leoni

Gjykata Kushtetuese

Opozita dërgon në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për shqyrtimin e kushtetutshmërisë së votimit të Thaçit kryetar

Përmes një komunikate për media, tri partitë opozitare: Vetëvendosja, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma, kanë bërë të ditur se sot dërgojnë kërkesën për shqyrtimin e kushtetutshmërisë së votimit të Hashim Thaçit kryetar. Kërkesën në Kushtetuese e dorëzuan deputetët: Bali Muharremaj, Aida Dërguti dhe Enver Hoti. Opozita  pretendon se në votim për kryetarin e vendit, në seancën e 26 Shkurtit 2016, janë bërë shkelje procedurale dhe lëndore.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …