KEK
Fillimi / Lajmet / Ramush Haradinaj: Tryeza për demarkacion do të dëshmojë se shënjimit i vijës kufitare me Malin e Zi është i gabuar
Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj: Tryeza për demarkacion do të dëshmojë se shënjimit i vijës kufitare me Malin e Zi është i gabuar

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë për mediet se tryeza për demarkacion, e cila po mbahet sot në ambientet e Kuvendit të Kosovës  do të dëshmojë se versioni i shënjimit të vijës kufitare me Malin e Zi është i gabuar. Ai  thënë se ekspertët e pavarur do të hedhin dritë në këtë proces dhe do ta vërtetojnë se demarkacioni është i gabuar dhe duhet të rrëzohet. Me votimin kundër demarkacionit Kosovës do t’i hiqet një pengesë si në proceset e brendshme, po ashtu edhe në ato të jashtme. Ai ka thënë se fillimisht demarkacioni duhet ta marrë epilogun në Kuvendin e Kosovës pastaj, nëse nuk gjendet një zgjidhje miqësore dhe nëpërmjet dialogut me Malin e Zi dhe kjo çështje mund të përfundojë në arbitrazh.

Kontrolloni gjithashtu

Avdullah Hoti: Pas zgjedhjeve nuk e përjashtojmë mundësinë e koalicionit më Lëvizjen Vetëvendosje

Avdullah Hoti: Pas zgjedhjeve nuk e përjashtojmë mundësinë e koalicionit më Lëvizjen Vetëvendosje

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka theksuar se për koalicione pas zgjedhore do të diskutojnë ...