leoni

Në rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Gjermani, prin Merkel

Në rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Gjermani, prin Merkel

Të gjitha qendrat e votimit në Gjermani janë mbyllur në orën 18:00, ndërsa tashmë kanë dalë edhe rezultatet paraprake të zgjedhjeve parlamentare. Sipas rezultateve, Unioni Konservator CDU i kancelares Angela Merkel prin me 33.5 %të votave, kurse socialdemokratët kanë marrë rreth 21 % të votave. Alternativa për Gjermaninë, AFD me 13%, Liberal Demokratët, FDP kanë marrë deri tani 10%, partia E Majta 9%, Të Gjelbërit 9% dhe të tjerat 4,5%, nuk arrijnë të përfaqësohen në parlament. CDU e Merkel ka pësuar rënie për rreth , krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013.

Kontrolloni gjithashtu

Josep Borrell, në seancën e KS të OKB-së ka folur edhe për propozimin franko-gjerman dhe për dialogun Kosovë-Serbi

Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova e Serbia të angazhohen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja në mirëbesim dhe kompromis

Përfaqësuesi i Lartë evropian, Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të angazhohen në …