MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Turqia kërkon nga aleatët ndërhyrje tokësore në Siri
Mevlut Cavusoglu

Turqia kërkon nga aleatët ndërhyrje tokësore në Siri

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu në një konferencë për shtyp me ministrin italian Paolo Gjentiloni, në Ankara, ka deklaruar se vetëm sulmet ajrore kundër ISIS në Siri nuk mjaftojnë, por duhet një strategji me përpjekje nga toka”. Turqia nuk do të veprojë e vetme. Duhet një vendim i përbashkët”, ka thënë Cavusoglu.  Ai është shprehur në favor të qëndrimit të Italisë mbi nevojën për një armëpushim dhe për një tranzicion politik në Siri. “Ne nuk kemi axhenda sekrete”, ka shtuar Cavusoglu.  Nga ana e tij, ministri i Jashtëm italian është shprehur për një zgjidhje politike të konfliktit sirian.  “Situata në Siri është shumë e rëndë në aspektin humanitar dhe shumë e vështirë në atë strategjik. Megjithatë, për Italinë është e nevojshme bashkimi i forcave kundër ISIS dhe të besojmë në perspektivat që ofrojnë bisedimet për paqen. Premisat që na ka komunikuar John Kerry janë inkurajuese dhe duhen mbështetur”, ka thënë Gjentiloni.

Kontrolloni gjithashtu

Haxhiu:Ministria e Infrastrukturës dhe Ministria e Punëve të Jashtme nuk janë përgjigjur për zbatimin e ligjit

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu porositë LDK-së të mos barrikadohen pas kërkesës për postin e presidentit

Pas mbledhjes së kryesisë Lëvizjes Vetëvendosje, deputetja nga radhët e saj, Albulena Haxhiu ka porositur ...