Aleksandar Vuçiq

Vuçiq: Serbët nga Kosova “treguan se vota e tyre është votë për Serbinë” dhe jo për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Mediet në Serbi bëjnë me dije se kryetari Vuçiq deklaroi  se serbët nga Kosova “treguan se vota e tyre paraqet votë për Serbinë” dhe jo për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ai tha se vendimi i Kosovës për të mos lejuar mbajtjen e këtij referendumi “do të ketë pasoja të rënda”. Vuçiçi s’është ndarë i kënaqur as me vendet e QUINT-it dhe vendosmërinë e tyre për ta bindur Qeverinë e Kosovës që ta lejonte mbajtjen e këtij Referendumi edhe në Kosovë. i pati qasje kritike ndaj SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë dhe Italisë. “Nga to nuk mund të dëgjohen kritika apo sanksione ndaj Prishtinës”, u ankua Vuçiç. Deputetët e Kuvendit të Kosovës të shtunën kanë miratuar një rezolutë që shpreh kundërshtimin që në Kosovë të mbaheshin votime për referendumin e Serbisë.

Kontrolloni gjithashtu

BSPK-ja ka reaguar ndaj vendimit të ZRRE-së për shtrenjtimin e energjisë elektrike

Përfaqësuesit më të lartë të Federatave Sindikale, anëtare të BSPK-së, nesër mbajnë protesta në Prishtinë

Përfaqësuesit më të lartë të Federatave Sindikale, anëtare të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të …