KEK
Fillimi / Lajmet / Sonja Biserko: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Kosovën Lindore është çështje politike
Sonja Biserko: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Kosovën Lindore është çështje politike

Sonja Biserko: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Kosovën Lindore është çështje politike

Presidentja e Komitetit Serb të Helsinkit, Sonja Biserko ka deklaruar se çështja e shqiptarëve të ç’adresuar në Kosovën Lindore është më tepër politike. Ajo nënvizon se çështja, është peng e statusit të Kosovës, që sipas Beogradit është ende i pazgjidhur. Sipas aktivistes së njohur të të drejtave të njeriut, kjo problematikë duhet të përfshihet në dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli dhe të trajtohet me seriozitet. Biserko shton më tej se, faktori ndërkombëtar duhet të rrisë presionin ndaj Beogradit në mënyrë që të zbatojë marrëveshjet e nënshkruara për integrimin e komuniteteve.

Kontrolloni gjithashtu

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Franco Federici

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Franco Federici

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin ...