kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Pacolli: Serbia vazhdimisht nuk po arrin të garantojë siguri për udhëtarët tanë dhe lirinë e lëvizjes
Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli uron homologun e tij kroat Grlic Radman për marrjen e presidencës së BE-së

Pacolli: Serbia vazhdimisht nuk po arrin të garantojë siguri për udhëtarët tanë dhe lirinë e lëvizjes

Një autobus me udhëtarë nga Kosova që po udhëtonin drejt Bashkimit Evropian është sulmuar mbrëmë në Serbi. Këtë e ka konfirmuar ministri në dorëheqje i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli. Ai përmes një postimi në Twitter ka kërkuar nga Serbia të ndalë sulmet ndaj qytetarëve të Kosovës dhe të krijojë siguri për ta. “Unë e dënoj fuqishëm sulmin ndaj autobusit plot pasagjerë që udhëtonin nga Kosova përmes Serbisë për në Bashkimin Evropian. Serbia vazhdimisht nuk po arrin të garantojë siguri për udhëtarët tanë dhe lirinë e lëvizjes”, ka shkruar ai duke shtuar se kërkon hetim dhe siguri për qytetarët. Pacolli ka thënë se sulmet e koordinuara kundër qytetarëve të Kosovës duhet të ndalen, duke shtuar se Bashkimi Evropian duhet të veprojë si lehtësues i marrëveshjes për lirinë e lëvizjes.

Kontrolloni gjithashtu

LV dhe LDK-së po vazhdojnë të hedhin akuza në drejtim të njëra-tjetrës, deri sa i refuzojnë oferatat në mes tyre

LV dhe LDK-së po vazhdojnë të hedhin akuza në drejtim të njëra-tjetrës, deri sa i refuzojnë oferatat në mes tyre

Lëvizja Vetëvendosje e Lidhja Demokratike e Kosovës nuk po merren vesh për koalicion tash e ...