KEK
Fillimi / Lajmet / Në vigjilje të takimit, Kurti-Vuçiq, u mbajt një liturgji në Kishën e braktisur serb në pronën e Universitetit të Prishtinës
Kisha serbe

Në vigjilje të takimit, Kurti-Vuçiq, u mbajt një liturgji në Kishën e braktisur serb në pronën e Universitetit të Prishtinës

Për herë të parë që nga viti 1998, kur Serbia kishte filluar luftën e armatosur  kundër shqiptarëve në Kosovë, sot pas 24 vitesh në Kishën e braktisur serbe, të ndërtuar dhunshëm nga regjimi i Milosheviqit, në vitet 90,  është mbajtur një liturgji  nga Peshkopi Teodosije me priftërinj dhe besimtarë në kishën jo zyrtare, për nder të ditës së ngritjes, thuhet në deklaratën e Dioçezës. Kjo kishë për shkak të kontestit pronësor dhe protestave të herë pas hershme që kanë mbajtur liridashësit e Kosovës, vazhdon të jetë njëlloj strehe për lypsarë por edhe për delikuente të ndryshe, që fshihen atje. Për meshën e sotme në atë kishë nuk ka asnjë reagim qeveritar. Duket se politikanët serbë, për qëllime politike kanë provokuar këtë rast, disa ditë para takimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryetarit të Serbisë, Aleksander Vuçiq, në Bruksel. Në këtë liturgji ka marrë pjesë edhe deputeti i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq.

Kontrolloni gjithashtu

Enver Hoxhaj: Zgjedhja e kryetarit të ri nuk është përpjekje për ta zëvendësuar liderin e kësaj partie që është në Hagë

Enver Hoxhaj dha dorëheqjen e tij dhe të kryesisë së PDK-së deri në Konventën e 3 korrikut

Kryetari në dorëheqje i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj në një konferencë për media ...