj: Qytetarët do ta kenë vaksinën anti-Covid, Remdesivir si dhe vaksinën kundër grip sezonal

Rreth një muaj më parë Ministria e Shëndetësisë formoi një grup punues, që ka për qëllim hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente për pacientët me koronavirusin e ri. Sipas ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, ky grup është duke punuar intensivisht në mënyrë që sa më shpejtë të fillojë trajtimi i pacientëve sipas kësaj metode. Në një intervistë për KosovaPress, Zemaj u shpreh optimist se protokolli për aplikimin e kësaj terapie do të miratohet shpejtë. Duke folur për vaksinën anti-COVID, ai këmbëngul se qytetarët do të gëzojnë këtë vaksinë, njëjtë sipas tij, që do të ketë edhe Remdesivir dhe vaksinën për grip sezonal. Zemaj u shpreh se Grupi punues për hartimin e Protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente te pacientët me COVID-19, me përbërje të ekspertëve të lëmive gjegjëse, është duke vizituar edhe vendet e rajonit dhe duke u konsultuar me profesionistë të vendeve të tjera për të ardhur deri te hartimi i këtij protokolli.

Kontrolloni gjithashtu

Sot në Kosovë kanë vdekur 14 persona të infektuar me virusin korona dhe janë regjistruar 639 raste të reja

Sot në Kosovë kanë vdekur 14 persona të infektuar me virusin korona dhe janë regjistruar 639 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë vdekur 14 persona të infektuar me COVID-19 ...