KEK
Fillimi / Lajmet / Ushtria izraelite e shkatërron një varrezë të lashtë në Palestinë, për të hapur rrugën drejt kolonive të pushtuara
Ushtria izraelite e shkatërron një varrezë të lashtë në Palestinë, për të hapur rrugën drejt kolonive të pushtuara

Ushtria izraelite e shkatërron një varrezë të lashtë në Palestinë, për të hapur rrugën drejt kolonive të pushtuara

Bulldozerët e ushtrisë izraelite kanë rrafshuar varrezën e lashtë më të madhe të epokës Canaanite në Palestinë, e konsideruar si një perlë arkeologjike, ndërtimi i së cilës datonte rreth 4,200 vjet më parë. Qendra Palestineze e Informacionit njoftonte në fundjavë se me qëllim ndërtimin e një rruge “by-pass” drejt kolonive izraelite në tokat e pushtuara të Bregut Perëndimor, nën mbikqyrjen e afërt të ushtrisë, mjetet e rënda shkatërruan impjantin arkeologjik pranë qytezës së Khader, në jug të Betlehem. Hassan Brijieh, drejtor i komisionit palestinez të Murit dhe rezistencës ndaj Kolonive, tha se shkatërrimi i varrezës së lashtë është një sulm i qëllimshëm ndaj antikiteteve palestineze në zonë dhe duhet të konsiderohet si një krim lufte ndaj palestinezëve dhe historisë së tyre.

Kontrolloni gjithashtu

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Franco Federici

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Franco Federici

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin ...