Papa Gjon Pali i II-të kishte marrëdhënie me një grua të martuar për më shumë se 30 vjet

BBC ka bërë të ditur se janë zbuluar qindra letra dhe fotografi që tregojnë historinë e marrëdhënieve të ngushta të Papa Gjon Palit të II-të me një grua të martuar, marrëdhënie intime e cila zgjati më shumë se 30 vjet. Këto dokumentet zbulojnë disa fakte interesante për Papën, të parin e Vatikanit dhe Kishës Katolike,  i cili ka vdekur në vitin 2005. Burimet bëjnë të ditur se miqësia mes tyre filloi në vitin 1973 kur Tymieniecka kontaktoi Papën, Kardinalin Karol Vojtila, atëherë Kryepeshkop i Krakov, në lidhje me një libër mbi filozofinë që kishte shkruar. Menjëherë pas këtyre takimeve çifti filloi të kishin takime më të shpeshta. Në fillim letrat e Kardinalit ishin formale, por pasi miqësia e tyre u rrit, ato letra u bën më intime. Fotografitë të cilat kurrë nuk janë parë më parë nga publiku zbulojnë se Papa dhe Anna-Teresa Tymieniecka kanë kaluar mjaft kohë së bashku. Fotot gjithashtu tregojnë edhe vizitën e saj në Vatikan.

Kontrolloni gjithashtu

OVL e UÇK-së, dega Deçan: në një vjetorin e ndarjes nga jeta, mbahen homazhe për çlirimtarin Agron Haradinaj

Të nderuara Familje të Dëshmorëve ,Invalid dhe Veteranë të Luftës së UÇK-së. Të nderuar qytetarë! …