KEK
Fillimi / Lajmet / Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın kërkon që të tërhiqet vendimi për dhënien e Çmimit Nobel për Peter Handke
Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın kërkon që të tërhiqet vendimi për dhënien e Çmimit Nobel për Peter Handke

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın kërkon që të tërhiqet vendimi për dhënien e Çmimit Nobel për Peter Handke

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın ka bërë thirrje që të tërhiqet vendimi për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin e Sebrenicës dhe i cili mbron kriminelët serbë të luftës. Në një postim nga llogaria e tij në Twiter, Kalın ka rikujtuar se të hënën do t‘i jepet çmimi Nobel për Letërsi, Peter Handke i cili mbështet ish-liderin serb, Slobodan Millosheviq dhe që mohon gjenocidin e Bosnjës. “Duhet të bëhet kthesë nga ky vendim jo logjik dhe i turpshëm. Si mund t‘i jepet çmimi NobelPrize një personi që nuk ka ndërgjegje? Për të inkurajuar gjenocide të tjera?, ka thënë ai, transmeton Anadolu Agency. Kujtojmë se dje ministri i Jashtëm, njëherësh zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behxhet Pacolli ka konfirmuar se Kosova do ta bojkotojë këtë ngjarje. Gjithashtu një protestë e madhe është paralajmëruar kundër Akademisë Suedeze në Stokholm gjatë ndarjes së Çmimit Nobel.

Kontrolloni gjithashtu

Sot në Sarajevë, ka filluar punimet: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare dy-ditore "Gjenocidi kundër Boshnjakëve, Srebrenica 1995-2020...

Sot në Sarajevë, ka filluar punimet: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare dy-ditore “Gjenocidi kundër Boshnjakëve, Srebrenica 1995-2020…

Sot në Sarajevë, i ka filluar punimet: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare dy-ditore, “Gjenocidi kundër Boshnjakëve, Srebrenica ...